Volby přes internet, co vy na to?

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod jannnn 30. 12. 2007 22:54

Teď mě tak napadlo. Co brání nasazení internetu pro volby (ať už na celorepublikové nebo komunální úrovni)? Technicky je to vyřešeno, tak proč tu nejsou alespoň nějaké snahy? Nebo jsou a nevím o tom? (Myslím politické, vím, že NSU měl nějaké návrhy a snahy).

A co vy, přivítali byste to? Myslíte, že by to nějak razantně změnilo volební účast, případně výsledky?
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jony 30. 12. 2007 22:56

volby jsou fraska
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Case 30. 12. 2007 23:11

Jony: Zííív, další pivní myslitel, koukám.

Spíš bych řekl, že se volební účast a výsledky odvíjejí od politiky samotné, k volbám z čiré a naprosté lenosti nechodí podle mě jen extrémní případy. Lidi politika převážně nijak zvlášť nezajímá nebo jsou jí znechuceni. Ti, co volit chtějí, si prostě k těm volbám zajdou. Tohle by jim to mohlo maximálně zjednodušit, ale nějak výrazně by to podle mě účast a výsledky neovlivnilo. Ale možná se mýlím, je to jenom moje domněnka. Kdyby si někdo dal práci a něco o tomhle zjistil a postnul to sem včetně nějakých reálných čísel, tak by se dalo o čem diskutovat.
A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska.

1. Korintským 13,13
Case
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Benjamin 30. 12. 2007 23:23

Prakticky to podle me zatim prilis mozne neni.
Jde o spoustu praktickych problemu - jednim z nich je treba ze bys musel zajistit, aby kdo hlasoval po internetu, nemohl hlasovat u urny. Dale volebni komise zarucuje tajnost voleb - kdybys sel za plentu s nekym jinym, nebo kdybys tam nesel a chtel listek vyplnit verejne, nesmi te nechat provest volbu - jak tohle zajistis u kazdeho doma?
Nehlede k problemum s duveryhodnosti takove volby jak u technicky "mene zdatnych", tak u odborniku - skutecne bys 100% veril zabezpeceni jakehokoliv systemu? Ja urcite ne.
Umělá inteligence není soupeř pro přirozenou hloupost.
Benjamin
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 30. 12. 2007 23:30

Jak koukám, v Estonsku, kde to proběhlo (2007) jsou dál než my, u nás by to problém byl.

Pro zajímavost.

- Elektronicky tam hlasovalo 30 275 lidí. Což je oproti první zkoušce v roce 2005 dvojnásobek.
- Hlasování pod nátlakem je zabráněno tak, že každý může svůj elektronický hlas "přebít" papírovým
- Hlasování probíhá na základě PINu a "občanky", kterou tam mají ale o kus vyspělejší, viz: http://www.internetprovsechny.cz/getdata.php?id=354

Benjamin: V Estonsku to vymysleli finakně, viz bod 2 :-)
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Benjamin 30. 12. 2007 23:57

Tak o tom Estonsku sem ani nevedel. Docela zajimave. Skoda, ze se mi nepovedlo dostat na zadne technicke informace o tom. Obecne informace v anglictine ano, ale detaily jenom estonsky, coz je mi dost na nic.
Umělá inteligence není soupeř pro přirozenou hloupost.
Benjamin
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 31. 12. 2007 00:07

Tady je článek o těch prvních v roce 2005. Tam je něco i o principu a technice: http://www.internetprovsechny.cz/clanek.php?cid=154 :-). Víc se mi taky najít nepodařilo.
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ES0 31. 12. 2007 09:16

bych se obával, že u nás by to dopadlo jako hlasování na novinkách :)
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 31. 12. 2007 14:24

bylo by to super, takhle je to prilis komplikovane...zatim teda vzdy moje svedomi zvitezilo, ale je to boj :)) Navic by to resilo i lidi mimo domov apod... :)
Caddy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Benjamin 31. 12. 2007 14:42

Koukal sem na ty dalsi informace z Estonska a jak to vypada, mozne to je. Bohuzel zatim ne u nas - kdyz budu optimista, mozna bude deset let stacit, aby se nase statni sprava dostatecne "zelektronizovala".
Umělá inteligence není soupeř pro přirozenou hloupost.
Benjamin
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosch 31. 12. 2007 14:51

W. Churchill kdysi rekl neco ve smyslu, ze nejlepsim argumentem proti demokracii je 10ti minutovy rozhovor s beznym volicem, imho byl optimista, staci tak 2 minuty :mrgreen: ...takze z tohoto hlediska by bylo nejlepsi kdyby volebni urny byly schovany za devatero rekami a devatero horami strezene devithlavym drakem :mrgreen: takze by chodili volit jen lide co to maji opravdu dobre rozmyslene....
nicmene vzato v realnem svete, k elektronickym volbam casem dojde, vyresit technicke zalezitosti neni takovy problem a "politicka vule" se casem taky najde (dalsi varianta je ze se dockame nejake pekne totality a nebudou zadne volby... :hm )
The universe never did make sense; I suspect it was built on government contract.
Robert A. Heinlein
kosch
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 31. 12. 2007 15:00

Benjamin: To jsem taky nečekal, že v Estonsku jsou s e-govermentem tak daleko. O veliký kus před námi.

Přesto si ale myslím, že by to tak těžké být nemuselo. Například ona čipová občanka by mohla být nahrazena jednorázovým certifikátem v souboru, který by každý dostal doporučeně poštou (odkaz na jeho stažení (vygenerování)). Tím by odpadla nutnost mít i ty čtečky a tak by to bylo značně dostupnější.

Software a zabazpečení je asi vyřešeno, když to neváhali v Estonsku použít...

Takže opravdu tomu brání (nemyslím okamžitému nasazení, ale alespoň úvahám o tom) jen nechuť politiků. Ale nechápu proč...:/
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 31. 12. 2007 15:22

No a proč se na to nezeptat rovnou premiéra, že ano :-)

Potřeba je 5 lidí, kteří zde: http://www.panepremiere.cz/podane-dotazy u mého dotazu kliknou na "přidat se ". Nic to nestojí a třeba se něco zajímavého dozvíme.

Ať tu nejsme jak v hospodě, kde každý mudruje, ale skutek utek :-)
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 1. 1. 2008 12:17

tak uz jsem klikl :)
Caddy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků