Tolkien a jeho knihy - kde začít?

Co číst a co nečíst; nejlepší knihy a časopisy & další kultura

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Tučňák 27. 11. 2007 16:01

Zdarec,

jelikož už je to dávno co jsem viděl triologii Pán Prstenů, která se mi líbí..každý mě pořád přesvědčuje ať si přečtu knihy, že je to o poznání lepší než film. Proto bych se chtěl zeptat, kterou knihou začít, protože vím, že existují i další knihy od pana Tolkiena, které buďto Pánu prstenu předchází nebo tuším, že na něho navazují..Co jsem tak našel na netu, tak asi první knížka je Hobit:

http://www.daemon.cz/kniha/5499/-hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky.htm

A poté triologie Pán Prstenů. Tak jsem se chtěl zeptat, zda si mám opravdu nejdříve přečíst Hobita nebo hned začít s triologií..

Ještě jeden dotaz, od nakladateslví argo jsem našel 2 verze těchto knih.

První :arrow: http://www.daemon.cz/kniha/6224/-pan-prstenu-i-spolecenstvo-prstenu.htm

Druhá :arrow: http://www.daemon.cz/kniha/7090/-pan-prstenu-i-spolecenstvo-prstenu.htm

Co jsem se na ně díval v knihkupectví, tak ta druhá je doplněna obrázky a formát knihy je o něco větší, také písmo je větší..Je v těch knihách i nějaký jiný rozdíl? Osobně mi víc vyhovuje ta verze uvedana jako první, nepotřebuju v knize obrázky a velké písmo, vidím ještě dobře :-P

Nebo jsou knihy vydány i pod jiným nakladatestvím, s jiným, třeba lepším překladem?

Díky za reakce :)
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 27. 11. 2007 16:18

Ja jsem prvniho cetl Hobita a pak Pana prstenu a vyhovovalo mi to. Ty knihy takhle nasleduji po sobe i dejem a Hobit mi pripada jako takovy lehci predkrm pred chvilema dost pochmurnym Panem prstenu.

A pak uplne nakonec jsem cetl Silmarillion, ktery popisuje historii sveta pred dejem tech dvou knih.
Jeffe
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Calhoun 27. 11. 2007 16:29

Priprav se ze Hobit je trosku jina kategorie knihy nez ty dalsi (v podstate detska pohadka) a zacni Hobitem. Pak si dej Pana prstenu no a pak se priprav na mirne zklamani a precti si Silmarillion :wink: .
Calhoun
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 27. 11. 2007 16:51

Nejdriv Hobit, pak LOTR, pak Silmarillion, pak znova LOTRa a pak jeste jednou Silmarillion (a znova, a znova, a....). A nedelam si srandu, ty posledni dve knihy nejde pochopit po prvnim precteni. Protinaji se, uzce spolu souvisi a jsou prilis informacne obsahle na to, aby to clovek pochopil po prvnim precteni.

EDIT : Hobit neni nutnost, ale je to roztomila kniha, a LOTR se na nej dostkrat odkazuje nejakymi vetami hrdinu atp. Ty vety nejsou nutne pro pochopeni deje, ale clovek je pak vic "in" a ten pribeh LOTRa mu pripada blizsi.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Player. 27. 11. 2007 17:27

Skoda, ze si si prv neprecital knihu. Teraz uz nebudes citit to spravne napatie. Ako ti uz radili, najprv Hobita a potom 1-3.. Inak v prvom diely sa priprav na niekolko nudnych pasazi(hlavne na zaciatku), kde opisuje kazdu hlupost aj na niekolko stranach. Vtedy som mal pocit, ze ju vlozim spat do kniznice. Nastastie som si to rozmyslel a stalo to za to.
Player.
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tučňák 27. 11. 2007 17:42

Ok díky, tak já viděl jenom první 2 díly, Návrat krále jsem neviděl, takže rozuzlení bych si měl přečíst :mrgreen:

Ještě teda, nevíte zda jsou nějaké rozdíly v těch verzích co jsem uvedl?
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jony 27. 11. 2007 19:53

no ja mam vydani od Mlade Fronty, a to se mi zda velmi povedene
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Player. 27. 11. 2007 20:35

vsetko to prekladal jeden clovek tipujem, akurat sa mozu lisit v oblake rozmeroch atd
Player.
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 27. 11. 2007 23:58

Zacit Silmarillionem je nejrychlejsi cesta do pekel. Ja cist "elfskej dejepis" pred LOTRem, tak si asi hodim masli. Podle me je vetsina Silmarillionu nejak dostatecne srozumitelna az po LOTRovi.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sallmi 28. 11. 2007 08:14

Zacni Hobitem. Po precteni LOTR by ti pak prisel strasne nudnej a hlavne uvede te do deje.
sallmi
Čtenář

Odeslat příspěvekod jezek 28. 11. 2007 09:58

Player. píše:vsetko to prekladal jeden clovek tipujem, akurat sa mozu lisit v oblake rozmeroch atd

Vyšly u nás verze,které nepřekládala Pošustová nebo byl její překlad upraven.
Čeština je freeware, nikoliv open-source. To znamená, klidně ji používej zdarma, ale neupravuj ji!
PC, PS4, PS3, PS Vita, New 3DS XL
jezek
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 28. 11. 2007 10:20

já jsem četla jen Pána prstenů, ale bylo to dokonalý, strašně jsem to hltala. byly tam i mapky a ukázky elfskýho písma a tak, což se mi strašně líbilo - krásně to napomáhá fantazírování :wink: ale to vydání bude tak dvacet let starý...
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blino 28. 11. 2007 21:58

Tolkienovo dielo sa naozaj oplati citat tak ako popisuju vyssie :roll:

Hobit ->LOTR 1,2,3 -> Silmarilion ( alebo aktualny vycuc -> Hurinove deti) -> Nekodoncene pribehy

co z prekladov vydanych na SVK sa mi najviac pacil ten od Otakara Kořínka :wink:
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků