od Asspenn 3. 6. 2005 10:44
Optimista věří, že žije v nejlepším možném světě.
Pesimista je přesvědčen, že je to bohužel pravda.
To pro odlehčení, a teď vážně: jsme přesně u toho, co jsme tu napsal v různých threadech snad desetkrát: žádné další zadlužování státu! Není totiž nutné, jen stát musí začít šetřit, což nelze, kupují-li se hlasy voličů za sociální sítě. Přesně na to dojíždějí sociálně demkoratické vlády v Unii - třicet let sociální politikou zajišťovaly solidní úroveň i těm, kteří pro ni nehnou prstem, a to prostě skutečně nejde - na to nevyprodukuje žádná ekonomika, evropská, americká, japonská a tím méně česká.
A nikdo neví kudy z toho ven, protože se nikomu nechce nahlas říct, že lze dávat jen těm, kteří chtějí, ale nemohou, a ponechat jejich osudu ty, kteří mohou, ale nechtějí. Ano, je nutné peníze někomu vzít. Nikoliv však tím, že někomu, kdo produkuje a odvádí, sebreme ještě víc, ale jedině tím, že někomu, kdo produkovat nechce, prostě nedáme. Nepříjemné, kruté, pro někoho nelidské a nepřípustné. Ale...
Trochu jsem se zajímal o to, jestli v USA opravdu kohokoliv, kdo nemá na zdravotní pojištění, nechají chcípnout. A hele - nenechají. Jsou tam nemocnice, které těmhle lidem zajistí základní bezprostředně nutné životní funkce a po jejich stabilizaci - rozuměj ve stavu kdy není nutná hospitalizace - je vyšoupnou tam, odkud přišli, tj. na ulici. A kdo ty nemocnice financuje? Sponzoři. Rozuměj lidi, které americký daňový systém netrestá za jejich schopnosti progresívním daňovým systémem, ale naopak jim umožňuje si takhle ještě snížit základ daně, a ono to funguje. Stát od nich vybere ještě o ten sponzoring míň a ušetří za lidi, které by musel zaměstnávat vybíráním progresívních daní a jejich přerozdělováním (třeba státním nemocnicím). Celé je to o přístupu. Tady stát a priori předpokládá, že jsme všichno zloději, které je potřeba tvrdě daňově hlídat. Ať mi někdo rozumně vysvětlí, proč existuje horní hranice sponzorského daru? A vo.. vo ... vo tom to je. Hezky to vjádřil M. Vašut v rozhovoru pro lidovky: zatímco tady si nedá do nákladů ani smoking, protože bernímu úředníkovi nevysvětlí, že jsou to hercovy "montérky", ve státech si klidně odepíše i bazén, solárko, fitnes nebo soukromou tělocvičnu včetně osobního trenéra a nikdo ani nemrkne.
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.