Problem se zamestnavatelem

Podmínky pro práci, vztahy se zaměstnavateli, platy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod kaja32 16. 1. 2010 22:56

Zdravim a preju hezky vecer,
mam na Vas dotaz,pracuju v call centru,kde vykazujeme urcite vysledky,protoze se za posledni mesic zhorsily prumery na nasem oddeleni,bylo nam vysvetleno,ze se pristupuje na novy system hodnoceni,a pokud jeden den nesplnim 80 procent toho denniho prumeru celeho call centra,tak me prijde nejaky vytykaci dopis a pak nam vyhrozuji,ze po druhym me vyhodi na paragraf kvuli hrubemu poruseni prac.pomeru,ale dle meho laickeho pohledu na to nemaji pravo nebo se mylim?
Jsem uz tak nastavana,ze premyslim,ze dam radsi vypoved sama a skoncim s normalni dvou mesicni vypovedni lhutou.
Jeste pro informaci jedna se celkem o dost velkou nadnarodni firmu,takze zadny maly call centrum o 10 lidech.
kaja32
Čtenář

Odeslat příspěvekod Lexx 17. 1. 2010 00:00

Nějaké hrubé porušení pracovní kázně zde nemá co dělat, myslím si. Tento případ by pasoval na § 52 písm. f) zákoníku práce. To by v tom případě byla výpověď se standardní výpovědní lhůtou.
§ 52
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

Co přesně ti zaměstnavatel řekl?
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaja32 17. 1. 2010 00:13

Řekl nám to,co jsem psala,a že pak po tom vytykacím dopise,už se nemusí týkat toho hlavního denního průměru,ale čehokoli,co by jsme nesplnovaly a může nás vyhodit na hodinu,i když co jsem tak slyšel,tak oni to řeší tak,že pak mu vyhrožují,že mu dají ten paragraf 55 za hrubé porušení prac.kázně,ale že mu nechtějí dělat problémy a ukončí se to dohodou,ale i tak,to se mě nechce hned odejít,protože nemám jistou práci a na pracák se mi nechce,ale když budu mít ty dva měsíce tak si myslím,že si něco určitě najdu a toto jednání se mi opravdu nelíbí.
kaja32
Čtenář

Odeslat příspěvekod Lexx 17. 1. 2010 00:42

No tak to vůbec :-) Právě proto jsem se tě ptal, co přesně ti řekli. Nepřichází v úvahu okamžité zrušení pracovního poměru podle padesátpětky, nejedná se o zvlášť hrubé porušení pracovní kázně (to je to nejzávažnější, co můžeš udělat - třeba řidič autobusu, kterej řídí nalitej apod.). A prý že nechtějí dělat problémy, tak to ukončí dohodou?? :-D To už je taková klasika, dohoda se totiž zaměstnavateli veeelice hodí - není žádná výpovědní lhůta, žádný nárok na odstupné. Prostě dohoda je o svobodné vůli obou stran, takže pokud dohodu nechceš, tak ji nepodepisuj!

Pak zbývá zaměstnavateli výpověď s výpovědní lhůtou. Ta lhůta je v zákoně záměrně, aby byl zaměstnanec chráněn, zaměstnavatelé ji obcházejí právě tou dohodou.
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kaja32 17. 1. 2010 00:51

No právě,taky sem si to říkala,že je to blbost,jsem četla,že je to právě za to když přijdeš opilý do práce,nejseš týden v práci bez omluvy,nebo něco ukradneš,ale že na tohle by to nemohly použít,jen se bojím toho,že když něco budou chtít,tak si něco najdou a budou mě za to moct vyhodit.Můžou mě vyhodit na tu 55 za to,že jsem občas(1x dennětak na deset minut) se podivala na idnes na zpravy,samozřejmě jsem u toho pracovala,jen jsem měla otevřený i okno s Internetem?
kaja32
Čtenář

Odeslat příspěvekod Lexx 17. 1. 2010 01:04

Ne, § 55 nelze použít na surfování po netu :-D
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.a.x.i.m.u.s 10. 5. 2010 13:32

Podobné problémy právě řeší přítelkyně.
Pracuje jako prodavačka ve větší firmě, která ma obchody zde i v zahraničí a zaměřují se na společenské oblečení pro muže i ženy, ale také pro volný čas jako třeba pánské polo trika...

Jedná se o obchod kde jsou 3 prodavačky. Obchod je bohužel situován v obchodním centru kde není největší návštěvnost a pro něco vyšší ceny není určen pro každého. Z těchto důvodů se nepohybují tržby dle představ vedení a dávají to na vinu zaměstnancům. Vedení nebylo na obchodě snad 2 - 3 roky a vše řeší pouze telefonicky, nebo přes nějaké ty managery co mají na starosti více prodejen. Takže stav prodejny můžou vidět maximálně přes kameru, nebo z vyprávění.
Nyní nastala situace, že chtějí vyměnit prodavačky. Jedna už odešla ze zdravotních důvodů a místo ní přijali novou. Teď bylo řečeno přítelkyni, že má podepsat výpověď dohodou a nedělat problémy, nebo jí nasolí nějaký paragraf. Do práce nechodí pozdě, nekouří, na internet nečučí. O zákazníky se stará, protože občas i něco donesou, nebo aspoň pochválí.
Když poprvé nepodepsala tak začali řešit, že jí dají test ve kterém jí dají otázky na složení, údržbu, ceny a podobné věci na které bude muset odpovědět z hlavy. Což mi přijde jako jasně nesplnitelné. A bude to jako důvod k okamžitému odchodu bez nároku na odstupné. Nutí ji to podepsat k poslednímu květnu, aby od srpna byla už bez práce.
Mají na to právo? Je možné se takovému jednání nějak bránit? Mohou šáhnout na peníze?
m.a.x.i.m.u.s
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 10. 5. 2010 16:19

Přečti si tu tučně citovanou pasáž od Lexxe. Ano, možné to je, navléct to na neuspokojivé pracovní výsledky, ale rozhodně to nemůže udělat ihned - Tenhle přístup je samozřejmě protiprávní, nutit zaměstnance k sepsání výpovědi, ale dlouhodobě to stejně bude stát za starou bačkoru, bude pod tlakem, takže je to i tak na změnu místa. Existují tisíce dalších fint, jak se pokusit zaměstnance vyštípat, aby odešel "dobrovolně", protože mu tu práci dokáže opravdu znechutit.

Co se týče peněz, tak ta je sjednána v pracovní smlouvě (takže kouknout tam), její část může být závislá na výkonu, takže to je páka zaměstnavatele. Nicméně vše není tak jednoduché, více např. odstavec o snižování mzdy tady:

http://management.gastronews.cz/muze-za ... nizit-mzdu
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků