Vlhký vzduch vs. suchý vzduch

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Tajpa 27. 4. 2017 13:09

Zdravím,

Nevím kde jinde se zeptat tak to zkouším tady, snad budu mít štěstí :)

Řeším otázku kam umístit zvlhčovač vzduchu, který je v uzavřené vysoké bedně tak, aby co nejlépe provlhčoval vnitřní obsah.

Zda nahoru, dolu, nebo doprostřed bedny.

Původně jsem si myslel, že by bylo nejlepší umístit jej nahoru a že vlhkost, která se ze zvlhčovače uvolňuje v bedně klesá dolů. Nyní jsem ale zkoumáním na internetu zjistil, že vlhký vzduch je údajně lehčí než suchý vzduch.

Pokud je tedy vlhký vzduch lehčí než suchý, uvažuji správně že bude vlhkost stoupat nahoru ke stropu bedny a dole se bude držet spíše suší vzduch, tudíž by bylo vhodnější umístit zvlhčovač na dno bedny?

Předem díky za každý podnět.
Tajpa
Čtenář

Odeslat příspěvekod Stoura 1 27. 4. 2017 21:34

Ano, vlkký vzduch je lehčí.

Ale rozdíl je poměrně malý, takže větší roli může hrát:
1. Jak je ta bedna ohřívána/chlazena zvenku? Pokud bude okolí nahoře ohřívat bednu víc než dole, vzduch se v ní sám pohybovat nebude. Významný je už rozdíl jednotek °C.
Pokud je naopak bedna nahoře ochlazována a dole ořívána, tak je umístění zvlhčovače celkem libovolné.
2. Jak funguje ten zvlhčovač a kolik vody odpařuje?
- Jestli je to jen pasivní zařízení (mokrý studený hadr) tak bude kolem sebe alespoň zpočátku ochlazovat vzduch a ten bude klesat. Pokud dole zase něco vlhkost pohlcuje, bude to vzduch ohřívat. V tomto případě je lepší dát zvlhčovač nahoru.
- jestli je zvlhčovačem aktivní zařízení s ohřívačem, tak bude vzduch ohřívat, a ten bude stoupat. Pak je lepší ho dát dolů.
3. jestli je teplota kolem bedny stabilní, zvlhčovač má stejnou teplotu jako vzduch uvnitř a odpar i pohlcování malé, je lepší ho dát dolů.
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kardaq 29. 4. 2017 20:16

No nevim tedy, mam doma pokojovy zvlhcovac vzduchu a vlhky vzduch z toho fouka, pokud by to bylo v bedne, tak na zadne gravitaci zalezet nebude, spise kam namiris vyfuk zvlhcovace.
kardaq
Čtenář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků