Co s nehojici se ranou?

Téměř nemoderovaná sekce o čemkoliv

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod khubajs 11. 6. 2011 07:27

Pred tydnem jsem si zpusobil trznou ranu na loktu. Abych si vytvoreny strup v noci nestrhl, namazal jsem ho kremem (aby byl mekky) a zalepil. Rano rana bolela jako prase a ze strupu se stala takovahle zluta kase
Obrázek
Bohuzel jsem to tam nechal, protoze jsem nechtel ranu zase odrit do krve a ono to ztvrdlo na takovy zluty strup. Ten se mi dnesni noc opet rozmocil (jen jsem ho kryl suchou naplasti, abych ho nestrhl) a rana vypada takhle
Obrázek
Je porad takova zluta a otevrena (navic asi o 1 az 2mm propadla, jako by tam chybelo maso) a to se mi zda fakt divne, ale nevim, co s tim mam sakra delat :hm V pondeli planuji navstivit lekare (pokud se tam diky stavce vubec objevi), ale pokud byste nekdo umel poradit uz dnes, budu rad. Diky moc
khubajs
Čtenář

Odeslat příspěvekod MgX 11. 6. 2011 21:04

Dle mého laického názoru se má rána ihned důkladně vyčistit. Nevím, co jsi použil za mastičku, ale jestli to byla JEN nějaký srajdajda, tak to bylo spíš špatně, než dobře. Osobně bych ránu vyčistil Jodisolem nebo Betadine. Druhé, pokud se nepletu, tak je i mast - ovšem s desinfekčním účinkem. Jsou to věci na bázi jodu, druhá by neměla tolik pálit.

Po aplikaci bych to nechal nějakou dobu bez zavázaní, zalepení...samozřejmě - pokud možno.

K doktorovi bych zašel určitě, raději.

Jestli je to nějaké zásadně nepříjemné, je možné zajít na pohotovost, nebo se poradit v lékárně. Ono je možné, že to bude chtít nějaká lokální antibiotika - mast s antibiotiky atp.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 11. 6. 2011 22:10

Ja myslím, že je chyba to přelepovat. Aby se udělal strup, musí ta rána dýchat.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod khubajs 12. 6. 2011 15:48

Ten krem byl urcite chyba, zvlast hned na zacatku, kdy byl ten strup jeste cerstvy. Novy uz se mi tam asi neudela, rana nekrvaci, takze neni z ceho. To zlute, co vyplnuje ranu az do hloubky je predpokladam nova tkan, ktera zaplnila tu diru, tak doufam, ze se to nejak zaceli i bez strupu:-/
khubajs
Čtenář

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 12. 6. 2011 19:37

Hezká ranka. Vloni jsem si na rybníku Broumar u Opočna v Orl. h. rozříznul chodidlo, místní zdravotnická služba mi to zavázala a že jako dobrý, jenomže jako řidič jsem byl v háji, protože šlapáním na pedál se rána otevírala, obvazy sjížděly, no problém. Naštěstí tam byl zkušený felčar, starý pán, ve válce dělal lapiducha jak mi vyprávěl. Tehdy mu bylo asi 15 let, doposud čilý. Ten obvazy sundal, vyfasoval velkoplošnou náplast a z ní vystříhl tvar chodidla, nařídil mi naplivat si na dlaň a sliny vetřít do rány, no hrůza. Pak to zalepil jako když dává podrážku a obvázal. Ta velkoplošná náplast převzala funkci kůže a rána se nerozevírala. A nyní k těm slinám, dodnes to praktikuji. Jak si něco způsobím, plivnu do dlaně a vetřu do rány. Jeho rada byla, že se rána nesmí nechat dlouhodobě zavřít, protože pak nemá kam unikat případný zánět a dojde k otravě. Prostě slinit, rozmočit a pod slinami rozškrábat a zase zavázat a kontrolovat a opakovat. Vycházel z toho, že zvířátka si jinak rány neošetřují a vyléčí se. Něco na tom je, je to otázka vkusu a odolnosti organizmu.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod khubajs 13. 6. 2011 08:30

Jsem byl dnes u lekare, pry je to zanicene, tak mi to vydezinfikoval, zasypal nejakym praskem, zavazal a ve stredu se uvidi, co dal... Jsem zvedav, jak ta rana bude vypadat po sundani toho obvazu:-/
khubajs
Čtenář

Odeslat příspěvekod trent 13. 6. 2011 20:03

Já si myslím, že ti tam dal asi něco jako pudr. Aby se vytvořil strup a dál ti to nemokvalo.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 13. 6. 2011 20:28

Byla to desinfekce a předpokládám, že onen prášek byla antibiotika...něco jako framykoin atp.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 15. 6. 2011 10:15

tak,tak, ...to žlutý je hnis.
polda
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cristinne 15. 6. 2011 22:40

Že to bylo zanícené bez dezinfekce není divu, takže vyčištění byl první krok, jen se divím, že to doktor zasypal pudrem - tipovala bych, že to byl nějaký starý praktik, dřív se všechno vysoušelo - výsledek ale je, že se dělají strupy a je to napnuté, snadno to praská a znovu se otevírá... A vzhledem k tomu, že tady je to zrovna loket, tedy poměrně namáhané místo, vsadím se, že k tomu dojde.
Současný trend - jak jsem se dozvěděla při praxi, přednášce a zkoušce ze zdravotnických prostředků - je spíš opačný, tedy nevysoušet. Dobré jsou na to hydrokoloidí/hdyrogelové náplasti. Jsou sice dražší, ale pravda je, že se s nimi rány hojí rychleji a lépe. Syn vedoucí mojí praxe se zedřel jak blázen na motorce, dávala mu toto několik dní a hojilo se to dobře. Ty náplasti mívají i určitou "kapacitu", nemusí se tedy měnit tak často, jako běžné... Když se na ně zeptáš v lékárně, určitě ti poradí víc.
Osobně mi taky přišlo divné držet rány "ve vlhku", ale pravda je, že pod těmi náplastmi to ani nemokvá tak ohavně jako pod běžným krytím, spíš se udržuje "optimální vlhkost".
Běžně už se tyhle postupy používají i u otevřených bércových vředů nebo tzv. "diabetické patě", tam se používají i prostředky s obsahem stříbra, jódu. Vzhledem k ceně se to samozřejmě nevyplatí na kdejakej škrábanec nebo říznutí, ale v tomhle případě bych se na případné použití minimálně informovala v lékárně a pokud to jen trochu doporučí, zainvestovala...
Toť můj skromný názor, záleží ale samozřejmě, jak hojení pokračuje po návštěvě doktora :-)
Ona nebo já - já nebo ona - já nebo já - ona nebo ona... Kdo vlastně?
Cristinne
Miss nohy 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 16. 6. 2011 09:44

Jsem tyto náplasti taky používal a výsledek pro mě spíš negativní, hojilo se to déle, někdy pod gelem nebylo poznat zda je to gel nebo hnis.Takže radši postaru ať to rychle uschne a vím na čem jsem,že to prasne se musí počítat.
polda
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 16. 6. 2011 09:54

Tak tuto náplast jsem použil na naprosto fenomenálně brutální puchýř na patě a skvělé. Jak jsem to přelepil, tak to přestalo bolet a ani jsem o tom nevěděl. Za dva dny bylo po puchýři.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 17. 6. 2011 15:55

Ja mam specialni lecici taktiku, kterou provozuju uz delsi dobu: nechat to na vzduchu. Nevazat, nemazat, proste nic. Zahoji a zahojilo se mi tak zatim asi vsechno, vcetne palce rozrizlyho na kost....
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 17. 6. 2011 19:11

Důležitou věcí v případě nějaké rány je dostatečné vyčištění s následnou desinfekcí. Pak je třeba rozhodnout, jestli nasadit lokální antibiotika, nebo ne. Samozřejmě hovoříme o drobnějších ranách.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 17. 6. 2011 20:08

Asi mam opravdu dobrou imunitu, kdyz nepotrebuju antibiotika ba ani desinfekci :D
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků