Češi, jak rozumíte Slovenštině?

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Sattero 9. 12. 2009 19:18

Já nevim co furt někdo má proti germáni + češi, vždyť jsme si blíž za ty staletí jak myšlením, způsobem uvažování, no prostě mnoha směry...

Jinak já slovensky rozumím docela slušně, ale poslední dobou jsem na ni docela alergický. V rámci rodiny máme slovenek několik a pokaždé katastrofa. Zajímavé je, že přátelé slováci jsou v pohodě :) A že když žena mluví slovensky, že to je sexy? Jako furt lepší než když ti maďarka opakuje "seretnem" a polka "šukam" a přitom nešuká :D
Sattero
Návštěvník

Odeslat příspěvekod trent 9. 12. 2009 19:44

roxor píše:Chlapci,ale ja to trochu otočím.
Viete čo je zaujímavé,že Slováci,ktorí idú na dlhšiu dobu do královských zemí Českých sa hodne rýchlo naučia česky mluvit.Na tom by nebolo nič divného,ale smutné je,že keď prídu po čase na Slovensko,tak slovensky už nehovoria ... a ak áno,tak neprirodzene,s iným prízvukom a hodne sa trápia.
Ja si myslím,že každý by mal mať snahu rozprávať rečou domorodcov.Ale nikdy nesmie zabudnúť svoju materčinu.

Mám v práci kolegu, který s Čechy mluví česky a se Slováky slovensky. čtvrt hodiny mluví slovensky s krajanem a když se ho na něco zeptám, nebo mu něco říkam, plynule přejde na češtinu.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter

Odeslat příspěvekod roxor 9. 12. 2009 19:54

Čeština je pre nás,Slovákov mimoriadne ústretová ...ľahko sa ju učíme ;-)
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Player. 9. 12. 2009 21:55

hej inak vsimol som si, ze hlavne mladsia generacia citi celkom silny odpor k slovakom. Navyse ked si niekedy precitam nejaky cesky clanok o slovakoch, tak hned je plny urazok a nadradzovania a to nehovrim o diskusiach pod nimi. Krasnym prikladom je postup slovakov na MS vo futbale.
Player.
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Sattero 9. 12. 2009 22:11

No s tím MS... Slováci se povyšovali, řvali na internetu a co sem viděl, většina Čechů jen poznamenala, že vám to tam stejně moc dlouho nevydrží a tak se stalo :) Oba máme tak příšerné týmy, že už to víc nejde ;)
Sattero
Návštěvník

Odeslat příspěvekod roxor 9. 12. 2009 22:17

Ja osobne sa na to pozerám takto ...
Som rád,že sa perfektne dohovorím v zahraničí aspoň v jednej krajine :!:
Ešte pred tohtoročnou dovolenkou som si myslel,že sa hravo dohovorím aj v Poľsku.Ale ouha ... chyba lávky.Rozumel som asi tak 10-20% z poľštiny a Poliaci mne nerozumeli vôbec :-S
Je pravda,že som bol na severe Poľska,kde nefunguje blízky pohraničný styk,ako na slovensko-poľských hraniciach,ale aj tak ma to zaskočilo.
Poliaci si o mne mysleli,že som Rus,či Ukrajinec.Jedine jedna zmrzlinárka poznala slovenčinu,lebo mala kedysi frajera Slováka a pani čo mi predávala lístok na "loď turystičnu",lebo mali v rodine Slováka,čo sa priženil :lol:
roxor
Nadšenec

Odeslat příspěvekod eRiper 9. 12. 2009 22:20

Povyšovali... tak museli si to užít ;-) Já jsem to bral z úsměvem. A to že jsem nepostoupili my, je jen a jen naše chyba. Slovákům (když už ne nám) jsem to přál.

K tématu: slovenštině rozumím dobře, snad i líp než "pražštině" :-)
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod trent 9. 12. 2009 22:35

A je to tady....zaujatost proti Pražákům.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 9. 12. 2009 22:46

Nejde o to, zda Čech víc rozumí Slovákovi, nebo naopak. Známe případy, kdy si Čech vůbec, ale vůbec nerozumí s Čechem. Jde o něco jiného. Svět je doposud rozdělen v podstatě na dva tábory, kterým tak či onak zatím vládne USA a Rusko. Jenomže rostou velice silní konkurenti jako Čína, Indie, postupně Brazílie. Každý chce hrát hlavní roli a tak se vzájemně sledují, oslabují, prostě hra na kličkovanou. Jedni mají suroviny, druzí je potřebují a mají kvalifikovanější obyvatelstvo atd. Průšvih je v tom, že Evropa je jaksi zájmem všech hráčů a sama toho moc neuhraje. Velmoci si prostě svět rozdělily a při tom dělení bylo nutno minimalizovat rizika. Jak se to dělá ? No např. tak, že se dosavadní národnostní uskupení rozbijí pod nejrůznější záminkou. Malým stádečkům se totiž lépe vládne, než kolosům. Východní blok bylo nutno totálně rozbít, proto rozpoutání náboženských a nacionalistických vášní např. v bývalé Jugoslávii a následné "humanitární" bombardování, jak to nazval náš vzor demokracie Venca Havlů. Proto také ta slovensko-madarská karta. Proč EU nepráskne do stolu a nepostaví rozhádané politiky do "latě". No protože to velmocenským státům v Evropě vyhovuje. Hrůza by byla pro Francii a Německo, kdyby se ten "výchoďácký" blok spojil jako Visegrádská čtyřka. Nene, to se nesmí stát. Kdyby někdo na Václaváku v r. 89 zařval, že chce rozdělit republiku na dva státy, tak by nestačil ani říci, že to byl fór. No a stačilo pár dobře naplánovaných kroků a hotovo. Jó, lidi, všechno je úplně jinak, než se jeví. Průšvih je v tom, že USA padly na držku vlastní ekonomickou blbostí v zadlužování se a bude se v Evropě dít velké rozčarování. Kdo nepochopil, že pro USA jsme jen politická prostitutka, ten se bude divit. Snad chápete, že takové velmoci se nedají do sporu o rozhádanou a ekonomicky vydrancovanou společnost, když řada jejich větších států má daleko víc obyvatel. Tam v podstatě starosta a zastupitelstvo takového města je na pozici naší ubohé politické scény. A musí toho ukázat daleko víc, než nějaké šaškování, protože by okamžitě letěli.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec

Odeslat příspěvekod roxor 9. 12. 2009 22:58

nazdar ... Ty si to pojal celosvetovo.Platíš veľkou bankovkou ... já to rozmením na drobné.
Ja som mal najväčšiu srandu na vojenčine,ktorú som krútil v Prachaticiach,keď nás Slovákov,český spolubojovníci nazývali ... Čobolové :mrgreen: (od slov: čo bolo,to bolo).Niekedy nás nazývali aj Dráteníkmi ;-] .Mňa to neurážalo.Prečo aj,keď to patrí do našej minulosti ?!?
roxor
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Sattero 9. 12. 2009 23:06

1. nechce se mi to číst
2. je to dlouhé
3. politika?
Sattero
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 9. 12. 2009 23:12

roxor píše:Viete čo je zaujímavé,že Slováci,ktorí idú na dlhšiu dobu do královských zemí Českých sa hodne rýchlo naučia česky mluvit.
Vieš, čo je zaujímavé? Niektorí Slováci, ktore spoznám hovorí aj u nás po slovensky a niektorí Češi sa s nimi rozprávajú taktiež po Slovensky. A nie je to dlha doba, čo som hovoril s jedným slovákom a sám povedal, že Slovenčina nie je ľahká ;) Len sem vlastne chcel povedať, že nemám veľa problemov sa dorozumiet zo slovakmi (aj keď niektorým nie je dobre rozumeť) a som v omezenej miere schopný se aj po slovensky rozprávať. Ale je to taká čudná slovenčina, ako si možete prečitať tu... a od teraz budem pisať zase len česky, bo je to take divne narocne :D
Btw, jednou jsem na prednasce psal ucivo do sesitu jenom slovensky ... :D

A jeste nemuzu nezminit prihodu, kdy jsme byli s kamosem nekde na Slovensku, Košice... on si chtěl rozměnit peníze (CZK->SKK):D
Dobrý den, moh bych si nechat vyměnit peníze?
Hej...
Moh teda nebo ne?
Héej
Jaký hej?
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod Sattero 9. 12. 2009 23:16

suk píše:A jeste nemuzu nezminit prihodu, kdy jsme byli s kamosem nekde na Slovensku, Košice... on si chtěl rozměnit peníze (CZK->SKK):D
Dobrý den, moh bych si nechat vyměnit peníze?
Hej...
Moh teda nebo ne?
Héej
Jaký hej?

Tak to je dobré :D
Sattero
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 9. 12. 2009 23:21

Roxor: je to o tom životě,taky jsem si prodělal dva roky vojny jako protiletadlová služba, no nic příjemného, ale poznal jsem mnoho dobrých přátel ze Slovenska a na druhé straně pár blbců Čechů, bohužel, život už je takový.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec

Odeslat příspěvekod roxor 9. 12. 2009 23:23

suk píše: Ale je to taká čudná slovenčina, ako si možete prečitať tu... a od teraz budem pisať zase len česky, bo je to take divne narocne :D

Musím uznať,že Tvoj písomný prejav v slovenčine je dobrý ... na inokrajca výborný.Gratulujem.
Máš buňky na jazyky?
roxor
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka