Vlastenectví?!

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod jannnn 16. 12. 2006 14:00

Jistě si už někteří všimli změny mého avataru a části podpisu. Zajímal by mě tedy i váš názor. Proč jsou Češi tak málo vlastenci? Dyť se namáme za co stydět. Přesto vidět někde vlajku nebo něco podobného je zázrak.

Je to dáno historií? Stydíme se projevit svůj názor? Bojíme se, že by nás ostatní považovali za blázny?

Co vy na to :wink:
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kodl 16. 12. 2006 14:50

Nebojím, nestydím. Myslím, že můj avatar je dost český :-) Jsem Plzeňák a Čech!
Víc než to, že nemá každej na baráku českou vlajku jako v USA (oni nechápali co mi na tom přijde divného), mi vadí, že děcka pomalu začnají umět líp anglicky než česky. A nejvíc mě deptá čím dál častější používání anglických slov v hovorové češtině. Když mě někdo řekne "Sendni" mi ty fotky, tak ho normálně česky POŠLU do pr.dele s tím ať se naučí mluvit... To už snáz překousnu tu ostravskou polsko-slovenskou hatmatilku.
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Weslo 16. 12. 2006 15:31

nevím co myslíš tím že máme být na co hrdi...celá naše historie je plná vynikajících jednotlivců ale jako národ opravdu nemáme být na co hrdí...naše dějiny jsou plné závisti,zbabělosti a pokrytectví a neschopnosti se dohodnout.....takže opravdu nevím na co bych měl být hrdý...
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Case 16. 12. 2006 15:36

No, problém je asi v tom, že vlastenectví v českém pojetí je už od 19. století směs šovinismu, mindráků malého národa a upínání se k různým falešným a pokryteckým představám o vlastní historii (rukopisy, husitství, tatíčkomasarykovský kult, vyhnání a oloupení 1/3 obyvatelstva po 2. sv. válce jako obdivuhodný čin...). A můžu pokračovat dál. A rozhodně si nemyslím, že většina Čechů nejsou "vlastenci". Obecně bych to rozdělil na ty, kteří s výše popsanými věcmi věcmi souhlasí (když si vezmu v potaz oblíbenost Klause, Zemana, vysoké preference i volební výsledky KSČM) a má podobný názor, ale moc to neřeší a aktivně to nehlásají. To jsou takzvaní nevlastenci. Pak tu jsou tzn. vlastenci, ti vyznávají zpravidla výše popsané věci, aktivně se k nim hlásí a tak. All-in-all, toto "vlastenectví" je v obou případech jen mimořádně povrchní remcání či fangličkářství, nebo slovy T. G. Masaryka či Karla Havlíčka "vlastenčení". Vy si opravdu myslíte, že vyvěšením vlajky 28. října nějak prospějete vlasti a národu? K čemu jsou pokrytecké nacionalistické průpovídky o Husovi, když drtivá většina národa jsou ateisté a nevěřící? Jakpak asi tráví stoupenci "tradic" Vánoce a Velikonoce...

Já se osobně pokládám za vlastence, ale ne v tomhle pojetí. Pro mě je vlastenec ten, kdo se zajímá o veřejné dění, angažuje se v něm a odpovědně chodí k volbám. Pro mě je vlastenec ten, kdo poctivě pracuje a platí daně, žije čestně a mravně, neokrádá stát či jiné. Můj vlastenec se zajímá o (nejen) českou historii a literaturu, ale ne proto, aby bezmezně obdivoval slavné minulé doby, nýbrž aby se z historie poučil a naučil se myslet kriticky a podílel se na slavné přítomnosti či budoucnosti. A konečně, vlastenec není šovinista.
Naposledy upravil Case dne 16. 12. 2006 20:21, celkově upraveno 1
Case
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 16. 12. 2006 16:21

Case: napsals to me pekne, tak to myslim i ja :)

Nejsem vlastenec v tom slova smyslu ze bych obdivoval praotce Cecha a kneznu Libusi ci Husa.

Jsem hrdy na pritomnost.

Na to, ze ziju v samostatnem, demokratickem state. A trebaze ne vse je jeste dokonale, jsem hrdy, ze se to neustale zlepsuje a postupuje dal. Kazdy clovek by mel byt vlastencem a podporovat svuj stat.

Opravdu nemusim ty lidi, kterym je uplne jedno co se ve state deje, ono to nejak proste dopadne.

A na zaver. Mas pravdu. vlastenec neni sovinista. Vlastenec je pro me clovek, ktery ma svuj stat rad, plne ho podporuje, ale neskodi pri tom ostatnim statum.
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kodl 16. 12. 2006 20:04

Case píše:ne proto, aby bezmezně obdivoval slavné minulé doby, nýbrž aby se z historie poučil a naučil se myslet kriticky a podílel se na slavné přítomnosti či budoucnosti. u/quote]


Kdy ty se naučíš psát trošku stručněji :-) Ale pod tohle bych se podepsal.
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Case 16. 12. 2006 20:59

To je nějaké divné, já začal kritizovat české vlastence, jejich pohledy na vlastní historii a nikdo se neozval? To už všichni vlastenci vzdali boj proti snahám o "přepisování dějin" sudetoněmeckými revanšisty? Že by se blýskalo na lepší časy? ; )
A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska.

1. Korintským 13,13
Case
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 17. 12. 2006 21:56

Case: Dnes je těžké být vlastenec,když ti pod nohy hází klacky vlastní národ!
Pavel Mareš
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bungo 17. 12. 2006 22:41

Ja vcelku souhlasim s Casem.

Absolutne nesnasim, kdyz skupina sovinistickych rasistu poradaji pochody s hesly "Cechy Cechum" atp...

Vzdyt vsichni jsme obyvatele jedne planety, a tak bychom se take meli chovat. Tak, jako by to melo byt ve sportu. Pratelsky a poctive zapasime s s ostatnimi, neprejeme jim nic spatneho a kdyz kdyz prohrajeme, podame ruku a "jedeme dal...".


jannnn píše:Kazdy clovek by mel byt vlastencem a podporovat svuj stat.


S tim opravdu nemohu souhlasit. Podle me je na kazdem, aby se rozhodl, bude-li vlastencem, ci nikoliv. A co se tyce podpory statu... Nechci podporovat tento stat. Stat, ve kterem vladne korupce a pletichareni... Podporuju ceskou spolecnost a lidi, ale NE stat.
Excuse me, is this the Society for Asking Stupid Questions ?
Bungo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Case 18. 12. 2006 06:43

[quote="Pavel Mareš";Case: Dnes je těžké být vlastenec,když ti pod nohy hází klacky vlastní národ!
A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska.

1. Korintským 13,13
Case
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ledni_Medved 18. 12. 2006 10:12

nejlepsi predstava zachovavajici vlastenectvi dle Caseho je prodat nas do nemecka nebo nejaky jiny rozumejsi zemi :-D ...
i just done´did´dat! Yo Momma sed dat things ya all da´day´a´loooong! Thingies like "dont stop youngstah" ´n "Ya da best .. naaaaaah ... da best younstah" ....

and God stands by me when im saying dat "Ya love ya all" :-D
Ledni_Medved
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Předseda 18. 12. 2006 14:12

Nevim jakou hitorii byste si asi přáli abyste byli na vlast hrdí. Fakt nevim...:hm Já jsem hrdej za to že jsem Čech a kdybych se narodil na Slovensku byl bych hrdej na to že sem Slovák. Copak se člověk muže citit hrdě jen díky tomu, že jeho národ měl bohatou historii? Vedl uspěšně války a pod? Nebo kde je ta hranice kdy se mužu citit hrdě a kdy ne?
I shock the angel in you...
Is that what devils do?

I need to know now - can you love me again?
Předseda
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ledni_Medved 18. 12. 2006 17:59

ty ses narozenej po 93? :-) ...
i just done´did´dat! Yo Momma sed dat things ya all da´day´a´loooong! Thingies like "dont stop youngstah" ´n "Ya da best .. naaaaaah ... da best younstah" ....

and God stands by me when im saying dat "Ya love ya all" :-D
Ledni_Medved
Nadšenec

Odeslat příspěvekod GUTIERE 18. 12. 2006 19:09

jannnn píše:Opravdu nemusim ty lidi, kterym je uplne jedno co se ve state deje, ono to nejak proste dopadne.


Proc?At si kazdy dela co uzna za vhodne,pod podminkou,ze bude dodrzovat zakony atd.Je kazdeho vec jaky ma pristup ke sve vlasti.
GUTIERE
Čtenář

Odeslat příspěvekod jannnn 18. 12. 2006 19:19

Proc? Protoze je proste nemusim, co na tom vysvetlovat? :)

No at se tedy nestaraji, ale pak at nic nechteji, na nic si nestezuji. At neberou davky, at nevyuzivaji sluzby statu. Kdyz jim je stat ukradeny, muze byt statu jedno, co se s nimi deje. Bohuzel to takto zpetne neplati.
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků