Phoenix - už dnes v noci

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod vaclavbarak 25. 5. 2008 19:55

V neděli 25. května proletí skrze atmosféru Marsu přistávací modul Phoenix. PHOENIX (start v srpnu 2007, přílet k Marsu v květnu 2008) má přistát na severní polokouli Marsu s přesností 10 kilometrů poblíž polární čepičky, kde sonda Mars Odyssey objevila velké množství vodního ledu. Po navedení do atmosféry dojde nejprve k aerodynamickému brždění, poté se sonda bude snášet na padáku a 570 metrů nad povrchem se zažehnou brzdicí motory.
Sonda má dva hlavní cíle. Prvním je studium historie vody na Marsu - v místě přistání by mělo být až 80% vodního ledu. Druhým cílem je výzkum oblastí vhodných pro život jednoduchých organismů. Komplexní průzkum bude zahrnovat jak výzkum okolí, tak atmosféry.
Citlivý manipulátor ("robotická ruka") umožní nabírat vzorky z okolí a zkoumat je ostatními přístroji na palubě sondy se zaměřením na vodu, oxid uhličitý a minerály


Nemáte tip na ňáké další zajímavé články na toto konkrétní přistání? A co jinak na to říkáte? Snad už brzo bude vyslána lidská posádka.
vaclavbarak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S-Tony 25. 5. 2008 20:20

Podle původního plánu už měla být lidská posádka dávno na Marsu .-) Jenže to posouvají a posouvají, takže tipuji že lidé doletí na Mars hmm hmmm nikdy!
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků