Jak zkratit/obejit dvoumesicni vypovedni lhutu?!

Podmínky pro práci, vztahy se zaměstnavateli, platy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod NorMack 25. 8. 2007 12:28

Tak to dohuzel. Dovoleen am pouhe 3 dny...
Zamestnavatel me nechce uvolnit prave ani na ten polovicni uvazek, bohuzel to neni pro charakter prace mozne :( A novy zamestnavatel me chce prave v nejblizsich mesicich zaskolit se soucasnym pracovnikem, jehoz pozici bude po jeho odchodu zastavat! Zkousel jsem ruzne domluvy, ale bohuzel... Stavajici nadrizeny ma vlastni hlavu a nic s tim nenadelam.. :(
If you do not tell the truth about yourself, you cannot tell it about other people....
NorMack
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 25. 8. 2007 14:24

I ty 3 dny mohou pomoci, ne?

Jsou lidé, kteří podobnou situaci řeší i tím, že se tzv. "hodí marod". Oblíbenými diagnózami jsou různé potíže se zády. Ty se totiž velmi často nedají objektivně diagnostikovat a tak jsou z obliga jak "pacient" tak i lékař, který neschonost potvrdil.

Riziko, že případná kontrola zjistí porušení léčebného režimu je poměrně malé a navíc fakticky jedinou sankcí je krácení či odejmutí nemocenských dávek (což vzhledem k jejich obvyklé výši není žádný významný trest). V úplně nejhorším případě může sociálka pracovní neschopnost ukončit a to v případě, že není její trvání lékařsků důvod.

Riziko postihu tito "zdraví nemocní" navíc snižují i tím, že si nechávají psát místo kde budou "marodit" pokud možno mimo trvalé bydliště nebo ještě lépe, nechávají si napsat dlouhé vycházky. Největší drsňáci si najímají "figuranty" (při kontrole se předkládá pouze neschopenka nikoli občanský průkaz).

Kontroly samozřejmě může provádět i zaměstnavatel (velké firmy k tomu mají i svá speciální oddělení), ale prozatím jediné co může v případě podezření udělat, je dát podnět sociálce, která provede kontrolu úřední.

Byl bych velmi nerad, kdyby výše uvedený text byl vnímán jako návod k nějaké nelegální činnosti či k porušování předpisů. Popisuji jen situace, které se v ČR v souvislosti s pracovní neschopností stávají. Některé znám z vlastní praxe bývalého personalisty, některé se dají dohledat z veřejných zdrojů. Tyto postupy osobně považuji za přinejmenším morálně problematické.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod madeleine 26. 8. 2007 08:45

Takto mozes buducemu zamestnavatelovi povedat, ze je narocne na tak komplexnu a narocnu poziciu, aku si v starej firme zamestnaval najst tebe primeranu nahradu... ;) Urobis si ocko, aky si skvely... a opat, pokial mozes, vyuzi tu dovolenku a nrob si u stareho zamestnavatela problemy...

jedneho dna s niekym odtial stretnes v inom zamestnani a zrovna budes potrebovat jeho pomoc... :)
Zrušme sáčky! Slobodu gumeným medvedíkom!
Smrť katastru!
madeleine
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 26. 8. 2007 09:39

Souhlasim s tim, ze dobre se podle moznosti rozejit s tim starym zamestnavatelem v dobrem. Na druhe strane by taky zamestnavatel mel pochopit ze drzet nekoho v praci proti jeho vuli muze byt kontraproduktivni, protoze takovy zamestnanec se uz chova jinak, mozna uz si na te praci neda tak zalezet a muze dokonce demotivovat i sve kolegy.

Takze bych jeste jednou zkusil promluvit s tim starym zamestnavatelem jak je pro tebe dulezite odejit driv (kvuli tomu zaskoleni u noveho zamestnevatele), snad mu to zapne, ze to trvani na 2 mesicni lhute nemusi byt dobre ani pro nej.
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod madeleine 26. 8. 2007 19:38

Zamestnávateľ môže niečo také pochopiť, ale keď ho nemá kým nahradiť a má byť stratový, to je zase zamestancova hra o česť, či ho nechá v štichu, s tým totiž mohol rátať, že zamestnávateľ s jeho výpoveďou nerátal... :)
Zrušme sáčky! Slobodu gumeným medvedíkom!
Smrť katastru!
madeleine
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmms 28. 9. 2008 00:34

Také jsem názoru, že je lepší odejít v dobrém. Ale vše záleží také na vztazích zaměstnanec-zaměstnavatel. Např. jsem dělal v jedné fabrice, práce vskutku otrocká, plat podprůměrný a fluktuace tomu také odpovídala. Tam nebyl čas si ani utřít pot z čela. Přestávky krácené o minuty, navíc podstatnou část toho trvalo se přesunout z pracoviště do jídelny a vyčkat frontu. Nebyl čas se ani v klidu najíst. Zaměstnanci se tam střídali jak ponožky. Na jedné straně obrovský nábor, na straně druhé hromada výpovědí každý den asi jako se posunuje hmota ve střevech. Na dohodu nikoho nepouštěli. Výpovědi se tam běžně řešily tak, že si lidi domluvili předem s novým zaměstnavatelem nastoupení se špatným zápočťákem a do práce jich několik desítek jednoduše nepřišlo. Fabrika s tím má samozřejmě problémy. Pokud ale někdo takovou prací zotročuje lidi, pak si za to můžou sami a takové jednání svých zaměstnanců si zaslouží. Mně bylo hned první den jasné, že o takovou práci zájem nemám a včas jsem skončil ve zkušebce. Čeští zájemci jim už docházejí a tak je shánějí všude možně z Polska, Vietnamu, snaží se jim vyřídit pracovní povolení, ale jde to ztuha.
Dělal jsem i jinde, kde pak někdo končil dvouměsíční výpovědní dobou. A co myslíte že dělal? Většinou ty šichty prospal nebo jinak "odpracoval" o trochu víc než my ostatní.
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 9. 2008 07:43

Já měl na zaměstnavatele zatím štěstí. Z mého prvního zaměstnání jsem odcházel ze dne na den. Ráno jsem přišel, že potřebuji odejít a odpoledne jsem už držel v ruce veškeré potřebné dokumenty. Pravdou bylo, že v tomto zaměstnání jsem byl takové "jedno zrnko z hromady písku", takže na mě nic neviselo a navíc jsem měl s mým přímým vedoucím velmi dobré vztahy (vždycky jsem vyšel vstříc, když bylo potřeba, např. nějakou tou službou navíc).

U druhého zaměstnání to bylo obtížnější, tam to bylo přesně obráceně - já sám jsem tvořil jedno oddělení - byl jsem jediným zaměstnancem tohoto oddělení (servis), sám jsem řešil veškeré úkony, které se ho týkaly (reklamace, opravy, objednávky náhradních dílů, kalkulace, fakturace). Ale i tady jsem se dohodl na ukončení během jednoho měsíce (tu dobu na mě byli ochotni v novém zaměstnání počkat). Navíc se mi podařilo za sebe sehnat náhradu.

Dokonce ani s tou dovolenou to nemusí vyjít, nástup na dovolenou totiž určuje zaměstnavatel, nelze si jí jen tak "vzít". Může tě klidně držet i ty dva měsíce a dovolenou ti pak proplatit.

Já teď řeším opačný problém - jestli si mě v práci nechají - mám pracovní smlouvu na dobu určitou (do konce září), tak snad budu mít štěstí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blino 28. 9. 2008 21:35

ako je to s vypovednou lehotou u prace na dobu urcitu?

o cca 2 tyzdne mi konci zmluva a ak sa so zamestnavatelom nedohodnem na jej (nutnej) uprave co potom?
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 9. 2008 21:50

Pokud se nedohodnete na prodloužení smlouvy tak ta končí jak je ve smlouvě ujednáno (tedy v tvém případě za 2 týdny).
Pokud pokračuješ v práci s vědomím zaměstnavatele smlouva se automaticky mění na dobu neurčitou (není-li sepsána smlouva jiná).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 30. 9. 2008 17:58

Ahoj,

v dnešní době plné podvodů a podvůdků doporučuji vždy mít smlouvu ,,na papíře".

Hodně zaměstnavatelů nechává prodloužení pracovní smlouvy až na poslední den pracovního poměru. Já osobně to beru jako neúctu k příslušnému zaměstnanci, resp. neúctu k člověku.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blino 30. 9. 2008 19:44

mno mne moja nadriadena po skonceni skusobnej doby tvrdila ze na novu (to ako po roku) ani nebude minat papier kedze sa ta zmluva meni automaticky na dobu neurcitu (ak by som pokracoval v praci s jej vedomim)...

o tom potom ze samotna zmluva je v rozpore zo zakonom :D (na to som ale prisiel az nedavno)...
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 10. 2008 07:15

MgX: mě se to zrovna týká, včera mi skončila smlouva a neříkali mi, abych dneska nechodil, tak doufám, že až v 9:00 dorazím do práce, že mě nepošlou domů :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmms 1. 10. 2008 22:57

Tak dej hned vědět, jak to dopadlo. Co znamená "s vědomím zaměstnavatele"? Stačí třeba nějaký nadřízený nebo kolega?
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 10. 2008 05:53

Tak mě domů neposlali :)
Jo, nadřízený by měl stačit. Mě viděl přímo pan ředitel a netvářil se, že bych se mu tam nějak nelíbil.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 3. 10. 2008 20:26

xmms píše:Co znamená "s vědomím zaměstnavatele"? Stačí třeba nějaký nadřízený nebo kolega?


IMHO ... zaměstnavatel Ti umožní (nezabrání) přístup na pracoviště. Třeba Ti nezablokuje PC, nevymění zámek u kanceláře ... prostě dojdeš do práce, sedneš na židli a děláš, když je Ti to umožněno, pak má zaměstnavatel smůlu - smlouva je na dobu neurčitou.

V každém případě je dobré, aby byla sepsána nová pracovní smlouva, nebo alespoň dodatek ke smlouvě původní, kde se bude měnit pracovní poměr na dobu určitou na dobu neurčitou. Kromě jiného by tam mělo/mohlo být uvedeno, že ostatní body smlouvy (které se nemění dodatkem, nejsou v něm vyjmenovány) zůstávají ponechány beze změn.
Upřímně ale nevím, zda by neměl být dodatek sepsán ještě s datem, kdy byl v platnosti původní pracovní poměr, resp. pracovní smlouva. Je možné, že když např. smlouva končí 30.9.2008 a dodatek by byl sepsán až s datem 2. 10. 2008, byl by již sepisován k neplatné smlouvě. Tady si nejsem jistý, co je právně v pořádku. Ideální by bylo, kdyby se vyjádřil někdo z našich právníků :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků