Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod hekl 11. 4. 2010 23:01

Pokud by se někdo nudil.. koukejte na přednášky z astrofyziky: http://www.avc-cvut.cz/avc.php?id=1326
hekl
Čtenář

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 12. 4. 2010 00:11

Hek,...No Vítaj Hvězdnej Tuláku Hekle, jo i tak možno, a díky za Upomene na bohulibého koně ve vohradě. Asi ho skočím vyhřebelcovat a znova,,objezdit,,...Huž bude dost zdivočelej, he. STarec Marcel od Zvonu.
Marcel Kudlvasr
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jumper228 28. 4. 2010 20:55

chcel by som sa spytat na to cerpanie energie z vakuua ako by sa to dalo asi realizovat
jumper228
Čtenář

Odeslat příspěvekod KristýnaJ. 30. 4. 2010 19:27

jumper228 píše:chcel by som sa spytat na to cerpanie energie z vakuua ako by sa to dalo asi realizovat

Bylo to už zde několikrát řešeno na celkem dobré úrovni, takže spíš na doplnění a z jiného úhlu pohledu použiji citát z FyzWeb odpovědny J.Obdržálka:
"Četl jsem číslo WM magazínu, kde p. Hála rozebírá, proč je "čerpání energie z vakua" nesmysl. Emotivní a nevěcná reakce pana Jiřího Wojnara mne jen ujišťuje v tom, že WM magazín není seriozní zdroj informací."
A jde o toto: http://www.cez-okno.net/clanok/mytus-o- ... petualiste
KristýnaJ.
Čtenář

Odeslat příspěvekod suk 30. 4. 2010 23:14

Ale tak energie z vakua by se dala cerpat - rekneme, ze mame nejakou obrovskou silenost (na zemi) ve ktere je vakuum - udelame malou diru a zde pouzijeme nejakej pohon podobnej tepelnym elektrarnam - turbinu + alternator/dynamo. Jak se bude "vyrovnavat tlak", tak tam bude proudit vzduch. Horsi je, ze tu vakuovou silenost vyrobit bude narocnejsi, nez co z toho dostaneme ... 8-)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mtmccox2 1. 5. 2010 21:57

Nemůžu se dočkat, až naši nevyužitou mozkovou kapacitu přiřadí nějakým distribuovaným výpočtům ..
Jesus Christ made changes to your life. Do you want to save it?

|Yes||No|
mtmccox2
Chachumbábův
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 1. 5. 2010 22:11

To se pak bude pocitat, to je pravda... chlapi prej myslej kktem, takze mozek naprosto nevyuzitej, to bude paradni rychlost :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 1. 5. 2010 23:34

Mohlo by to tak být. Jen by mě zajímalo jestli to v praxi už někdo zkoušel...zapojit mozek. Aby se neukázalo, že fógl je přeci jen chytřejší.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KristýnaJ. 2. 5. 2010 15:01

To Jumper228
Vidíš názorně, o čem a čím chlapi myslí :-[ Já jediná jsem se snažila o seriózní odpověď !!! :-D :-D....a mimochodem - kolik energie je podle posledních průzkumů v 1m3 vakua :?: :?:
KristýnaJ.
Čtenář

Odeslat příspěvekod 16cmfan 31. 3. 2011 11:04

Marcel Kudlvasr píše:No Abdera, spíš ho unavila Lenost, posluchačů, který byli Líný, přečíst si celý TOPIC, případně si něco před napsaním své,,Otázky a příspěvku,,Semka,...najít na NETu...Říkám se tomu:,,Házet Perly sviním,,. a ,,Mnoho Psů, Zajícova Smrť...,, či,,100 x Nic umořilo i Vola...,,he. Tulák po Hvězdách a Nekonečnem, Marcel od Zvonu.


Jo, presne, zdieľam totožný názor... prečítal som si celú diskusiu a každú 5 stránku sa ľudia stále pýtajú na to isté... a pritom sú Ujo Google a Teta Wiki tak prívetiví v hľadaní odpovedí... škoda, že pán Fyzikár tu už nechodí... mohol by nám dať ešte šancu

@Krystýna.J... energia vákua... ak myslíš vákuum, ktoré nie je ovplyvňované žiarením z okolia, tak tam vidím už len vákuové fluktucácie - Casimírov jav
Som blbší ako ste Vy. Vy ste blbší ako ja.
16cmfan
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 16cmfan 1. 4. 2011 08:39

Doporučujem prečítať: http://www.physics.rutgers.edu/~motl/br ... -chyla.pdf

Ďalej, zaujímavý ale už aj starší článok: http://technet.idnes.cz/vedci-poodhalil ... vesmir_kuz

http://mchlk.sweb.cz/hmota.htm (aj keď neovládame matematické výpočty, dá sa tam mnohé pochopiť, lepšie ako nejaká fyzika na strednej, kde Vám "vysvetlia" ako to funguje ale nie prečo, tam už máte aj pekne graficky znázornené, prečo fotón má limitnú ráchlosť rovnú "c", už to tu aj pán Fyzikár spomínal)

V skratke o dnešnej problematike http://sk.wikipedia.org/wiki/Kvantová_teória_poľa

Trošku obšírnejšie: http://www.physics.rutgers.edu/~motl/br ... -05lm.html

Dúfam, že sa to tu rozbehne, ukážme pánu Fyzikárovi serióznu iniciatívu a možno sa tu občas príde pozrieť, len neviem, či má nastavené upozornenie na meil, ak príde nová správa do fóra..
Som blbší ako ste Vy. Vy ste blbší ako ja.
16cmfan
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tibika 1. 4. 2011 19:20

Tak nedávno (ani neviem ako) sme sa dostali k debate ohladom rýchlosti gravitácie :-) A treba uznať, že je to vcelku zaujímavý problém, hoci asi každý človek odvrkne "veď céé, né?!" a je po diskusii :-|

Tak som potom trochu hladal, našiel som k tomu zaujímavý článok, pre záujmencov:

Van Flandern, The speed of gravity - What the experiments say, Phys. Lett. A 250 (1998)

V skratke - asi najviac zaujme experiment ohladom aberácie. Svetlo sa zo slnka šíri rýchlosťou c a trvá to cca 8 minut, než dosiahne Zem. Teda Slnko vidíme tam, kde bolo pred 8 minutami...

A teraz to zaujímavé - gravitácia takú vlatnosť nemá - vždy sme priťahovaní k "skutočnej" polohe slnka, bez omeškania. V článku sú uvedené aj prípady, že keď sa v simulačných programoch na nebeskú mechaniku zaviedlo "rýchlosť gravitácie = c", došlo k zrúteniu väčšiny obežných dráh (nebeská mechanika predpokladá prakticky okamžité šírenie gravitácie).

Po tomto Flandernovom článku nasledovala celkom slušná článková prestrelka
(Van Flandern bol považovaný za minimálne "neštandardného" vedca). Najzaujímavejší článok je asi

S. Carlip, Aberration and the speed of gravity, Phys. Lett. A 267 (2000)

Tam je vysvetlovaný efekt podobný, ako sa pozoruje pri pohybe náboja - ak sa jeden náboj pohybuje rovnomerne priamočiaro, potom druhý náboj ho dokáže "okamžite" sledovať* (navonok sa zdá, že el-mag interakcia sa šíri okamžite). Keby prvý náboj začal napr. zakrivovať dráhu, tak druhý náboj ho už nebude schopný sledovať okamžite.

A gravitácia sa vraj správa takto, s jedným rozdielom - tá "okamžitá" reakcia je až do druhého rádu - teda aj pri zakrivenej dráhe sa bude zdať, že gravitačný efekt sa šíri okamžite.

Záver z celého tohto je asi taký, že ak sa niekto pokúsi opisovať gravitáciu ako Newton, potom dospeje k tomu, že gravitácia sa širi minimálne rýchlosťou 2E10*c. Ak niekto použije Einsteinovu teóriu, potom dospeje presne k c.

* 2. náboj v skutočnosti "reaguje" na lineárne extrapolovanú polohu 1 . náboja, keďže ten sa pohybuje priamočiaro a rovnomerne, tak táto extrapolovaná poloha je "zhodou okolností" rovnaká, ako skutočná poloha.

Snad som nikoho neunudil k smrti :nenapadne
tibika
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 16cmfan 2. 4. 2011 07:56

Nie, práve naopak.. len ďalej takých článkov, je to zaujímavé... takže ako to je stou teóriou ? Podporili túto hypotézu ešte viacerí vedci ? To znamená, že G sa šíri rýchlejšie ako svetlo ? (informácia o napr. zmiznutí slnka bude zaznamenaná skôr ako slnko vôbec zmizne z oblohy). Ak si predstavíme zakrivenie v časopriestore ako nejakú priehlbeň, tak trvá určitý čas, kým sa dostane do pôvodného stavu... ale čo je časopriestor ako taký.. hmotnosť/rýchlosť vytvára to zakrivenie/gravitóny (ak vôbec existujú) ale to zakrivenie musí na niečom existovať, niečo sa musí zakriviť... je možné, že gravitačné vlny sa šíria napr. rýchlosťou c v smere pôsobenia G.. ak zdroj ohybu časopriestoru "zmizne", zmena v pôsobení/zakrivení nastane okamžite ?
Som blbší ako ste Vy. Vy ste blbší ako ja.
16cmfan
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tibika 2. 4. 2011 11:56

Ono asi všeobecne je pravda na strane Carlipa (=väčšiny fyzikov). Flandern bol známy hlavne tým, že nikdy sa uplne nestotožnil s teóriou relativity a teda aj väčšinu experimentov v tom článku sa snažil intrerpetovať "klasicky".

A práve toto bude ten prípad, kedy je možné výsledky experimentu "prehnať" rôznymi teóriami s rôznymi výsledkami... teda raz vychádza rýchlosť c, potom zase > 2E10*c.

V jednom článku bol Flandern kritizovaný, že v skutočnosti takmer všetky jeho "dôkazy" o rýchlosti gravitácie sa napokon dajú zredukovať len na absenciu aberácie, pričom tú (asi vierohodne) objasnil Carlip.

Ten v tom článku odvodil, že ak máme nejaký objekt (A) pohybujúci sa okolo iného (B), tak B reaguje ne zmeny polohy A skutočne s omeškaním, ale reaguje na kvadraticky extrapolovanú polohu polohu A, nie iba lineárne (t.j. v smere dotyčnice). A táto kvadraticky extrapolovaná poloha je v takom dobrom súhlase s reálnou, že sa zdá, že v > 2E10*c.

Teda aj keď B obieha napr. po elipse, tak sa zdá, že A vie určiť polohu B na základe gravitácie skôr, než ho doslova uvidí. (Tak je to napr. pri zatmení slnka - vtedy vznika lokálne gravitačné maximum voči Zemi - Slnko a Mesiac pôsobia vtedy jedným smerom. A toto gravitačné maximum sa zaznamená cca o 8 min skôr, než samotné zatmenie uvidíme)

ak zdroj ohybu časopriestoru "zmizne", zmena v pôsobení/zakrivení nastane okamžite ?

žial, toto zaujímalo aj mňa, ale nikde som sa k odpovedi nedopátral.
tibika
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 16cmfan 2. 4. 2011 12:27

Takže ak som to správne pochopil tzv. po našom nazveme to latencie alebo reakčnú odozvu na zakrievenie časopriestoru, tak je menšia latencia v smere pôsobenie GP (gravitačné pole, ktoré vlastne pôsobí všade a stále, aj keď niekde s úplne skoro nulovými "silami") a ešte menšia, resp. nulová by mohla byť pri zmene polohy alebo rovno zmiznutia napr. Slnka... vôbec by som sa nedivil, keby gravitačné vlny neexistovali a tým pádom je pôsobenie gravitácie nielen globálne ale aj okamžité... teda dúfam, že som si to správne vyložil :D
Som blbší ako ste Vy. Vy ste blbší ako ja.
16cmfan
Čtenář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků