Češi, jak rozumíte Slovenštině?

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod roxor 9. 12. 2009 22:31

nazdar (novy) píše: poznal jsem mnoho dobrých přátel ze Slovenska a na druhé straně pár blbců Čechů, bohužel, život už je takový.

Je to tak ... je to život.
Z toho,že natrafíme na idiota (je jedno akej národnosti),nerobme tragédiu a buďme radi,že tými idiotmi nie sme my :idea:
Môj otec bol Čech (žijúci na Slovensku).
Absurdné je,že som mal určitú radosť pri rozdelení Československej republiky.Z jedného prostého dôvodu.Mnoho "hurá" Slovákov nadávalo na vládu,ktorá sídlila v Prahe.Furt sa oháňali stupídnou ideou,že doplácame na Čechov.Už ma to nebavilo vysvetľovať,že každý je strojcom svojho šťastia.
Dnes je pokoj .... aspoň z tohto hľadiska.
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 9. 12. 2009 22:32

Mám něco do činění s nemovitostmi, upřímně řečeno. lépe mi pro ten obor sedí slovenský název "nehnutelnosti". Je to logičtější, ale láme mi to jazyk.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 9. 12. 2009 22:33

roxor: bunky na jazyky? mozna tak na jazyku :D Na jazyky jsem absolutne levej :) Jestli to zni nejak dobre, tak to svoje duvody ma, ale nechtej se mi moc rozvadet 8-)

novy nazdar: no, ono slovenstina je v mnohem logictejsi a v necem zni zase uplne debilne :)
takovej hornik a dolnik (svrsek a spodek - karty), prsniky (aka prsa), to zni naprosto priserne.... zase nechapu, proc u nas musime mit extra raritu ve jmenech mesicu... Leden, Unor, Brezen... to jen tak nekde nemaj.... a suda a licha cisla taky moc nereknou. Zato slovenske "parne, neparne" davaj smysl uplne ihned....
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roxor 9. 12. 2009 22:39

suk píše:takovej hornik a dolnik (svrsek a spodek - karty),

No a to naši východňársky rodáci majú namiesto dolníka ---- spodníka :nenapadne
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 9. 12. 2009 22:41

roxor: něco k těm "čobolům". Měli jsme politruka, velice inteligentního kapitána, naštěstí pro nás asi k protiletadlovcům nedávali blbce, jako je např. ve filmu tankový prapor. No ale stranda musí být. Tak k tomu našemu politrukovi. Také se tam vyskytoval pojem "čobolové". Nám to vysvětlit tak, že to je pozůstatek z 2. sv. války. Z dějin víme, že Slovensko se stalo v podstatě proněmeckým Štátem. Lidé poctiví s tím nic nenadělali, ale vadilo jim to. Po válce se našli blbci Češi, kteří jim to vyčítali, takže odpověď zněla:"Čo bolo, to bolo !" Každý to bral a nikoho to neuráželo.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roxor 9. 12. 2009 22:42

nazdar (novy) píše:Mám něco do činění s nemovitostmi,

No veru ... v češtine to vyznieva,že nemovitosť je menej ako movitosť :mrgreen:
Movitosť ... ako slovo neexisuje.Alebo áno? :hm
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roxor 9. 12. 2009 22:46

nazdar (novy) píše:Po válce se našli blbci Češi, kteří jim to vyčítali, takže odpověď zněla:"Čo bolo, to bolo !" Každý to bral a nikoho to neuráželo.

Ja osobne si myslím,že je to naša povahová črta ... bez nej by sme neprežili 1.000 rokov pod Maďarmi.... vykynožili by nás :hmm:
Vy ste mali nad sebou Nemeckú šľachtu ... to bolo iné kafe.
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 9. 12. 2009 22:53

Každá nadvláda je svinstvo, český jazyk málem vymizel násilnou germanizací a také blbostí těch, kteří se chtěli zavděčit i když byli Češi. Kam vedla německá nadvláda, to se ukázalo v podstatě u obou národů po r. 38. Nic pozitivního, snad jen to, že se ukázalo, kdo je v národě svině a kdo ne.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 9. 12. 2009 22:58

Jó a k té movitosti. Ten pojem existuje a je v podstatě opakem pojmu nemovitost, jde o věci přenosné, nemovitosti jsou věci nepřenosné jako domy.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sattero 9. 12. 2009 23:01

Tak Češi jsou zvláštní parta a i když nás Němci skoro položili, nakonec jsme se vzchopili a obnovili i češtinu na základech Veleslavínského období. A to ještě Češi byli na ministerstvech v R-U, na vrcholných pozicích, což se Rakušanům ani Němcům vůbec nelíbilo :) Jen škoda, že nedbáme třeba na naše vynálezy (i Slovenské, sakra, dyť sme byli dlouho spolu!)... Vemte si oční čočky, ale klidně VW Brouk, skoro přes kopírák lidová Tatřička. Taky se tady vyvíjely talířovité letouny (které čmajzli za druhé světové Němci, dostali je do vzduchu na delší lety a pak je jim na konci války vzali Amíci)... Jo je toho hodně, jen na to není většina národa v obou státech dostatečně hrdá (že takové pidi státy něco dokázaly) a třeba naše vláda spíš nepodporuje vědu než podporuje :(
Sattero
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 9. 12. 2009 23:06

tak nase vlada podporuje akorat svoji penezenku....
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roxor 10. 12. 2009 19:15

Sattero píše:ale klidně VW Brouk, skoro přes kopírák lidová Tatřička

O tom VW bol v TV dokument.
Vymyslel ho pán Porche (narodený v Čechách).To auto malo byť čo najlacnejšie pre široké masy III.ríše.Ale vyzáž malo otrasnú ... až ho dizajnovo dotvoril Áda Hitler.
Myslím,že sa ho predalo,ako model najviac na svete.Viac ako Ford,model T.
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roxor 10. 12. 2009 19:21

nazdar (novy) píše: německá nadvláda,

S Nemcami šla ruka,v ruke aj technická vyspelosť,úroveň školstva,vzdelanosť,rozvoj remesiel,baníctva ...atď.,atď.
Čo dal Maďar Slovákom ?
Zanechal akurát dobrú kuchyňu ... guláš,klobásy,paprikáš,perkelt,lečo,halászlé (tie zrovna nemusím).Maďarská kuchyňa mi chutí viac,ako slovenská :love:
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sattero 10. 12. 2009 19:41

Onen Brouk byla vlastně překopírovaná Tatra T97. A Áda nedotvořil design VW, jen podle nějaké "fámy" chtěl, aby se lidový vůz i podobal Tatrám té doby (hlavně právě T97). Pan Porsche byl kamarádem Hanse Ledwinky, který byl konstruktérem oné Tatry T97 a jak sám přiznal, koukal se mu přes rameno a T97 a VW Brouk mají hodně shodných prvků... Takže netušim na jakej dokument ses díval, ale musela to být blbost :)

Ale ano, Brouk bylo obrovsky populární auto, ale VW musel vyplatit odškodnění Tatře někdy po válce snad 4 miliony tehdejších marek, což byla brutální částka a jasné znamení, kdo od koho opisoval (a Tatra se soudila ještě před válkou)...
Sattero
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roxor 10. 12. 2009 21:50

Sattero píše:. Takže netušim na jakej dokument ses díval, ale musela to být blbost :).

Historických prameňov je mnoho a ja nie som historik ani profesne,ani amatérsky ... jeden zo zdrojov
http://www.sk.articlesphere.com/Article ... rts/136032
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků