od Jaja28 18. 8. 2009 20:48
Leni, níže je myslím vyčerpávající odpověď na tvůj dotaz.
Zhruba před čtyřmi lety u nás začal boom „šťastných bambusů“. A na světě byl báječný dárek, protože řezaná kytka je už tak nějak ohraná.
Bambus štěstí ale ve skutečnosti nemá s bambusem nic společného, je to totiž odrůda draceny.
Při bližším pohledu ji poznáte, spíš než bambusu podobá se dracénám a má i podobné nároky na pěstování. Pravé jméno bambusu štěstí je totiž Draceana sanderiana a pochází z Asie.
Pouze ve vodě?
Ano, je to nenáročná rostlinka a opravdu nejlépe žije pouze z vody, občasně jí přidejte hnojivo na běžné pokojové rostliny v poloviční koncentraci než dáváme rostlinám v zemině. Má ráda světlé místo, bez přímých slunečních paprsků, ale jinak zvláštní nároky na pěstování nemá, teplota jí vyhovuje běžná pokojová, ale snáší i chladnější, cca 15°C prostředí.
Množství vody ve váze by však mělo být minimální, protože jinak by kořeny rostly na úkor stonku a listů. I tak nečekejte nějaký velký růst, viditelně vám vyroste až s odstupem několika měsíců, roste opravdu velmi pomalu.
Doporučuje se vyměnit celý obsah vody jednou za dva týdny.
Do zeminy raději ne
Ačkoliv vás to může svádět k zasazení do zeminy, úspěch byste asi nesklidili, tento způsob pěstování se obecně nedoporučuje. Někdy je dokonce lucky bamboo k sehnání i přímo zasazený, ale protože příliš rostou kořeny, listy a stonek většinou skomírá. A ať se ho snažíte zachránit jakkoliv, úspěch se nedostavuje… Ovšem to je pouze moje osobní zkušenost, jiní zas tvrdí, že přírůstky listů na zasazených rostlinách jsou mnohem větší. Takže si to asi musíte zkusit sami a případně experimentovat.
Škůdci a problémy
Škůdci typičtí pro draceny - svilušky a molice jsou asi nejznámější, ovšem riziko napadení je nižší, protože díky pěstování ve vodě si kolem sebe rostlina drží vlhčí mikroklima. A to nemají škůdci rádi. Žloutnutí listů může způsobit vystavení slunečním paprskům nebo nedostatek živin.