Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod nnobuddy 28. 7. 2007 08:07

Cestování v čase není možné. Existence je pouze v čase přítomném. Onehdy byl velmi hezký článek o čase v časopise Scientific American (české vydání).
nnobuddy
Čtenář

Odeslat příspěvekod Noclaf 28. 7. 2007 08:19

Foton ma vlastnost, ktera mu umoznuje jako jedine castici dosahnout rychlosti svetla - ma nulovou klidovou hmotnost. To je fakt, ktery musite prijmout.
Byly teorie o castici s nadsvetelnou rychlosti, ktera by vesmirem cestoval z budoucnosti do minulosti - tachyon. Pro ten se ale nenasla opora ani v teoriich, ani v pozorovani.
Jinak lze dosahnout rychlosti svetla/nadsvetelne rychlosti. Ale nelze dosahnout rychlosti svetla ve vakuu. Napriklad ve vode v nadrzich jadernych reaktoru lze pozorovat Cerenkovovo zareni, ktere je zpusobeno prave tim, ze v tomto optickem prostredi jsou castice rychlejsi nez svetlo.
Jako jedinou realnou sanci na mezigalaktickem pro cloveka vidim skutecne pouze nalezni nejakych "zkratek" ala cervi diry. Tudiz ne prekonani rychlosti svetla, ale nalezeni kratsi cesty. Koneckoncu k cemu by lidstvu byla lod dosahujici temer rychlosti svetla, pokud by na Zemi uplynuly cele epochy dejin, nez by doletela ke svemu cili?
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gagarin 28. 7. 2007 09:18

Schema,nacrtok tychto teslovych zariadeni by nebol?
gagarin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nnobuddy 28. 7. 2007 10:02

Noclaf píše:...Cerenkovovo zareni, ktere je zpusobeno prave tim, ze v tomto optickem prostredi jsou castice rychlejsi nez svetlo.

Pozor!!! Rychlejsi, než je fázová rychlost světla pro toto prostředí! Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerenkovovo_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD.
nnobuddy
Čtenář

Odeslat příspěvekod cris 28. 7. 2007 11:02

[quote="Fyzikář"tlaysha napsala
Muzes mi svojimi vetami vysvetlit epr paradox? Na netu je toho pomerne dost ale pro me na zakladni pochopeni zbytecne odborne

Fyzikář
cris
Čtenář

Odeslat příspěvekod jomimi 28. 7. 2007 16:26

Zaujímavá diskusia , zlakol som sa ze na miseto puza.cz som sa dostal na nejaké fórum o fyzike , ak chcete o tomto diskutovat tak to skuste radsej preberat s :
Profesorom Stephenom Hawkingom ak chcete tu je jeho e-mail: S.W.Hawking@damtp.cam.ac.uk
alebo na institut astrofyziky v Oxforde : http://www-astro.physics.ox.ac.uk
jomimi
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anamorphy 28. 7. 2007 17:03

Fyzikář:
Z pohledu Země budete zastaven v čase a poletíte ve strnulém stavu vesmírem navěky až do jeho konce v singularitě. Z Vašeho pohledu z kosmické lodi ani neuvidíte, že jste nekonečnou rychlostí minul cíl, a než mrknete okem, skončíte v téže singularitě v daleké budoucnosti konce vesmíru.

Ja:
Predstavme si mimozemskú loď letiacu okolo našej Zeme rýchlosťou svetla. Podľa vás v tomto prípade letí naveky až do konca vesmíru v singularite so zastaveným časom. To ale predsa nieje možné, keďže v tom okamihu ako naberie c sa svojím obrovským zrýchlením -> hmotnosťou -> gravitáciou zmrští do čiernej diery, ktorá bude letieť ďalej a nič ju nebode môcť zastaviť a teda to neprežije nič (nebude žiadna loď ani ufóni v nej).
Zoberme si však hypotézu, že by mali ufóni loď, ktorá sa pri takej rýchlosti nezmrští do čiernej diery. V tom prípade by ju pozemšťania mohli ľubovoľne zastaviť!!! (pre nás nejde svetelnou rýchlosťou; dilatácia času). Vyvrátte mi prosím nejako toto tvrdenie.

Fyzikář o Philadelphskom experimente:
Proč tolik humbuku kolem údajně nefunkčního šrotu. Nevíme, co se dělo na lodi, ale možná to vědí mocní této planety. Možná to otevřelo jinou dimenzi. Možná z toho jde čerpat energie. Možná to umožnuje cestovat paralelními světy. Možná tím jde cestovat i v čase.

Ja:
Práve sme možno vyriešili záhadu "možného" princípu fungovania Orba od Steornu (pokiaľ ste o tom nepočuli, je to údajné perpetum mobile)....Ježiši, čo ak je za tým naozaj niekto mocnejší (mi teraz trklo). Vedúci Steornu hovoril, že to pracuje na základe magnetov a zariadenie má naozaj kruhový tvar (možné rotácie). Celé to odmieta väčšina komunity vedcov (v poslednom mesiaci s tým vyšli von), odmietal som to samozrejme aj ja, ale po interview s vedúcim (Sean McCarthy) sa mi to zdá o čosi pravdepodobnejšie. Mali totiž začiatkom júla nevydarené predstavenie v Londýne kvôli "zlyhaniu guľových ložísk", avšak čo ak je v tom všetkom proste niečo "viac". Info o Orbu na Steorn.com a veľmi obsiahle interview (aj s fotkou:) ) je tu

A ak by ste mali trocha času, skúste prosím takto stručne vysvetliť hmotu-antihmotu a Higgsove bozóny, ďakujem veľmi pekne.

Edit: Ach, asi to je na vás priveľa, ale raz ma veľmi zaujímala teória jedenástich dimenzií (tuším ste ju tu nazývali M-teória), lenže som videl len vysvetlenie v značne náročnej angličtine a bol by som strašne rád, keby ste boli taký dobrý. (A klaniam sa za vašu ochotu a z celého topicu, keď bude obsiahlejší, vyberiem vaše a pár ďalších príspevkov do jedného pekného pdf a rozošlem všade linky, toto tu nesmie zostať zabudnuté.)
Naposledy upravil Anamorphy dne 28. 7. 2007 18:58, celkově upraveno 4
Anamorphy
Čtenář

Odeslat příspěvekod loldaolda 28. 7. 2007 17:29

Kazdy tu pise chci to a chci to - já chci po precteni vsech 8 stranek na posezeni vyjadrit respekt Fyzikarovi - Zdá se že ví všechno o všem. :-) Takhle zajimavou diskuzi jsem uz HODNE dlouho necetl...

Moc by me zajimalo co je to za cloveka a kolik je mu let :-)

kdyžtak prosím o informaci formou soukromé zprávy, pokud to nechcete rict verejne, diky moc :-)
GNU/Linux - Free software, Free society.
loldaolda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Apophis.k 28. 7. 2007 18:32

docela Vás, co tady diskutujete obdivuju, protože se zdá, že víte docela podrobně i o věcech, o kterých ani já nevím, že existují, nadruhou stranu vás lituju, protože jestli po večerech, když nemáte co dělat přemejšlíte nad těmahle věcma, tak z toho musíte mít zachvíli hlavu jako meloun, co zatím já, jelikož o tomhle nemám ani páru můžu přemejšlet o tom, co budu dělat další den, nebo nad spoustou zajímavejch věcí... každopádně vám přeju hodně úspěchů v tomhle šíleným bádání... Jinak já osobně o cestování do minulosti nijak netoužím a svou babičku bych taky nezabil, takže tohle všechno jde nějak mimo mě... Až vy, vědátoři vymyslíte něco jako výlet do budoucnosti a z5, tak mě kontaktujte, strašně rád bych viděl, jak to tady bude vypadat za 100 let...
Apophis.k
Nemám nic, jsem studý chudent...
Apophis.k
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jomimi 28. 7. 2007 19:26

Inac strasne obdivujem kolko toho viete ,ja by som sa asi zblaznil keby som mal uvžovat o 11 dimenziách mna boly hlava us ked uvzujem nad tim co si idem dat na veceru
.A este raz poklona a to myslim v dobrom.
jomimi
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Worm 28. 7. 2007 20:53

Ten Philadephskej experiment mně docela zaujal. Je o něm celý dokument na Youtube (jak jinak). Mimochodem, pokusil se ho někdo zopakovat?

--------------------------------------------------------

Taky jsem si vzpomněl na experiment (možná to tu taky padlo), o kterém jsem slyšel ještě na hodině středoškolské fyziky (už je to nějaký ten pátek) - http://en.wikipedia.org/wiki/Hafele-Keating_experiment.

Stručně (a ne zcela přesně):

:arrow: zmínění pánové vzali jedny atomové hodiny do dopravního letadla, druhé nechali na zemi
:arrow: obletěli v tom letadle dvakrát svět (po a proti směru otáčení Zěmě)
:arrow: porovnali čas na hodinách
:arrow: když letěli po směru, šly hodiny v letadle rychleji než ty na zemi, když letěli porti směru otáčení, šly hodiny v letadle pomaleji

:idea: Takže v podstatě posádka letadla cestovala v čase (pohledem pozorovatele na zemi).
Worm
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sith 28. 7. 2007 21:50

Moc hezky - fyzikar je samozrejme v oblasti neziveho vesmiru kapacita, nicmene po precteni nazvu vlakna musim konstatovat, ze ja za nejvetsi paradox vesmiru povazuji vznik organickych struktur, na nejvyssim stupni vyvoje nazyvanych inteligence ci intelekt :potichu -

z puvodnich svazku fotonu premistujicich se z jednoho nekonecneho konce vesmiru na druhy, skryta zakriveni casoprostoru, nepochopitelnych cernych der se tu v nejakem okamziku objevil mnohonasobne nepochopitelnejsi fenomen tzv. pateho rozmeru - vnimani mechanickych fyzikalnich jevu a vsech souvislosti a zakonitosti vesmiru prostrednictvim zazracneho intelektu, ktery ma dokonce tu moc posuzovat nejvyssi principy fungovani tohoto vesmiru -

a neni to fyzika, ale chemie, jejiz reakce se jevi mnohonasobne slozitejsi nez zakony fyziky, a bez ni (chemie) by mhm, zadny vesmir vlastne jakoby nebyl :shock:

fyzikalni ctyrrozmerny casoprostor by bez pateho rozmeru, tedy uvedomeni si tohoto casoprostoru vlastne vubec neexistoval - a tady je prave naprosto tajemny fenomen pateho rozmeru - intelekt resp. inteligence, ktery doslova prolina cely casoprostor ale my nemame ani potuchy jak - jedine v tomto rozmeru vidim moznost, jak vyresit neresitelne -

pokud nekdo namitne, ze intelekt ci inteligence neni rozmer, odpovim samozrejme ze je a bez neho je existence dalsich ctyr rozmeru nemyslitelna :twisted: , stejne jako nemuzeme vyloucit zadny z jinych rozmeru - a to je prave ten paradox, ze nikdo si zatim nechce existenci pateho rozmeru pripustit :hm

Ale pozor - paty rozmer je a bude vzdy fenomenem vseho a pokud bude objeveno jeho tajemstvi, jak v urcenem bodu singularity ovladat vsechny ostatni ctyri rozmery casoprostoru, tak to bude napojeni konce na zacatek do jakoby tzv. Mobiova pruhu casoprostorove inteligence :tleskani


p.s. - omlouvam se svuj amatersky prispevek - po nekolika pivech jsem zacal po precteni teto diskuse mit dojem, za ctyri rozmery ve vesmiru proste nemohou byt kompletni :pozor2
Sith
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 28. 7. 2007 22:07

trexert
Hmotu mužeme téže brát jako jiné seskupení energie podle E=mc. Na samotnou přepravu časem bude potřeba velké mnošství energie. Není tedy možné že i samotná cesta zapříčiní štěpení prostoru. A jestli ano co když už jsme to udělaly. Snažili jsme se předejít kauzalitě tudíš jsme se rozhodli přesunout hodně do předu. Výsledek? co takhle velký třesk. u/quote]

Fyzikář
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 28. 7. 2007 22:34

[quote="Fyzikář"tParalelní vesmír je více či méně záležist zábavného průmyslu. /quote]
A co teorie supergravitace? Ta naopak existenci paralelních vesmírů předpokládá a podle mě je to v současné době jediná aplikovatelná (nebo alespoň z větší části aplikovatelná) "teorie všeho". :D
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mumintroll 28. 7. 2007 22:49

Niekde som cital, ze samotny magnet je vlastne nevycerpatelny zdroj energie. Priklad: Vie mi niekto povedat z kadial bere tento magnet energiu, pokial je na chladnicke a drzi papier??? Vykonava pracu tym, ze drzi papier pritom mu nic energiu nedodava. Vlastne pracuje a nic za to nechce. :mrgreen:
mumintroll
Čtenář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků