Budu psát o "finanční krizi", která vznikla v roce 2007 v USA. Její konec je v nedohlednu, Kongres schválil zákon, kdy vláda "zadotuje" finanční instituce 700 miliardami amerických dolarů. Nadšení investorů a "odborné veřejnosti" se nedalo přehlédnout. Zajímalo by mne, jak si běžný člověk vysvětluje oněch 700 miliard dolarů – jak je vláda vytvoří? A proč vyšší zdanění občanů jejich situaci zachrání?
Krize je veřejností vnímána jako kolaps kapitalismu, stále nabývají na síle argumenty, že finanční trh by se měl regulovat. Stále více lidí tvrdí, že nyní je řada na socialismu.
Tento a podobné naprosto nesmyslné názory generuje obrovské množství různých pisálků. Například na idnes.cz se můžeme dočíst: "Krize ve třicátých letech měla původ vzniku v extrémním nadhodnocení akciových trhů."
http://finance.idnes.cz/pohled-do-histo ... 9_bank_bab
Například ESO tady na fóru prohlásil: "a ze to nikde nemaji? ti lidi smusi byt ale blbi..."
Názory, které staví na racionálních ekonomii, jakoby se skoro všechny vypařily: http://libinst.cz/clanky.php?id=835
Co si pod touto krizí představujete vy? Kdosi jednou prohlásil, že zlo je syndrom vakua. Já mám pocit, že přisuzovat krizi kapitalismu je absolutní fiasko rozumu u člověka, který to prohlásí. A co lidé, kteří o tom nic neví, a tak názor papouškují dál, protože ho někde slyšeli? A tak zlo (socialismus) nabývá na síle, protože staví na vakuu.
P.S. Nemyslím si, že by MF nebo ostatní noviny (kromě Haló, Právo) neměli novináře, kteří rozumí tomu, čemu píšou. Ale je jich kritický nedostatek a těch ostatních „pisálků“ je kriticky hodně.