Bludy v biologii

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Aim_ 30. 8. 2008 12:06

Často se setkávám s pěknými bludy při popisu biologických vlastností zvířat, rostlin a vlastně i lidí. Rád bych znal skutečnou podstatu a ne populistické žvásty, kterými nás krmí autoři. Nejčastější bludy jsou ve spojení "zvíře má nějakou vlastnost, aby..." nebo "zvíře se (vědomě) přizpůsobilo prostředí" a přitom je to většinou spíš tak, že "daný druh zvířete prošel vývojem a při pobytu v daném prostředí došlo k fyziologickým i biologickým změnám, které mu daly danou vlasnost"

Zdroje: Články, televize, internet, všechna možná média.

Např. V článku o Korálovkách na hobby.idnes.cz:
Aby korálovky odradily potenciální predátory, napodobují svým zbarvením jedovaté korálovce.

- Toto je podle mě nesmysl. Takto napsáno to vypadá, že korálovky umí měnit zbarvení anebo ho po narození vědomě změní na zbarevní korálovců, aby odradili predátory. Mnohem pravděpodobnější se mi zdá vysvětlení, že korálovky a korálovce mají společnou vývojovou větev a fakt, že korálovce jsou jedovací a korálovky ne je dáno odlišným vývojem (migrací do jiného prostředí, genetickou mutací apod.). Takže nic jako "zbarvím se jako korálovci, abych odradil predátory".


Znáte-li nějaký podobný blud, prosím o uvedení.
Znáte-li vysvětlení, prosím napište je!
Aim_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S-Tony 30. 8. 2008 12:16

Ono je to spíš tak, že každý druh prochází náhodnou genetickou mutací (vývojem). Genetické změny jsou různé. Některé změny zapříčiní, že určitý druh z konkrétní genetickou změnou lišící se od svých předků (a další větví) dokáže díky tomu lépe přežít až do období říje a úspěšně se rozmnožit. Je to čisté o náhodě a daným genetickým změnám, které se dají ve většině případů považovat spíš za vady. Nakonec to vypadá, že se ten druh přizpůsobil. Ale je to nesmysl.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 30. 8. 2008 12:29

Přirozená selekce. Přizpůsob se (ať už vědomě či ne) nebo zhyň :-) Prostě ten jedinec, který se dokáže nejlépe přizpůsobit, přežívá a rozmnožuje se s dalšími jedinci, kteří se dokázali přizpůsobit a přežít. To už ale vlastně napsal S-Tony ;-)
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Aim_ 30. 8. 2008 12:33

S-Tony píše:...Nakonec to vypadá, že se ten druh přizpůsobil. Ale je to nesmysl.

Přesně!

Nebudu odporovat - příklad chobotnice, která více-méně vědomě umí měnit barvu, aby splynula s prostředím. Samozřejmě jde asi o totéž, co jste napsal, jen s tím, že když někdo napíše, že "chobotnice umí měnit barvu", pak je to pravda :)
Aim_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aim_ 30. 8. 2008 12:35

eRiper píše:Přirozená selekce. Přizpůsob se (ať už vědomě či ne) nebo zhyň :-) Prostě ten jedinec, který se dokáže nejlépe přizpůsobit, přežívá a rozmnožuje se s dalšími jedinci, kteří se dokázali přizpůsobit a přežít. To už ale vlastně napsal S-Tony ;-)

To je jasné. Pokud někde uvidíte příklad bludu, hoďte ho sem ;-)
Aim_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 30. 8. 2008 15:02

Aim_ píše:Např. V článku o Korálovkách na hobby.idnes.cz:
Aby korálovky odradily potenciální predátory, napodobují svým zbarvením jedovaté korálovce.

- Toto je podle mě nesmysl.
Znáte-li vysvětlení, prosím napište je!


Chyba je v tobě. Nechápeš psaný text. Já nečtu, že korálovka mění barvu sama od sebe, ale že druh vypadá podobně s jiným.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aim_ 30. 8. 2008 16:03

Jack111 píše:
Aim_ píše:Např. V článku o Korálovkách na hobby.idnes.cz:
Aby korálovky odradily potenciální predátory, napodobují svým zbarvením jedovaté korálovce.

- Toto je podle mě nesmysl.
Znáte-li vysvětlení, prosím napište je!


Chyba je v tobě. Nechápeš psaný text. Já nečtu, že korálovka mění barvu sama od sebe, ale že druh vypadá podobně s jiným.


My si tykáme? Dobře... čti si, co chceš, ale nebuď arogantní k ostatním nebo se ti to vymstí. Psaný text chápu, dovedu si domyslet, jak to autor asi myslel, ale to, co napsal, je blud. V tobě je chyba, že nechápeš tuto diskuzi, radši se tu ani neukazuj.
Aim_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 30. 8. 2008 16:52

Tykal jsem Vám, na internetových diskusích je to zcela běžné. Naopak vykání mi většinou připadá v internetových diskusích provokativní. Vlastně si myslím, že za Vaší poznámkou, pane Aim_, stojí pouhá snaha mě dostat (nemyslím tím, že byste mě balil).
Tuto diskusi skutečně nechápu. Vaše korálovky, pane Aim_, mi jako blud nepřipadají.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 2. 9. 2008 19:25

Aime, nezlob(te) se na mě, ale takto se píší veškeré učebnice, a to, že s nimi mášte problém, je tvoje(vaše) věc. inteligentní člověk si veme informaci "korálovky vypadaj jako korálovci" a neřeší jazykovou stránku věci, protože se předpokládá, že člověk se z učebnice BIOLOGIE chce naučit BIOLOGII.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 3. 9. 2008 20:28

>>S-Tony>> trochu OT k té náhodnosti: Je mnoho genetických změn, které náhodné nejsou. Jsou odpovědí na určité podmínky prostředí, které vlastně "přejdou" do dědičného kódu, aby se tato změna předala dál (ne jen "ten s touto náhodnou vlastností přežije, protože mu dává ty a ty výhody").

K formálné stránce textu: když v učebnici biologie budou jazykové chyby, řeknu si o autorovi, že je to debil a jím podávané informace tak nějak ztrácejí na důvěryhodnosti (není u něj ani jisté, jestli věci formuluje logicky správně).
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aim_ 3. 9. 2008 21:55

Darth Stewe píše:Je mnoho genetických změn, které náhodné nejsou. Jsou odpovědí na určité podmínky prostředí, které vlastně "přejdou" do dědičného kódu, aby se tato změna předala dál (ne jen "ten s touto náhodnou vlastností přežije, protože mu dává ty a ty výhody").

Cenný příspěvek. Toto mě zajímá a vůbec jsem to netušil - genetické změny jako odpověď na podmínky prostředí? Můžete to prosím rozvést nebo dát příklad?
Aim_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 3. 9. 2008 22:06

Různé viry, bakterie, které se stanou odolné, proti léku, který je na ně nasazen. Třeba na nějaký druh chřipky se používá nějaké antibiotikum, ale po čase nemusí být už účinný. Kdyby lék použit nebyl, nebyla by bakterie ani proti němu odolná.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aim_ 3. 9. 2008 22:35

Tak teď už rozumím :) Ale nechápu, jak je to možné? Antibiotikum působí na geny nebo virus sám "od sebe" začne mutovat, aby se přizpůsobil?
Aim_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 4. 9. 2008 12:09

prominte, panove - ale ktera adaptace se neprojevi v genech? nebo snad koralovka nema zbarveni v genech? mame my stejne geny jako neandrtalci?
apropos. chripka je VIROVE onemocneni. to znamena, ze antibiotika by proti ni neudelaly vubec nic. antibiotika sou proti BAKTERIIM.
jinak, funguje to tak jako vsude jinde. proc nejsou zadouci v prirode incesty? protoze z hlediska genetiky je pravdepodobnejsi nejaka neprizniva mutace. ze stejneho duvodu se "protiklady pritahuji", protoze je zde pravdepodobnost, ze maji co nejvice odlisne geny. u viru je to to same - virus mutuje jednoduse proto, aby se udrzel nazivu. bakterie se stava rezistentni proto, aby dalsi generace mely vetsi sanci na preziti.
jak to funguje? predstav si to u lidi - dostanes chripku, telo si vytvori protilatku na konkretni virus. ten konkretni kmen te uz nikdy neohrozi, ale udela to jiny, s kterym ses jeste nesetkal. lidske telo ma proste pametove bunky, ktere rozpoznaji infekci, s kterou ses setkal a okamzite vyrabi antidote. princip je stejny i u bakterii, az na to, ze to jsou jednobunecne organismy, ktere tim padem nemohou mit pametove bunky. proto ukladaj "pamet" do geneticky informace. tim padem to "zdedi" i dalsi generace. chapeme?
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 4. 9. 2008 12:13

jo :D
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků