Elektronická třídní kniha

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod aikoN 12. 3. 2008 20:03

Dobrý den,
ve škole jsem byl za svůj kritický článek vůči zavádění elektronických třídních knih málem zdiskreditován. Učiteli se asi nelíbila pravda, kterou jsem uved - nakoupili na ubohé zapisování zbytečně předimenzované počítače (dvoujádrové procesory atp.), navíc někteří učitelé PC používají pouze pro ulehčení práce - stáhnou z internetu prezentaci, opište si tom já si zatím sednu a budu klikat tak rychle, že to nikdo nestihne... Toť stručný obsah mé práce.

Protože jsem byl odražen argumentem, že ministerstvo školství elektronický systém zapisování vyžaduje, jsem zkoušel googlit a to nařízení někde najít, ale neuspěl jsem... Navíte o tom někdo něco prosím?

Jde mi pouze o princip, aby si ze mě ten pseudodemokratický školní režim nedělal blbečka, který má tak akorát držet hubu...
aikoN
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeldik 3. 8. 2012 11:16

Dobrý den aikoNe,

rád bych si přečetl váš článek, pokud je někde dostupný. Nakupovat předimenzované počítače na správu školních dat je určitě zbytečné. Vybízí se zde otázka jestli se jedná o desktopovou, nebo webovou správu dat. Desktopová aplikace od Bakalářů opravdu dokáže vytížit počítač. I z tohoto důvodu se naše škola rozhodla přejít na webové řešení od Etřídnice. Můžete do ní přistupovat klidně z telefonu :-) . Kdyby si chtěl někdo o Etřídnice přečíst více (http://www.etridnice.cz).

P.S. To, že ministerstvo školství elektronický systém zapisování vyžaduje je pěkná blbost ;-)
Jeldik
Čtenář

Odeslat příspěvekod suk 24. 9. 2012 11:40

Pokud nejaka aplikace na zapsani "pepa prisel do skoly pozde" vytizi dvoujadrovy PC, pak bych takovou aplikaci doporucil nepouzivat. Neco takovyho by mela utahnout prumerna brambora, ne dvoujadro
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 7. 11. 2012 22:17

Podle mě to není ministrestvo, ale zřizovatel, tudíž (asi vždy, kdyžtak mě opravte) kraj a tam může bejt složitější najít daný dokument.
paty07
Čtenář

Odeslat příspěvekod Slonik 30. 1. 2013 11:24

aikoN:
Skutečně není pravda, že MŠMT explicitně vyžaduje vedení třídních knih v elektronické podobě - v materiálu Informace MŠMT k zapisování údajů o průběhu vzdělávání podle rámcových vzdělávacích programů pro základní a střední vzdělávání do třídních knih ze dne 26. října 2007 (č.j. 2492/2007-22) se píše, že Vedení třídních knih je možné buď na předtištěném formuláři nebo pouze elektronicky s tím, že archivování musí být v listinné podobě, protože dokumentaci se skartačním znakem A a dokumentaci opatřenou podpisy ředitele a vyučujících a razítkem školy nelze podle zákona o archivnictví archivovat v jiné podobě než listinné.

Vedení povinné dokumentace škol a její výčet upravuje §28 zákona 561/2004 Sb. (školský zákon) a podrobněji pak prováděcí vyhláška MŠMT 364/2005 Sb., o vedení dokumentace škol a školských zařízení a školní matriky a o předávání údajů z dokumentace škol a ze školní matriky.

Ani zákon ani prováděcí vyhláška rovněž o "povinném" elektronickém vedení třídní knihy nehovoří.

Samozřejmě je asi praktické třídní knihu elektronicky vést - předávání reportů a podobných věcí je pak zásadně snažší.

K těm naddimenzovaným kompům bych řekl jen to, že v případě že se používají i na něco jiného, tak to nemusí být úplně marná volba. Pokud škola nenakoupila herní mašiny za 40k, tak bych to neviděl jako tragédii.

Co se týče popisu průběhu hodiny, tak celkem souhlasím - powerpoint je podle mého názoru naprostá zhouba vzdělanosti.
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tykon 6. 10. 2015 15:01

Taky jsem toho názoru, že se tak ulehčuje práce učiteli při využívání elektronické třídní knihy a žákovské knížky. U nás využíváme i deník praxe v elektronické podobě a je to paráda. Nedovedu si ale představit, že bychom to zapisovali vícekrát. ale samozřejmě to ani teď není povinné. Osobně se děsím toho, že to povinné bude a nedej bože, abychom měli určeno, který systém pro evidenci používat.

PS: Taky používáme Etřídnici, která je z našeho pohledu nenáročná a přitom zcela vyhovující.
Tykon
Čtenář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků