Současné daně vs. rovná daň

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod biggy 23. 5. 2005 21:04

Co si myslíte? Měli bychom se přidat ke Slovensku a dalším zemím, které zavedly rovnou daň? Myslím, že toto je systém spíše rozvojových států a Česká republika by měla zůstat u "západnějšího" daňového systému.
biggy

Odeslat příspěvekod hnědka 23. 5. 2005 21:45

biggy píše:Co si myslíte? Měli bychom se přidat ke Slovensku a dalším zemím, které zavedly rovnou daň? Myslím, že toto je systém spíše rozvojových států a Česká republika by měla zůstat u "západnějšího" daňového systému.
hnědka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luke 23. 5. 2005 23:39

jsem pro
Luke
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zelda 24. 5. 2005 05:39

Pochopitelne, ze NE. Není prakticky o nic jednodušší než dosavadní systém, není ani více odolna vuci danovym unikum a hlavne je ke vsem méně spravedliva.
zelda

Odeslat příspěvekod bigdoc 24. 5. 2005 06:52

Jednodušší asi o trochu je, i když nejde jen o daň samotnou, ale vůbec o celý výpočet, celou tvorbu daňového přiznání, o způsob tvorby odpočitatelných položek atd.

Podstatou ale přece není, jestli je daň "rovná" nebo "nerovná" (každá daň je k někomu vlídnější a k někomu jinému ne! Nelze nic prohlásit za objektivně spravedlivé), ale to, jak je vysoká! Tedy jde o to, zda máme v průměru danit 15% nebo 30% - v tom je přece podstata problému.
bigdoc
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod huncut 24. 5. 2005 07:58

To ze to maji spise rozvojove staty neni zadny argument, at si to ma kdo chce nebo treba nikdo. Dulezity je efekt, ktery jak vidno od Slovenska je velmi pozitivni. Vyse dane je sice dulezita, ale myslim ze ta podstata je prave v te rovnosti. Nikoho nebude nutit, aby primichaval do nafty nejaky topny olej, aby platil nizsi dan (protoze bude vsude stejna), atd, atd a ve vysledku tak stat muze vybrat stejne penize ikdyz bude dan nizsi nez soucasna. A tak to ma preci byt ne? Nebo stale chcete doplacet vysokou dani na ruzne danove uniky a podvody? Stale ze svych vysokych dani platit spoustu uredniku, kteri maji za ukol se ve vsech tech vyjimkach a spesialnich danich vyznat? Rovna dan je uz ze sveho nazvu take o dost spravedlivejsi.
huncut
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 24. 5. 2005 08:24

zelda píše:Pochopitelne, ze NE. Není prakticky o nic jednodušší než dosavadní systém, není ani více odolna vuci danovym unikum a hlavne je ke vsem méně spravedliva.p/quote]

Pochopitelně že ANO.

Rovná daň je jednodušší zejména pokud se zruší spousty výjimek, mimořádných odpočtů, které platí jen pro někoho a daňová správa je musí kontrolovat.

Rovná daň je z principu odolnější vůči daňovým únikům. Každý daňový únik s sebou nese určité riziko odhalení a následných vysokých sankcí. Rozhodně odpadne laborování s daňovými pásmy (převedení části příjmů na někoho jiného, kdo je ve ztrátě). Celkový výtěžek fixlování bude nižší a řadě lidí kvůli malé úspoře na daních nevyplatí riskovat.

Odpadne i šméčkování s DPH (různé kreativní přesuny ze základní do snížené sazby, následné prokazování oprávněnosti těchto přesunů, kontroly, ...). Přiznám se, že bych si dovedl představit buď nulovou DPH na léky případně plnou refundaci DPH za léky ze strany státu směrem ke zdravotním pojišťovnám.

Rovná daň je samozřejmě spravedlivá ke všem. Nízkopříjmové skupiny na tom budou stejně, vyšší příjmové skupiny lépe. Strašení nárůstem ceny potravin je opravdu jen strašením - obrovská konkurence na trhu nárůst DPH z naprosté většiny absorbuje.
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zelda 24. 5. 2005 09:24

To ano. Rovná daň je jednodušší zejména pokud se zruší spousty výjimek, mimořádných odpočtů, které platí jen pro někoho a daňová správa je musí kontrolovat. Ale stejně tak lze všechno toto zrušit i u daně progresivní. Samotné zavedení rovné daně, tedy jediné sazby, zjednoduší daňová přiznání jen zanedbatelně.

Pokud si dovedete představit buď nulovou DPH na léky případně plnou refundaci DPH za léky ze strany státu směrem ke zdravotním pojišťovnám, tak právě toto různé kreativní přesuny ze základní do nulové sazby neodstraní, následné prokazování oprávněnosti těchto přesunů, kontroly, atd. budou nutné i nadále

Je jasné, že zta rovné daně markantně stoupnou všeliké výdaje občanů (školné, zdravotnictví...). Těm, co na rovné dani ušetří hodně, možná i něco zbude, ti, co na rovné dani "vydělají" jen málo se zřítí do dluhové pasti

Rovná daň se naprosto netýká daní spotřebních, takže důvod aby někdo primichaval do nafty nejaky topny olej zůstane nezměněn.
zelda

Odeslat příspěvekod hnědka 24. 5. 2005 12:08

zelda píše:Pochopitelne, ze NE. Není prakticky o nic jednodušší než dosavadní systém, není ani více odolna vuci danovym unikum a hlavne je ke vsem méně spravedliva.p/quote]


Ke vsem mene spravedliva? Co to je za nesmysl? Rovna dan je spravedliva ke vsem - maji stejnou miru zdaneni a neni trestana vetsi aktivita. A navic tem uplne nejchudsim dost ulevuje.
hnědka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zelda 24. 5. 2005 14:10

ano, rovná daň nejvíce pomáhá velmi nadaným jedincům (jež jim ovšem bylo dáno do kolébky a nijak se o ně nezasloužili) a také těm nejchudším, co se moc nesnaží

jako každé přerozdělování (a nic jiného daně nejsou) i toto jde na úkor někoho, a to jsou ti obyčejní makáči dole, pracovitá nižší a střední třída

a to chceme?
zelda

Odeslat příspěvekod bigdoc 24. 5. 2005 14:36

Slonik píše:Rovná daň je jednodušší zejména pokud ...

Rovná daň je z principu odolnější vůči daňovým únikům.

Odpadne i šméčkování s DPH

Rovná daň je samozřejmě spravedlivá ke všem. j/quote]


Sloníku promiň, ale musím s tebou zcela hrubě nesouhlasit.
Rovná daň není sama o sobě jednodušší. Od nerovné se v principu liší jen tím, že místo více daňových pásem je jen jedno. To, co činí daňovou soustavu složitou, je množství dalších pravidel, odpočtů, výjimek a kryptických pravidel. Ty rovná daň sama o sobě neodstraní, a zatím jsem si v návrhu rovné daně nevšiml, že by tato pravidla měla odpadnout.

Rovná daň není odolnější k daňovým únikům. Daňový únik nemá nic společného s rovnou nebo nerovnou daní - daňový únik nespočívá obvykle v přesunu daní z jednoho pásma do druhého, ale v prostém švindlu, nelegálním za rovné i nerovné daně.

Šméčkování s DPH neodpadne už vůbec. DPH s rovnou daní nemá nic společného: DPH je daŇ z přidané hodnoty, rovná dań je daň z příjmu. I s rovnou daní mohou být dvě sazby DPH, a naopak - i s nerovnou daní může být jen jedna sazba DPH, jak tomu namnoze je.

A především: rovná daň není o nic spravedlivější než nerovná. Rovná daň znamená, že každý je "potrestán" za svůj příjem stejným procentním penálem. Je to tedy asi tak spravedlivé, jako kdyby člověk za krádež byl potrestán podle její výše - tedy např. za každou stokorunu jeden den v lapáku, kdo ukradne milión, tři roky, kdo dva, šest let. Za přeražené žebro jeden rok, za dvě dva roky. Je to spravedlivé? To je pouze spravedlnost tupě matematická, ale život se naštěstí neměří aritmetikou - jinak by to znamenalo, že lístek na film dlouhý hodinu, ale špičkový, by stál 50 Kč, zatímco film tříhodinový, ale totální kravina, by koštoval 150.
bigdoc
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hnědka 24. 5. 2005 14:50

Slonik píše:A především: rovná daň není o nic spravedlivější než nerovná. Rovná daň znamená, že každý je "potrestán" za svůj příjem stejným procentním penálem. Je to tedy asi tak spravedlivé, jako kdyby člověk za krádež byl potrestán podle její výše - tedy např. za každou stokorunu jeden den v lapáku, kdo ukradne milión, tři roky, kdo dva, šest let. Za přeražené žebro jeden rok, za dvě dva roky. Je to spravedlivé? To je pouze spravedlnost tupě matematická, ale život se naštěstí neměří aritmetikou - jinak by to znamenalo, že lístek na film dlouhý hodinu, ale špičkový, by stál 50 Kč, zatímco film tříhodinový, ale totální kravina, by koštoval 150.a/quote]


Krast penize ani chodit na filmy nemusi nikdo. Kdezto dane platit musi kazdy. A stojim si za tim, ze to spravedlive je. Proc nekdo musi odvadet 32% kdezto jiny 15%?
hnědka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hnědka 24. 5. 2005 14:52

zelda píše:ano, rovná daň nejvíce pomáhá velmi nadaným jedincům (jež jim ovšem bylo dáno do kolébky a nijak se o ně nezasloužili) a také těm nejchudším, co se moc nesnaží

jako každé přerozdělování (a nic jiného daně nejsou) i toto jde na úkor někoho, a to jsou ti obyčejní makáči dole, pracovitá nižší a střední třída

a to chceme?i/quote]


Ze nekomu bylo dano do kolebky jeste nic neznamena. Dulezite je, jak se k tomu postavi v budoucnu. Jestli se bude snazit a pracovat na sobe.

A urcite to nejde na ukor "někoho", pokud se na vydajove strance adekvatne poskrtaji vydaje (propusti se urednici, zrusi se pobidky apod.).
hnědka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod huncut 24. 5. 2005 14:54

bigdoc: Píšeš dost nesmysly. Tobě příjde lepší, sebrat lidem, kteří jsou úspěšní více peněz právě jen proto, že jsou úspěšní? Že třeba více a tvrději pracují? Za to je "odměníš" vyšší daní?
Takže třeba když dva lidé budou dělat stejnou práci, jeden bude pracovat hodinu denně a dostane za to 100,- a druhý bude dělat dvě hodiny denně a dostane zato 150,- To je podle tebe spravedlivé?

Jinak návrh rovné daně samozřejmě předpokládá velké zjednodušení a zrušení výjimek. Ikdyž je logické, že samozřejmě ne ůplně všech. Nicméně většiny.

Daňový únik je většinou takový, že se jistá komodita zamaskuje jako jiná, která je v nižším pásmu a zaplatí se tedy nižší daň, což by rovnou daní odpadlo...
huncut
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod huncut 24. 5. 2005 15:04

A pokud tu někdo tvrdí, že úspěšný a bohatý se stává člověk jen proto, že to má dáno v kolébce, tak neví o čem mluví.
Bez práce nejsou koláče a na dary v kolébce se můžou vymlouvat jen lenoši.
huncut
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků