Vojna v posledních letech před zrušením v 12/2004

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 20. 11. 2009 23:45

Možná by tu mnozí pauzáci mohli mít sklony spojovat vojnu především s minulym režimem, ovšem základní vojenská služba přežila socík o plných 15 let. Osobně si myslím, že vojna byla, na demokratickou zemi, celkem citelným zásahem do práv a svobod mladýho člověka. Možná to trochu přeženu, ovšem o kolik se pobyt na vojně lišil od pobytu v méně přísném vězení... Šikana, strava, životní podmínky, přísný kázeňský režim, odloučení od rodiny, kamarádů, partnerky...

No a takový "trest" vlastně mohl vyfásnout každej chalan a to i ve třeba už 10 let (rok 2000) demokratický zemi. A k čemu? Když byli vojáci z povolání a zrovna v tom roce 2000 jsme už byli i v NATO.

A nebo byla alternativa v podobě civilní služby, která ovšem byla delší. Ovšem, taky si myslim, že to nebylo zrovna nejsvobodnější, aby člověk musel pod hrozbou trestního stíhání třeba někde vynášet mísu a pod. (tedy aspoň předpokládám, že i práce v nějakym tom domově důchodců byla nápní práce civilkářů).

No, pokud jde o mne, tak já bych se téměř určitě ze zdravtoních důvodů vojně vyhnul, ale stejně by mne to o poměrech na vojně v posledních letech před jejím zrušením zajímalo.

Například bych rád věděl, zda bylo možné získat civilní službu někde poblíž bydliště a tedy do ní třeba docházet z domova jako do normálního zaměstnání (a kolik byla mzda, co jsem slyšel tak prý velmi malá), dokonce jsem i slyšel, že bylo možné docházet i pokud jste byly na normální vojně. Rovněž jsem se taky doslech něco o tom, že povolávací rozkaz nedostal úplně každej a dostávali ho jen někteří, jenž na tu vojnu hodili víc než ostatní..

Myslím si, že ročníků cca 1970-1985, zkrátka těch, kteří dosáhli plnoletosti mezi revolucí v roce 1989 a zrušením konce vojny v roce 2004 sem chodí celkem dost, takže o "pamětníky" nouze nebude.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 21. 11. 2009 01:14

No Frikulíne, vojna nebyla kojná...tam kde to šlapalo a neflákala se tak určitě přínosem byla a něco mladý naučila, zrovna jako Svazarm. Tam kde byl bordel jako v dnešním Česku, tak tam dělali vojnu mazáci a supři...Jinak se mi ozvi a bude sranda a něco se i dozvíš o době Minulé, před i po Sametu...není problém sehnat informace. To máš do školy?! Nebo soukromej výzkum? Těším se, asi bude lepší majl, tam umím nějaké dokumenty poslat. Jinak jinde je stále povinný základní výcvik + cvičení. Akorát tady vládnou ,,poturčenci,,. Marcel od Zvonu.
Dodatok: Jo a s Tím focením Ti taky mohu poradit, že.
Marcel Kudlvasr
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 21. 11. 2009 01:28

Marcel Kudlvasr píše:No Frikulíne, vojna nebyla kojná...tam kde to šlapalo a neflákala se tak určitě přínosem byla a něco mladý naučila, zrovna jako Svazarm. Tam kde byl bordel jako v dnešním Česku, tak tam dělali vojnu mazáci a supři...Jinak se mi ozvi a bude sranda a něco se i dozvíš o době Minulé, před i po Sametu...není problém sehnat informace. To máš do školy?! Nebo soukromej výzkum? Těším se, asi bude lepší majl, tam umím nějaké dokumenty poslat. Jinak jinde je stále povinný základní výcvik + cvičení. Akorát tady vládnou ,,poturčenci,,. Marcel od Zvonu.
Dodatok: Jo a s Tím focením Ti taky mohu poradit, že.


Je to muj soukromej výzkum. :D Popravdě, Vojtka ve Vyprávěj teď vodvedli na vojnu, tak mne inspirovalo k tomuto dotazu. Nevim, jesti se na tenhle seriál nědko dívá.,,,
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 21. 11. 2009 01:39

Tak jo Frikulíne, jsem Ti ochotnej pomoct s Tím i s tím...napiš na ten majl, ať se mohu rozmáchnout, he...Marcel od Zvonu. Bohužel nemám televizi...Hech s tou Sociologií a Pedagogikou ti mohu helfnout taky...Proč si se u pubescentů huž pak neobjevil, to zrovna slušné nebylo, že...takovejhle přístup k průzkumům a anketám nemám rád...musíš být vděčný , když se lidi rozpovídaj a zůstat v kontaktu...atd.
Marcel Kudlvasr
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 21. 11. 2009 09:10

No nevím, ale ymslím, si, že povolávací rozkaz dostali asi všichni svéprávní kluci. Když jsem byl u odvodu, tak tam byla všehochuť lidí, co na vojnu chtěli, nechtěli, tlustí, hubení...Dostal jsem odklad kvůli škole a zdraví a když jsem se měl dostavit podruhé, tak to bylotěsně před tím, než vojenskou službu zrušili, tak jsem tam ani nechodil.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myšpulín 21. 11. 2009 09:34

No já na civilce byl, mohl jsem si vybrat i kam jít. Chodil jsem tam jako do práce. Jako nějaké omezování mi to ani nepřišlo, spíš jak dobrá životní zkušenost.
fricoolinek2 píše: Osobně si myslím, že vojna byla, na demokratickou zemi, celkem citelným zásahem do práv a svobod mladýho člověka.

Tohle je blbost, vždyť vojenskou povinnou službu měli a dodnes mají i státy u kterých se nepochybuje že jsou demokratické.
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod brutal2 21. 11. 2009 12:42

Tak pár se jich najde, ale dost z nich se jich taky chystá zrušit.
brutal2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod myšpulín 21. 11. 2009 12:46

No jen chci tím říct, že povinná vojenská služba není výmysl totalitních režimů.
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod brutal2 21. 11. 2009 12:52

Je. Jen jí někde stačili zrušit a jinde ne.
brutal2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Player. 21. 11. 2009 13:19

Jasne, ze je vymyslom totalitnych rezimov, vsak na vojnu sa odvadzalo este v davnom stredoveku. No a kvoli totalitnym rezimom sa to aj udrziavalo.
Player.
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 21. 11. 2009 16:07

Proč mám zase pocit, že to sklouzává ke stejnému klišé a to, že vše co bylo dřív je špatné...?
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hobitt 21. 11. 2009 17:18

Já bejt zdravej, tak bych na vojnu aj šel...myslím, že je to velká životní zkušenost. Jenže i kdyby byla vojna pořád povinná, tak by mě stejně nevzali...
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
hobitt
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Player. 21. 11. 2009 18:50

trent píše:Proč mám zase pocit, že to sklouzává ke stejnému klišé a to, že vše co bylo dřív je špatné...?


Jasne, ze je to zle, preco by sa to inak rusilo? Dva roky postavas a posedkavas, nic sa nenaucis, pre stat je to nevyhodne.
Player.
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod teplice 21. 11. 2009 23:03

Kdyby byla vojna , tak se narovinu přiznám, že bych se snažil se jí vyhnout. Prostě to nebudu okecávat a řeknu to narovinu ;)
Myšpulín: Nevím mě živě moc neříká, byl jsem tam jen párkrát. Když potřebuju něco kolem PC tak se stejně zeptám v garáži, tam se nebojím že mě sjede někdo ve věku mýho syna :-D
teplice
Ovčák 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 22. 11. 2009 14:47

Já bych se taky snažil vyhnout(a taky jsem to dělal) a neříkám, že vojna bylo něco nezbytného.
Player: mluvil jsem obecně, né konkrétně o vojně.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků