Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod J1RK4 25. 12. 2007 22:53

Ano, ani by mě nenapadlo ho hledat. Jen ta představa, že takový bod existuje je velice zajímavá...takový bod je vlastně středem koule zvanou vesmír. Je to tak? Počítám s tím, že se vesmír rozpíná všemi směry stejně rychle, jinak si to jaksi nedokážu představit.
Myslet si cokoli o čemkoli je nesmírně snadné, a to tím spíše, čím méně o tom člověk ví. Pro toho, komu jde o poctivou názorovou angažovanost, je těžké utvářet si názor a často se názoru zdrží, když prostě ví, že mu unikají relevantní fakta.
J1RK4
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 25. 12. 2007 23:34

Ještě jinak :wink:
Onen střed vesmíru je jen naše představa (sféra a její střed). Ve skutečnosti střed vesmíru neexistuje, respektive, neexistuje žádný "význačný" bod počátku z pohledu vnitřního pozorovatele. ( Z každého bodu v prostoru vesmír expanduje stejně.) Pohled vnějšího pozorovatele mimo prostor (sféry) není ani teoreticky možný. Náš 2D model vesmíru - balónek, má všechny body povrchu ve stejné vzdálenosti od středu, jelikož vesmír ve 2D modelu reprezentuje právě a jen povrch balónku. Tento střed koule je pouze naše vizuální představa vesmíru jako 2D sféry vložené do 3D, a se skutečným středem vesmíru v žádném případě nesouvisí.

p.s. Vesmír se rozpíná stejně rychle, ale s rostoucí vzdáleností (např. dvou bodů) stále rychleji.
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J1RK4 27. 12. 2007 00:52

Díky za vysvětlení, jste skvělý ;)
Myslet si cokoli o čemkoli je nesmírně snadné, a to tím spíše, čím méně o tom člověk ví. Pro toho, komu jde o poctivou názorovou angažovanost, je těžké utvářet si názor a často se názoru zdrží, když prostě ví, že mu unikají relevantní fakta.
J1RK4
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 29. 12. 2007 03:29

:D Jasně. Stačilo by pouhé díky :D
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod averton 29. 12. 2007 13:12

ja som vzdy dumal nad tym co bolo ked nebol vesmir :mrgreen:
it´s all about priorities :D
averton
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod arwinexwixton 29. 12. 2007 14:47

to (nejspíš) nikdo zcela jistě říct nemůže
uhmm...
arwinexwixton
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kachna8 29. 12. 2007 21:24

A co takový Bar u velkého třesku? :D
Zase to tu narušuju s Průvodcem, já vím... :oops:
kachna8
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kachna8 29. 12. 2007 21:28

Tak ať jenom nenarušuju. Pár stránek zpátky zaznělo, že žádná informace se nemůže šířit rychlostí světla, jenže mě přijde že i to světlo je vlastně informace - třeba barva, ne? Nebo jsem úplně vedle? :hm
kachna8
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 31. 12. 2007 16:07

(Nevím, jestli se tato už tady někdy neřešila, takže se za případnou duplicitu omlouvám.)
Tak nějak mi nejde z mysli otázka paralelních vesmírů, přesněji ona teorie/onen nápad, že může existovat mnoho dalších vesmírů, ve kterých se věci dějí stejně, jako v tom našem, jen s nějakými většími nebo menšími rozdíli. Z toho mě napadl jeden koncept, který mi osobně přijde zajímavý, přitažlivý a snad i reálný (přesněji: bylo by možné, aby byl reálným).
Totiž, ať přemýšlím jak přemýšlím, tak v počtu dalšých možných vesmírů docházím k číslu nekonečno (jestliže by ono "nic", z čeho vznikl náš vesmír, byla jakási jednolitá/nerozlišená substance (možná supergravitace/superstruny, možná ještě něco základnějšího), které je okolo našich světů nekonečné množství). Pak si tedy říkám: "Když nekonečno kombinací, pak se musí i každá jedna z nich opakovat nekonečněkrát, mít nekonečně mnoho alternativ atd atd atd." Tedy, že by takové "paralelní světy" byly jen dalšími vesmíry, které se shodou podmínek (kterých je nekonečně kombinací) shodují s těmi našimi, anebo se od nich liší třeba jen v maličkostech (a jiné jsou zase úplně jiné, než ten náš).
Je takovýto koncept "prostě kravina", anebo je to možné? Děkuji za případnou pomoc :D
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod arwinexwixton 31. 12. 2007 16:17

a)možné je snad všechno
b)
arwinexwixton píše:to (nejspíš) nikdo zcela jistě říct nemůžee/quote]


(pár vskutku hodnotných odpovědí :D )
uhmm...
arwinexwixton
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 31. 12. 2007 17:27

kachna8: Pár stránek zpátky zaznělo, že žádná informace se nemůže šířit rychlostí světla, jenže mě přijde že i to světlo je vlastně informace - třeba barva, ne?c/quote]

Informace, jako "hmota" určitě ne. Je to vždy těsně pod c. Informace jako např. gravitace - ano. Přesně to bylo tak, že informace se nemůže šířit rychleji než světlo. (Nejspíš můj překlep).

to Darth Stewe Pod paralelním vesmírem si každý představuje něco jiného. Zkusím se k tomu ještě vrátit, pokud někdo jiný nedoplní...


p.s. Všem Pauzákům přeji veselého Silvestra a štˇastný Nový rok 2008
Naposledy upravil Fyzikář dne 1. 1. 2008 05:54, celkově upraveno 2
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kachna8 31. 12. 2007 20:30

Aha, to spíš ani nebyl překlep, jako spíš to, že si to špatně pamatuju :) To bylo asi o hodně víc stránek zpátky :)
42
kachna8
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 5. 1. 2008 01:42

_Paralelní vesmíry
Pokud si představíme náš vesmír jako nějakou bublinu a ostatní vesmíry taktéž jako bubliny, tvořící dohromady jakýsi
supervesmír, multivesmír a pod., nejsou to přesně ty "paralelní" vesmíry, které máme na mysli. V každé "bublině" může
a nemusí existovat ten typ vesmíru, podobný našemu. V našem vesmíru možná existují černé díry, ale to nemusí platit v jiném. (Narážím na Hawkingův informační paradox, kde informace je totálně zničena v černé díře našeho vesmíru, ale v jiném ne. Matematicky vzato je tím pádem informace nezničitelná v rámci všech vesmírů.)

Další model, který je také někdy chápán jako paralelní vesmír, je náš vesmír - ale v jiném čase. Cestovatel v čase se sice přenese do stejného místa v prostoru, ale s největší pravděpodobností nenajde Zemi, jelikož ta bude zcela na jiném mistě, včetně pozic planet a hvězd, které například v budoucnosti již nemusí existovat. Červí díra spojuje např. dva prostory - a podle způsobu vytvoření i vzdálené prostory např. v reálném čase nebo jeden a tentýž prostor v jiném čase. V každém čase se odehrává rozhodování, jak bude budoucí vesmír vypadat. Kdyby chrononaut cestoval do minulosti a pozměnil ji (byť pouhou přítomností), vznikne paralelní vesmír, ve kterém bude pokračování příčin jeho vzniku. Do naší reality se to nepromítne - a chrononaut bude navždy ztracen bez možnosti návratu. Pokud vyšleme dalšího do stejného časového úseku, nejen že se nepotká s tím prvním, ale opět zapříčiní vznik dalšího vesmíru s vlastním "životem". Takových paralelních vesmírů vzniká nekonečné mnoho i nyní, ale je vždy vybrána ta nejpravděpodobnější varianta. Ani tato teorie není teorií toho "pravého" paralelního vesmíru.

Pulsující vesmír - rozpínání ze singularity a smršťování, nabízí v nekonečném cyklu to, že jsme se minimálně jednou a maximálně nekonečněkrát "poskládali" do identicky stejného stavu jako nyní. Je to reálné za předpokladu, že momentálně expandující vesmír přejde do stavu smršťování, což dle nových poznatků je málo pravděpodobné.

Pravým paralelním vesmírem, který splňuje jistá kritéria - stejný čas, stejné místo, jeden vesmír - by mohl prezentovat tento model. Pro jednoduchost - představme si vesmir jako dvourozměrnou plochu (pásku). Každé zakřivení prostoru (pásky) způsobuje gravitaci a v centru gravitace se vždy nachází těleso (planety, měsíce, hvězdy...) Tohoto zakřivení nebo ohybu prostoru si nejsme vědomi, jelikož i světlo jej kopíruje - a my vidíme vzdálené planety a hvězdy v přímém směru. Tento náš "přímý" směr však představuje ohromné vzdálenosti, i když vlastně ve skutečnosti jsou tyto vzdálené objekty "za rohem".
Obrázek
Pěkně to je vidět na příkladu s Mobiovou páskou. Takto upravená páska má jednu hranu a jednu plochu. Vesmír si znázorněme povrchem této pásky. Nyní špendlíkem vytvořme dírku na libovolném místě a zjistíme, že se nachází na stejné ploše (ve stejném vesmíru, prostoru), ale i zároveň v maximální vzdálenosti od sebe samé. Vlastně by se dalo říci, že jeden objekt sdílí několik míst v prostorou jednoho vesmíru a ve stejném čase. Zákonitě tedy musí paralelní vesmír obsahovat tytéž objekty - planety,měsíce,hvězdy,...a podmínky jako v našem vesmíru (prostoru). Počet paralelních vesmíru je vždy sudý ( páska - jeden otvor, ale dvě pozice). Počet těchto paralelních vesmírů je konečný, protože je dán počtem zakřivení prostoru. Na příkladě Mobiova pásku další nelze ukázat, tak se vymýšlí ke znázornění různé spirály či prolínající se kruhy a pod., ale výše uvedený přiklad mi přišel vhodnější. Jiné reality nemusí být nutně odrazem té naší. Jejich historie se může odvíjet libovolným směrem - a dokonce v některých realitách může chybět např. Měsíc. Chybějící Měsíc je důsledkem lichého počtu zakřivení a jejich kombinací (zjednodušeno.) Důkazy paralelních vesmírů se hledají v souvislosti s dimenzemi. Pokud by byly objeveny, včetně patřičné technologie, která by dokázala překlenout dva světy, mohli bychom procházet do různých realit z jednoho bodu v prostoru do identicky stejného bodu na druhé straně. Jsou známé kresby náboženských motivů s bytostmi, vystupujícími z elipsovitého zářícího rozhraní atd., ale to bylo jen tak na okraj... hs
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mumintroll 7. 1. 2008 01:50

Prosim udrzujme toto vlakno pri zivote, lebo je nenormalne zujimave. A aj ked nic nepisem, vzdy ho citam. A ta mobiova paska je neskutocny vynalez. Ked som si ju spravil doma, bol som z toho asi 1/2 hodinu uplne na vetvy. A moja zena to doteraz nechape. Nedokaze pochopit, ako je mozne, ze paska ma len jednu stranu. Hold zeny. :D
mumintroll
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikina 8. 1. 2008 20:49

souhlasim, jedno z mala vlaken co se daji cist :)
neco pro odlehceni: http://www.ceskatelevize.cz/program/por ... dex=119317
žít a nechat žít
Mikina
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků