Zdravím,
je jasné, že při měření času do minulosti potřebujeme místo dnů a roků nějaké náhradní (stabilnější) jednotky. Takže pokud chceme například popsat stáří Sluneční soustavy, tak si ten rok musíme převést na jiný periodický děj, který fungoval přinejmenším po celou dobu existence Slunce - například kmity onoho výše zmiňovaného cesia 133. Pokud podle SI definice to cesium kmitne 9192631770x za sekundu, pak za rok je to 9192631770 x 86400 x 365,25 (počítáme-li Juliánský rok). Snadno si spočítáme, kolikrát si celsium kmitlo od okamžiku prvního zformování Slunce, vydělíme tímto hausnumerem a máme údaj v rocích.
Problém nastane, když jdeme hlouběji do minulosti, do dob, kdy ani to cesium neexistovalo. Abychom mohli pokračovat ještě více do minulosti, musíme najít jiný periodický proces, spočítat jeho vztah ke kmitům cesia 133 a dle tohoto vztahu čas přepočítávat. Jenže jak se blížíme k okamžiku velkého třesku, tak těch použitelných periodických dějů ubývá, až nám nakonec nezbude ani jediný. Od tohoto okamžiku dál do minulosti už čas (dle mého názoru) měřit nelze, protože neexistuje žádný periodický děj, ke kterému by bylo možno to plynutí času vztáhnout.
No a jak dlouho trvalo tohle období, kdy žádný periodický děj neexistoval, to ví jen pámbu. Vlastně si spíš myslím, že vůbec nedává smysl hovořit o čase v období, kdy neexistují žádné periodické děje. Dle mého názoru měřitelný čas začíná běžet spolu s prvním pravidelně se opakujícím dějem. To, co se odehrálo předtím, sice lze popsat pomocí vztahů příčina-následek, ale tvrdit, že to trvalo tak a tak dlouho, to nelze.
Tvrzení, že je vesmír starý cca 13,75 miliardy let, bych tedy přeformuloval takto: Už 13,75 miliardy let se vesmír chová měřitelným způsobem. Co se odehrávalo předtím a jak dlouho to trvalo, to je úplně jiná pohádka