George Orwell - 1984

Co číst a co nečíst; nejlepší knihy a časopisy & další kultura

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod aquarkko 28. 6. 2007 19:01

Xoddam, ty to teda žereš :lol:
Weslo: dobrý :tleskani
Pavel Mareš: nojo, málo politiky, co? Život je i o fantazii!!!
Jako dobrá knížka, ale znova si ju nepřečtu. A ten konec tam pasuje jak zadek na nočník, konečně něco, co nemá happyend ani naději, je dobře, že se něco odlišuje!
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jony 28. 6. 2007 19:50

1984 je naprosto silena a perfektni kniha...zaver samozrejme sedi... ja jsem spise cekal, ez si Winston na ministerstvu lasky uvedomi, jak dopadne a pochopi, ze jediny zpusob jak se nedat zotrocit je spachat sebevrazdu, no bohuzel...
a pokud chcete podobne knihy tak jednoznacne Jevgenij Zamjatin - My ( to je hoodne podobne, dokonce nekteri obvinovali Orwella, ze 1984 je jen remake MY)
a mozna trochu podobny je i Mechanicky pomeranc (Anthony Burgess)
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Xoddam 30. 6. 2007 07:26

mechanicky pomeranc je aj kniha ? :-/ film shanim a odhodlavam se ho skouknout ale knihu sem jeste nevidel
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jony 1. 7. 2007 22:44

Xoddam píše:mechanicky pomeranc je aj kniha ? :-/ film shanim a odhodlavam se ho skouknout ale knihu sem jeste nevidel

je, ale je tak divne prelozena, protoze ono se to blbe preklada, tak misto vyrazu, ktere jdou v originale rusky jsou pouzity pseudoanglicke nazvy...takze se to cte dost blbe
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Xoddam 2. 7. 2007 01:38

Noo objednal sem si ji ... a s tema nazvama mi to same rekl kamos - taky knihomol ... Tak sem si rekl ze uz mi to jede postou tak to prectu, pak si koupim aj anglicky original a nakonec shlednu film ... Ale nevim nevim - neproslavil tu knihu Kubric svim spracovanim toho filmu - pac se bojim ze kniha sama o sobe nebude takova jako je film - nebo se jeom mylne bojim? :)
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jony 2. 7. 2007 16:18

jo kniha je jina.... vsak taky Burgess ten film odsoudil... a hlavne kniha(ted ale nevim jestli vsechny vydani) ma tzv. posledni kapitolu... ale pokud uz tio jde postou, tak uz nebudu nic dalsiho rikat..
jen dotaz, mas ji z edice Svetova literatura Lidove noviny??
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Xoddam 2. 7. 2007 23:36

objednal som tuto (skryta reklama) :)

http://www.martinus.sk/?uItem=15050
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod J1RK4 11. 7. 2007 23:32

Tuto knihu jsem právě dočetl a celkem na mě zapůsobila. Co se ale týče uměleckého dojmu, tak bych to zařadil někam k podprůměru. Spousta věcí se opravdu dala čekat a byla zmíněna pouze pro potřebu pozdějšího využití v příběhu. V průběhu knihy se to stalo několikrát a připadlo mi celkem nepřirozené.

Systém, který vládne v Oceánii, byl dotažen a vysvětlen do detailů - to chválím. Funkce newspeaku mě opravdu příjemně překvapila - vymyšleno perfektně. Takto by to nejspíš fungovalo...až mě to děsí.

Když jsem poprvé uviděl to heslo: "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.", tak jsem nevěděl, co si mám myslet. Teď mám ale celkem přesnou představu, protože to bylo vysvětleno i ukázáno v praxi zcela dokonale.

Na začátku knihy jsem nechápal, proč systém sám pořádá dvě minuty nenávisti, když na něm mluví jeho úhlavní nepřítel o svých tezích. To mi opravdu vrtalo hlavou, ale v průběhu knihy to bylo opět dokonale vysvětleno. Tento dílek přesně zapadl (stejně jako mnoho dalších před ním) do velké skládanky, kterou tento strhující příběh bezesporu je.

Teď si přečtu nějakýho Bukowskiho pro odreagování a pak se na to vrhnu znovu, protože mi určitě spousta detailů unikla. :)
Myslet si cokoli o čemkoli je nesmírně snadné, a to tím spíše, čím méně o tom člověk ví. Pro toho, komu jde o poctivou názorovou angažovanost, je těžké utvářet si názor a často se názoru zdrží, když prostě ví, že mu unikají relevantní fakta.
J1RK4
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Hitman 12. 7. 2007 08:11

Precital som aj 1984 aj zvieraciu farmu.
Obidve sa mi pacili a myslim ze pri 1984 bol ten koniec skvely.
Obidve doporucujem.
"Michael Jordan plays basketball. Charles Manson kills people. I talk. Everyone has a talent." - Nick Naylor
Mr.Hitman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Xoddam 12. 7. 2007 14:13

Zvieracia farma ma moc teda neoslovila ...
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Narcissus 2. 11. 2007 00:44

quichote2000 píše:Jen tak pro zajímavost, nevíte o nějaké podobné knize?n/quote]

Zkus třeba Jevgenij Zamjatin: My

EDIT: Aha, za prvé pozdě, a za druhé už to tu je :)
Nemám rád angličtinu v podpisech. Nestyďte se za svůj jazyk...
Narcissus
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lu.kas 18. 11. 2007 22:14

Xoddam píše:Zvieracia farma ma moc teda neoslovila ...
Zvireci farma mi ze zacatku neprisla spatna, ale po case strasne moc predvidatelna, nebavilo me to cist a vedet, co se stane o dve kapitoli dal...
Nicmene spravne popsano, jako teorie totality se mi to libilo, i ta metaforma se zviraty mi prijde pekna :)
Podpis -> klik na 'www'
lu.kas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 23. 2. 2008 12:55

Četl jsem a moc mě to nezaujalo. Tak nějak pořád tušíte co vlastně přijde a brzo mě to začalo nudit...
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků