Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Grammator 14. 5. 2012 21:04

Ahoj, mám problém :) snad mi tu někdo poradí...

Trošku sme se hádali s bráchou, situace je následující:
Máme dvě kosmické lodě pohybující se rychlostí blízkou rychlosti světla. Obě zároveň pošlou signál rychlostí světla. Kdy dorazí signály na obě lodi? Pro obě se pohybují rychlostí světla, dorazí tedy současně? A jak se bude situace jevit statickému pozorovateli?

Jedna loď signál dohání, druhá mu utíká. Díky dialataci času by měly dorazit obě současně... Nebo ne? Jak to uvidí pozorovatel? Nedokázali jsme přijít na vysvětlení, které by uspokojilo oba.

Přestože by obě lodi měly přijmou signál současně (ve své vztažné soustavě). Pro pozorovatele dorazí na zadní loď dřív než na přední? Zadní je mu navíc blíž, takže informace o přijetí signálu k němu dorazí dřív. Kdyby se rozletěl k lodím rychlostí ještě bližší rychlosti světla a dohnal je, mohl by jim říct, že nedorazily zároveň... není to paradox? nebo mi jen něco uniká?
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 14. 5. 2012 22:29

Co pro jednoho pozorovatele nastalo současně, pro jiného to současné být nemusí.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 15. 5. 2012 09:34

Grammator: Přesně jak píše Jack111, v teorii relativity neexistují dvě současné události, pokud se nestanou v jednom místě. Dva pozorovatelé uvidí dvě události v opačném pořadí. Statickému pozorovateli se vždy budou jevit podle toho, kde se nachází.

Ani jedna z lodí signál nedohání, ani mu neutíká - rychlostí světla se šíří k oběma lodím.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod QBITS 17. 6. 2012 00:20

Grammator píše:Ahoj, mám problém :) snad mi tu někdo poradí...

Trošku sme se hádali s bráchou, situace je následující:
Máme dvě kosmické lodě pohybující se rychlostí blízkou rychlosti světla. Obě zároveň pošlou signál rychlostí světla. Kdy dorazí signály na obě lodi? Pro obě se pohybují rychlostí světla, dorazí tedy současně? A jak se bude situace jevit statickému pozorovateli?

Jedna loď signál dohání, druhá mu utíká. Díky dialataci času by měly dorazit obě současně... Nebo ne? Jak to uvidí pozorovatel? Nedokázali jsme přijít na vysvětlení, které by uspokojilo oba.

Přestože by obě lodi měly přijmou signál současně (ve své vztažné soustavě). Pro pozorovatele dorazí na zadní loď dřív než na přední? Zadní je mu navíc blíž, takže informace o přijetí signálu k němu dorazí dřív. Kdyby se rozletěl k lodím rychlostí ještě bližší rychlosti světla a dohnal je, mohl by jim říct, že nedorazily zároveň... není to paradox? nebo mi jen něco uniká?


Rychlost světla není závislá od pohybu vlastního zdroje, tzn, je stále stejná ať se děje co se děje... Něco kolem se však musí změnit. Zadní loď musí přeladit své rádio na kratší kmitočet a přední na delší ke zdárné komunikaci mezi sebou. Paralelním letem vedle sebe není nutné kompenzovat Dopplerův efekt přelaďováním komunikačních zařízení. Příroda to zařídila tak, že sic je rychlost světla konstantní ve všech soustavách..., fotonu, který má nutkání leťet rychleji než je zdrávo, tzn ve směru letu zdroje, je energie přidána, což se v praxi projeví kratší vlnovou délkou (podobnu rentgenovému záření) přičemž rychlost c je touto energetickou půjčkou pochopitelně přísně zachována a naopak jinému fotonu, který putuje opačným směrem od směru vlastního zdroje, rovněž neztrácí své výhradní právo na rychlost c, ale na oplátku musí část své energie odevzdat - vlnová délka je od původní delší (podobna infračervenému záření). Proto jsou vesmírné, vzdalující se objekty červené (rudý posuv) nebo přibližující se modré (modrý posuv)...ale jejich světlo má na našich měřicích přístrojích vždy c !!! Z pohledu pozorovatelů uvnitř vlastních lodí, i přes skororychlost c, stojí jakoby na místě a komunikují stejně tak pohodlně rychlostí c v případě rádia, jako by skutečně stály. Z pohledu vnějšího pozorovatele v jiné soustavě zjišťují, že od druhé lodi, letící rychlostí 0.9c, je odeslán signál k první (přední) lodi, ale jen rychlostí 0,1c (rychleji to nejde) a touto rychlostí onen zmíněný signál také první loď dostihne (0,9c+0,1c=1c) pochopitelně za čas, který dané rychlosti přísluší. Jak je tedy možné, že na první lodi toto dost významné zpoždění nezpozorovali? No nemohli, protože byli přírodou donuceni k tomu, aby i pro ně platilo to stálé omílané, že rychlost světla není závislá na pohybu zdroje. Jednoduše, bylo jim něco ukradeno z času (dilatace času). V praxi to znamená, že např. minutové zpoždění signálu způsobené dostihem bylo kompenzováno prodlouženým časem na straně příjemce, tudíž z hlediska příjemce dorazil signál v čase rovnajícím se rychlosti c nikoliv rychlostí 0,1c. Osádka první lodi časový podfuk přírody snadno odhalí - přijali depeši z druhé lodi na jiné než domluvené frekvenci nebo lépe, po návratu domů zjistí nesrovnalost v čase ku vlastnímu prospěchu . Z toho vyplývá, že příroda udělá všechno proto, aby rychlost c byla stále konstantní, tzn, že kolem vás klidně ohne prostor či zdilatuje (zdeformuje) čas aby bylo po jejím... platí to jak pro loď č.1, tak pro č.2. Žádný paradox, ale dokázaný fakt. ;-)
( Skládání relativistických rychlostí, Lorentzovy transformace, Maxwellovy rovnice...)
QBITS
Čtenář

Odeslat příspěvekod carlitosman 7. 7. 2012 13:07

obits nenapisal si to opacne? Pred iducim autom sa zvukove vlny zvatsuju a za nim zmensuju roztahuju
carlitosman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod QBITS 9. 7. 2012 23:27

...ale když máš 2 auta, pak to druhé, které dohání první, "slyší" vyšší tón a první, které ujíždí druhému, "slyší" nižší tón. I zde platí rozdílnost pozorovaných skutečností. Zvuk však není do jisté míry tím správným modelem protože je možné jej předstihnout nebo ujet - zvuková depeše z druhého auta by nikdy nedospěla k prvnímu narozdíl od případu stejně situovaných kosmických lodí řítících se prostorem skoro relativistickou rychlostí.
QBITS
Čtenář

Odeslat příspěvekod Jarda101055 26. 9. 2012 20:51

Veškeré jevy ve vesmíru jsou současné,tudíž,kdy který pozorovatel dostane danou informaci je z hlediska vesmíru nepodstatné,jde jen o pouhý klam či iluzi.
Jarda101055
Čtenář

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků