Platba kartou - minimální částka

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Lexx 21. 6. 2009 09:54

Včera se mi stalo v restauraci, že jsem chtěl zaplatit zhruba 90 Kč kartou, načež na mě číšník vyrukoval s tím, že platby kartou berou pouze od 150 Kč výše. Může si restaurace vůbec dovolit určit nějakou minimální výši platby kartou?
Zrovna v Potrefené huse, což považuji za docela solidní podnik, mě to docela překvapilo.
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 21. 6. 2009 11:17

Banky a karetni spolecnosti se snazi prodejce prinutit k tomu, aby akceptovali i male platby, ti se tomu brani protoze kvuli vysce poplatku za platbu u malych plateb muzou ztratit velkou cast marze nebo dokonce prodelavat. Nevim jak to maji jednotlive banky osetrene smluvne, ale muzes si na to zkusit stezovat u banky/karetni spolecnosti. Na druhe strane ty prodejce chapu kdyz se brani proti pro ne nevyhodnym malym platbam.
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zuzkys 21. 6. 2009 12:24

Podle mě na to právo nemají. Nedávno jsem byla v Intersparu a přede mnou si pán kupoval jednu čínskou polívku za 3,90Kč na kartu. Takže.....
Tohle mě sice přijde už jako velice prudérní, ale jak vidím, má na to právo, takže paní pokladní ani nepohnula brvou a platbu přijala.
Takže opravdu tuším, že 90Kč v restauraci by neměl být vůbec žádný problém. Ale na druhou stranu chápu podnik - platí za každou transakci docela velké peníze.
zuzkys
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marty89 21. 6. 2009 12:38

Podle mě tohle podnik omezit může, ale měl by to udělat tak, ať o tom všichni hosté vědí.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 21. 6. 2009 13:13

Pokud na to zákazníka předem upozorní (například cedulí u baru), tak mohou.
iwigirl
VIP uživatelka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 21. 6. 2009 13:25

Ano, to mě přesně napadlo a žádnou ceduli jsem tam neviděl, ale je pravda, že nijak extrémně jsem se po tom nepídil a na baru jsem za celý večer nebyl.
Díky za odpovědi :-)
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ency 11. 7. 2009 23:34

Nemůžou, musí přijmou i jakkoli malou platbu. To se netýká hazardní her, sázek, atp.
Budoucnost patří atomu.
Smrt Bursíkovi
Majkl má rád garáž, ale stydí se za to. :mrgreen:

Nenesu odpovědnost za následky, které mohou vzniknout či vzniknou aplikací mé rady! :D
Ency
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 12. 7. 2009 00:54

Není to pravda. Pokud viditelně omezí například minimální přijímanou částku, je to naprosto v pořádku, pokud todají viditelně najevo.
iwigirl
VIP uživatelka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 7. 2009 06:49

Z vlastní zkušenosti vím, že kartou jde zaplatit opravdu VELMI malá částka :D
http://img145.imageshack.us/my.php?image=snmekobrazovkypq8.png

Osobně jsem se s minimální částkou při platbě kartou nesetkal. Je fakt, že někdy pokladní držkuje (párkrát v Albertu), jindy si naopak pochvaluje, jak si aspoň chvilku odpočine, než se platba autorizuje (Kaufland), ale odmítnut jsem nebyl nikdy.

Ono možná záleží i na tom, co je obchodníkovi účtováno. Např. VR Bank Zittau nabízí i českým obchodníkům německý platební terminál, kde uvádí poplatek pouze 0,10 EUR / transakci bez ohledu na její výši (zde má smysl, aby obchodník neumožňoval platbu kartou při příliš nízké částce), jinde platí určité procento z měsíčního objemu, takže pokud se k autorizačnímu centru nepřipojuje vytáčeným připojením, nemá důvod malou platbu odmítnout. Pokud ano, je pro něj takový obchod ztrátový.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ency 12. 7. 2009 14:52

iwigirl píše:Není to pravda. Pokud viditelně omezí například minimální přijímanou částku, je to naprosto v pořádku, pokud todají viditelně najevo.

To se mi nezdá ... onehdá se o tom četl někde i článek (snad to bylo i v TV) a navíc, pokud jsem trval na svém, tak jsem kartou vždy zaplatil.
Budoucnost patří atomu.
Smrt Bursíkovi
Majkl má rád garáž, ale stydí se za to. :mrgreen:

Nenesu odpovědnost za následky, které mohou vzniknout či vzniknou aplikací mé rady! :D
Ency
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 7. 2009 15:03

Ency: asi takto. Zákonu to neodporuje. Může to odporovat smlouvě s bankou. Je pak na ní (bance) jak se s tím vyrovná. Maximálně mu vypoví smlouvu (kterou si on vzápětí uzavře s jinou bankou). Pokud půjde o dostatečně velkého klienta tak s tím neudělá vůbec nic - viz např. aerolinky, které si účtují poplatek za platbu kartou :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ency 12. 7. 2009 18:42

A tak to bude asi ono, myslím, že ČS tam něco takového má.
Budoucnost patří atomu.
Smrt Bursíkovi
Majkl má rád garáž, ale stydí se za to. :mrgreen:

Nenesu odpovědnost za následky, které mohou vzniknout či vzniknou aplikací mé rady! :D
Ency
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Netro 16. 7. 2009 10:35

v zmluve medzi bankou a prevadzkovatelom POS terminalu sa podla toho co som pocul v SR pise ze musia akceptovat kazdy platbu, pokial nie... pozes podat o tom podnet v banke a ta na to upozorni prevadzkovatela POS terminalu, v krajnom pripade zmluvu s nim moze aj zrusit.
tu je o tom clanok: http://ekonomika.sme.sk/c/4902612/karto ... centy.html plus diskusia
3210 > 3510i > 6070 > N95 8GB
peace & luv...
Netro
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anonymous 16. 7. 2009 10:43

PatrikChrz píše:jak si aspoň chvilku odpočine, než se platba autorizuje (Kaufland), ale odmítnut jsem nebyl nikdy.

Kaufland bere platební karty?
Anonymous

Odeslat příspěvekod 4honza 16. 7. 2009 10:50

Jersey II. píše:Kaufland bere platební karty?


Ne, nikomu je nebere. Kaufland akceptuje platby kartou :)

http://www.csas.cz/banka/content/inet/i ... ive&navid=
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků