Je třeba si uvědomit, že většina lidí pro běžný výběr peněz v okolí svého bydliště, či zaměstnání volí stále stejný (stejné) ATM (bankomaty). Tudíž si zhruba pamatují (nebo docela přesně), jak ten/onen vypadá. Jaká je klávesnice, jak vypadá vstupní štěrbina do čtecího mechanismu ATM.
Z tohoto je třeba vycházet - ostatní, mně neznámé ATM budou vypadat podobně.
Jak už zde bylo napsáno - jakýkoliv ochranný mechanismus, jež je přímo viditelný (např. u ATM KB,a.s. - zelená předsunutá plastová ,,věc" na štěrbině) bývá přesně vyobrazen i popsán na displeji ATM.
Kolem štěrbiny (pokud není opatřena výše uvedeným prvkem) nesmí nic být osazeno, nalepeno. Její okolí - orámování by se nemělo ,,klepat", nebo dokonce dát vyjmout!
Mezi základní ,,obrané" postupy patří zakrytí klávesnice při výběru, a to tak, aby nebylo vidět - jaký PIN zadávám. Stačí k tomu peněženka, druhá ruka, časopis....
Ještě před samotným výběrem si v klidu prohlédnu bankomat. Klidně projedu rukou jeho vrchní část (nad klávesnicí) zda tam není nějaký netradiční výstupek, krabička, vyvrtaný otvor ...
Dále pak je možno zkusit zda při přímém pohledu na ATM - z jeho přední strany, těsně pod úrovní klávesnice, není nějaká ,,další vrstva". Něco uvolněného - divná škvíra atp.
Hodně lidí také vůbec před výběrem nesleduje informace na displeji ATM. Často do něj vloží kartu, i když na obrazovce je jasně napsáno ,,Out of order", či podobná hláška v ENG, nebo obdoba v naší mateřštině - ,,Bankomat mimo provoz". Zbytečně si tak říkají o problémy. Minimálně budou muset navštívit příslušný bankovní ústav, jehož ATM využili, aby platební kartu dostali nazpět.
Kdo si myslí, že při placení v obchodech je v bezpečí - trochu se mýlí.
Kromě základních bezpečnostních pravidel, které se týkají zadávání PINu, je nutné dávat pozor při provádění transakce a zvláště pak při jejím nezdaru.
Toto se týká zvláště fungování na mechanických snímacích zařízeních - imprinter. Jak někteří správně podotknou, tyto může využívat jen klient, kterýžto vlastní PK s ,,hrubotiskem" - tzv.: embosovanou kartu.
Z bezpečnostních prvků, které některé peněžní ústavy nabízejí, je základním možnost nastavit si výši výběru/platby. Dalším zajímavou a účinnou ochranou (u elektronických PK), je možnost si kartu přes mobilní telefon zamknout/odemknout. Tudíž, i když ji ztratím a někdo zná můj PIN, má smůlu - pokud kartu neodemknu, nebude fungovat.
Pro doplnění jen uvedu, že největším nesmyslem je, přímo u karty mít napsán PIN kód, či - jak jsou známy případy z praxe - napsat si PIN lihovým fixem přímo na kartu

.... a vzkaz našim ženám, jejichž kabelky jsou opatřeny (někdy poměrně silným magnetickým uzávěrem) stačí párkrát kartou kolem něj přejet a magnetický proužek na ní, je znehodnocen natolik, že karta se stává nefunkční
