zákaz kouření na veř.místech

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod gofry 24. 6. 2007 11:10

Podľa mňa je zásadným problémom definícia toho, čo je to verejné priestranstvo.

Ja si myslím, že verejným priestranstvom by malo byť všetko, čo je v majetku štátu. Platia si to všetci, patrí to všetkým, preto tam (okrem iného) nesmie dochádzať k akémukoľvek obmedzovaniu zdravia nefajčiarov fajčiarmi.

Treba si však uvedomiť, že reštaurácie, bary, atď. sú súkromným majetkom. Nie je to verejné priestranstvo (teraz na to nepozerám z hľadiska práva, neviem ako je v zákone definované verejné priestranstvo. Pozerám na to z hľadiska zdravého rozumu). Jedine majiteľ môže rozhodovať o tom, či tam fajčenie bude povolené alebo nie. Majiteľ ponúka nejaké služby a zákazník si túto službu môže kúpiť, alebo nemusí. Je to jeho slobodné rozhodnutie. Tak isto, ako sa majiteľ potravín môže rozhodnúť, či tam bude predávať Coca-Colu.

To, či fajčenie škodí zdraviu alebo neškodí, je v tomto prípade úplne bezpredmetné. Ani to, že fajčiar škodí nielen sebe, ale aj ľuďom naokolo je bezpredmetné, pretože tí ľudia vstúpili do fajčiarskej reštaurácie dobrovoľne! Nikto nemôže požadovať náhradu za konanie, ktoré dobrovoľne vykonal.
gofry
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod skvedo 24. 6. 2007 11:15

ono by to taky musel nekdo poradne kontrolovat aby se lidi naucili to dodrzovat

zakaz koureni na zastavkach hromadne dopravy prati uz nevim jak dlouho, na nadrazi o tom vykladaji aj v rozhlase ale lidi si klidne kouri dal, protoze je nikdo nepokutuje

2 gofry: a kolik je pls v CR nekurackych restauraci? naproste minimum a casto bys velmi tezko pohledal
Mb:SE K550i + Navibe GB735 GPS
PMP: Cowon iAudio D2 4GB+16GB SDHC+Boxwave ClearTouch™ Anti-Glare + SENNHEISER MX 65 VC Street II
NB: Lenovo Tp SL410+ 19" LCD LG W1952TQ-PF; Kubuntu 11.04
skvedo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Eles 24. 6. 2007 11:25

Biker65: 10let je dlouha doba. Ten rozdil se pak smazava diky inflaci a rustu zivotni urovne. Ale tvrde zvednuti cen v kratkem casovem horizontu, to cloveka chladnym nenecha.

Marty89: Souhlasit se da jenom castecne. Spotrebni dan u cigaret je dost velka a rakovina plic prichazi nejcasteji az v pokrocilem veku (na pomezi odchodu do duchodu), a jeji lecba nepatri mezi nejdrazsi, takze tam ekonomicky dopad neni tak hrozny. No samozrejme se koureni podili i na rade jinych onemocneni, ale treba takova obezita a jeji dusledky a lecba je stejne tragicka. A ekonomicky vubec nejhorsi jsou choroby, ktere prichazeji v mladem veku a vyrazuji lidi z pracovniho procesu, treba psychiatricke (schizofrenie, deprese) a ty se pritom ovlivnit nedaji vubec. Takze je to vsechno relativni.
Eles
Čtenář

Odeslat příspěvekod gofry 24. 6. 2007 11:26

skvedo píše:2 gofry: a kolik je pls v CR nekurackych restauraci? naproste minimum a casto bys velmi tezko pohledal
To máš možno pravdu, ale opäť ti to nedáva žiadne právo obmedzovať slobodu nakladania so svojim majetkom nejakej tretej osoby. Nemôžeš si jednoducho vynucovať, aby niekto ti poskytoval to, čo ty chceš a on to pritom poskytovať nechce. Mne sa napríklad nepáči, že skoro v žiadnej reštaurácii v Čechách si nemôžem kúpiť pivo značky Šariš. Ale to mi nedáva absolútne žiadne právo požadovať od štátu, aby prinútil majiteľov reštaurácií toto pivo predávať.
gofry
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Biker65 24. 6. 2007 11:47

Marty89 píše:
Biker65 píše:V tomhle státě do státní pokladny dávají nejvíc peněz kuřáci. Výrobní cena krabičky je nula nula h***o a prodává se za 50,-. Tak co by jste ještě chtěli?
Abychom si kupovali každý den dvě krabičky a nekouřili?k/quote]

No do státní kasy možná přidáváte nejvíc, ale pořád je to dost málo oproti tomu, kolik stát musí každý rok vynakládat na léčbu rakoviny plic a věcí s tím spojených. Takže jestli chceš pomoct státu, tak cigarety klidně kupuj, ale nehul. /quote]


I tisíce nekuřáků mají rakovinu plic.....
Biker65
Čtenář

Odeslat příspěvekod Marty89 24. 6. 2007 12:30

To nepopírám, ale je to jenom malá část z těch, co rakovinu plic mají.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 24. 6. 2007 12:38

Já si myslím, že je to věcí majitele restaurace, protože je to jeho kšeft. Jeden můj kamarád restauraci má a ještě tak před dvěma lety se možnosti nekuřácké části vysmíval. Zákazníci jí ale vyžadovali, takže jí už asi rok má. Myslím, že by to takhle mělo být všude - pokud to zákazníci požadují, majitel to udělá rád sám, aby nepřicházel o kšeft.

Nebo jsem se taky setkal s tímto přístupem - cituji ze stránek jedné lepší restaurace v Praze:
Kouření v naší restauraci pochopitelně nezakazujeme, ale byli bychom rádi kdyby jste použili k tomuto účelu prostor wine baru kde Vám za Vaši ohleduplnost rádi věnujeme nápoj či kávu.

Zásah státu si dovedu představit například formou registrace podniku jako "kuřáckého" či "nekuřáckého" a následných kontrolách. Padnula i zmínka o možnosti propagace čistě nekuřáckých podniků na stránkách MZd. Ani proti tomu by se nedalo nic namítat, ale zákazy a příkazy jsou skutečně cestou do pekel.



Mimochodem, před měsícem jsem přestal kouřit, takže opravdu nehrozí, že bych lobboval pro kuřácké podniky :hm
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tails 24. 6. 2007 13:35

Já jsem jednoznačne proti, ve veškerých veřejných prostorách, třeba i ve městě na náměstí, nebo prostě kdekoliv kde chodí lidé.
Když totiž ucítím ten smrad z toho, tak se mi udělá blbě a je mi na zvracení :|
Když si kuřáci chtějí sami ničit zdraví, tak ať ho neničí i ostatním :roll:
Seznam, najdu tam co neznam
Google, najdu tam co hledam
Tails
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 24. 6. 2007 16:09

Slonik píše:[...]Nebo jsem se taky setkal s tímto přístupem - cituji ze stránek jedné lepší restaurace v Praze:
ri]Kouření v naší restauraci pochopitelně nezakazujeme, ale byli bychom rádi kdyby jste použili k tomuto účelu prostor wine baru kde Vám za Vaši ohleduplnost rádi věnujeme nápoj či kávu.
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 24. 6. 2007 16:18

aquarkko: on to není vinný sklípek a upřímně řečeno moc nechápu, proč tomu říkají "wine bar" - je to prostě normální bar :-D (káva, čaj, kořalka, nealko, .... )

Edit: opraven nick na základě níže uvedeného upozornění
Naposledy upravil Slonik dne 24. 6. 2007 16:47, celkově upraveno 1
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 24. 6. 2007 16:45

No tak to potom taky nechápu...a jsem s dvěma "k"!! :!:
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rudidlo 24. 6. 2007 17:25

Marty89 píše:
Biker65 píše:V tomhle státě do státní pokladny dávají nejvíc peněz kuřáci. Výrobní cena krabičky je nula nula h***o a prodává se za 50,-. Tak co by jste ještě chtěli?
Abychom si kupovali každý den dvě krabičky a nekouřili?k/quote]

No do státní kasy možná přidáváte nejvíc, ale pořád je to dost málo oproti tomu, kolik stát musí každý rok vynakládat na léčbu rakoviny plic a věcí s tím spojených. Takže jestli chceš pomoct státu, tak cigarety klidně kupuj, ale nehul. /quote]
Všichni tvrdí, že kuřák stojí více na léčení, nežli dá do státní kasy. Už to někdo spočítal? Rád bych viděl ty čísla. Kdyby bylo kouření pro stát opravdu tak ztrátové, dávno by už byl tabák postaven mimo zákon.

Osobně jsem jako odnaučený kuřák proti kouření na veřejných místech, ale zda se smí/nesmí kouřit v restauracích, to by měla být věc jejich majitelů. Vám by se asi taky nelíbilo, kdyby vám stát nařizoval, jak máte doma fungovat...
Jsou dva druhy uživatelů počítačů. Ti první o svá data už přišli.
rudidlo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 24. 6. 2007 17:31

ale hospoda je veřejný místo...v tom je ten rozdíl mezi doma
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marty89 24. 6. 2007 17:35

Hlavně by mě zajímalo, kolik lidí by přestalo kouřit, kdyby byl tabák opravdu postaven mimo zákon. Podle mě moc ne. Lidi by teda potají kouřili dál, stát by z toho nic neměl, ale jenom by platil zdravotní péči.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rudidlo 24. 6. 2007 17:35

Hospoda je veřejné místo v tom smyslu, že se tam scházejí lidé, ale je soukromým majetkem. A majiteli bychom do jeho podnikání neměli kecat. Buď tam chodit budeme a majitel bude profitovat nebo tam chodit nebudeme a zkrachuje. Vzhledem k tomu, že nekuřáků je více a mají peněženky nabité k prasknutí ušetřenými penězi, které neutratili za cigarety, vidím vývoj poměru nekuřáckých ku kuřáckým restauracím velice příznivě pro ty nekuřácké.
Jsou dva druhy uživatelů počítačů. Ti první o svá data už přišli.
rudidlo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků