Pro fyziky - skládání sil (srážka aut)

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Fyzikář 17. 8. 2007 12:24

Předevšemi se Vám omlouvám, a v tomto směru s Vámi souhlasím.

ps. Některé nepřesné termíny diskutujících nemůžeme brát až tak doslova, jelikož v zápalu boje se napíše cokoliv. Proto v případě svých studentů jdu po myšlence, jinak bych musel polovinu třídy vyházet. :wink:
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 17. 8. 2007 13:45

Ze sve praxe muzu uvest treba to, ze automobilove pasy jsou vyrabeny tak, ze vydrzi i ve chvili, kdy je ten naraz takovy, ze to cloveka stejne zabije.:)
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 17. 8. 2007 14:09

Nevím, co je na tom pravdy, ale nějaké auto maďarské výroby má kabinu na tlumičích, volant a pedály jsou spojeny nějakými hadičkami (asi servo) a při nárazu prý kabina jde dopředu a nahoru(?) Posádka kabiny je prý dokonale chráněna proti čelnímu nárazu do 80km*h-1.

ps. Nijak si nemohu vybavit značky maďarských aut. :)
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukecz 17. 8. 2007 18:19

v Maďarsku má fabriku Audi, ale to je tak maďarské auto jako Škoda české, sem z toho Bulhar :mrgreen:
Barman v Nočním klubu* Pauza.cz

šťastně vdaný za Snížka
Call of Duty :UO player
Lukecz
Barman v Nočním klubu
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 18. 8. 2007 22:51

Vážení, už jsem to tu psal na jiném místě. Počkejte si, až začnete chodit na střední školu, je to učivo pro prváky. Když se srazí dvě auta, která jedou každé oněch 100 km/h, tak při stejné hmotnosti a mechanické tuhosti je to pořád stejné, jako když každé jednotlivě narazí do zdi rychlostí 100km/h. Vektory jsou vektory, tak si počkejte, až to budete brát ve škole. A těch 200 km/h je něco jiného. Při zmiňované srážce dojde k tak velkému energetickému impulzu, jako by jedno auto narazilo do zdi rychlostí 200 km/h. Prostě si počkejte, ve škole se občas učí i zajímavé předměty...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crashpc 20. 8. 2007 16:05

kosťa: to je pěknej omyl. zkus si hodit míček do stojící cihly - odrazí se....... a pak si zkus hodit míček do cihly letící proti němu - nejen že se odrazí a poletí zpět vyšší rychlostí než prve ale cihla pořád poletí za ním. a z praxe:
dobře, nemáme dvě stejné auta, ale jednu fábii 100km/h a druhou LIAZku 100km/h proti ní. je to pořád stejné? nepočítejmě samozřejmě to že ta liazka to auto zmuchlá pod sebe, ale prda to bude o dost větší, že se i to auto odrazí - dostane daleko víc protichůdné energie než od normální zdi. Totiž pokud by se energie odečetly, bylo by vlastně šuma fuk jestli jedou auta proti sobě 100km/h nebo 400km/h - energie by se odečetly stejně, ale proč teda z pasažerů nezbyde ani "mletý"???

další jasná věc - rozeběhni se proti člověku 15-20km/h a sraž ho k zemi. pak se rozeběhni proti němu ještě jednou, s tim, že on proti tobě poběží taky. roztřískáte se. ale nehorázně......
A proč to dělá? ; Přežírám se do bezvědomí ; To se budeš dvit i vočima!
crashpc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 23. 8. 2007 17:26

crashpc - aha, promiň, Ty budeš muset čekat ještě déle, než ostatní...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 3. 9. 2007 07:34

Vyjimecne Kosta neplaca nesmysly a ma pravdu. Naraz dvou protijedoucich aut, z nichz kazde ma stejnou rychlost !a hmotnost! je totez, jakoby kazde z tech aut narazilo do absolutne pevne zdi.

Nezapomente na zakon akce/reakce - kazda akce vyvola reakci o stejne sile, ale v opacnem smeru. Takze bud je reakci muchlani protijedouciho auta, nebo odpor zdi.

V pripade srazky LIAZ / osobak (opet oba 100km/h, ale rozdilne hmotnosti) - to bude pro LIAZku jako naraz do zdi, ale v mensi rychlosti nez 100km/h a naopak pro osobak jako naraz do zdi, ale v naopak mnohem vetsi rychlosti.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 3. 9. 2007 10:49

A - Davno pred Kostou to spravne zodpovedeli foriste !
B - Bacha na akci a reakci. Jste vedle, jak ta jedle. Existuji pruzne a nepruzne srazky a spousta dalsich...
E - Neexistuje dokonale pruzne teleso. (i tenisak podleha male deformaci)
C - Nikdo na svete nevi, co se deje v miste mezi stenou a plechem, plechem a plechem v okamziku deformace (samozrejme pri vzajemne srazce aut nebo se zdi ).
D - Neexistuji dve stejna telesa - zrcadlova auta. Vypocet je teorie!
E - Na pohled trivialni zalezitost fyziky ZS, ale neni tomu tak.
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 3. 9. 2007 11:19

Vim ze to predtim rekli i jini. Jen jsem chtel crashpc odradit od dalsiho teoretizovani.

Zjednodusene se to prevest do situace, kterou jsem nastinil. Ano, je to ciste teoreticky a v praxi se to bude lisit. Ale jako odpoved na otazku "Proc bude sesrotovany stejne pri srazce s autem jako se zdi" je to myslim dostatecne. Mene je nekdy vice a lepsi je obcas neco "chybne" zjednodusit, nez to vysvetlovat spravne, ale nesrozumitelne.

PS : Fyzika je plna nepresnych a neexistujicich objektu - dokonale pruzne teleso, dokonale cerne teleso, hmotny bod, nehmotny zaves...
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 3. 9. 2007 11:26

Souhlas
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 4. 9. 2007 17:06

Obdobný debilní teoretizování jsme měli na fakultě celej semestr - jak vypočítat, který tranzistor se v multivibrátoru otevře jako první? Škoda, že celá vejška byla o podobných nesmyslech. Na druhou stranu, když tam díky tomu teď můžou brát vejplatu takoví úchylové jako já....
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crashpc 7. 9. 2007 17:06

viz můj poslední nápad - proč tomu tak tedy je? škody budou přeci daleko větší!!!
A proč to dělá? ; Přežírám se do bezvědomí ; To se budeš dvit i vočima!
crashpc
Nadšenec

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků