Stáří Země, Evoluce vs. Kreace

Oficiální náboženství a sekty, smysl života

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod MrMephisto 30. 7. 2006 17:44

Jo jo Case, ten první řádek jsem poněkud přehlédl ;-)

Že takhle průměrný člověk uvažuje, to je (bohužel) fakt. Ostatně, jsem dalek toho, abych chtěl lidi nějak předělávat - to už tady bylo. Naštěstí stačí, když ten "širší obzor" má jen poměrně výrazná menšina lidí...

Zajímavé také je, že tím konzumním stylem, jak píšeš, žijí mnohem spíš právě ti průměrní lidé, kteří o tom nepřemýšlejí, než lidé vzdělaní a přemýšliví... Ti, kteří pro ty průměrné tenhle svět vybudovali...
MrMephisto
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Case 30. 7. 2006 17:58

Ano, ač to není pravidlo, tak to je pravda.
A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska.

1. Korintským 13,13
Case
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pepinoo 30. 7. 2006 18:26

MrMephisto píše:To Pepinóó: Hele, a vznikají podle toho indického náboženství duše? Nebo jsou věčné a jen přecházejí při smrti z jednoho (zemřelého) těla do jiného (narozeného)?n/quote]


Tak to přesně nepovím, ono je to trochu složitější. Ony duše v té indické filosofii jsou vlatně částečky kosmické energie. Které bez těla, ať fyzického, či nějakého jemnějšího se nemohou saaostatně projevit.
Respektive tyto (nejen indiícká) filosofie tvrdí, že člobrdík má ducha a duši. Velice podobné úvahy jsou z náme z pera starověkých (středomořských) gnostiků.
Asi částečky odštěpené z onoho kosmického ducha a z kosmické přírody. Ale nevím, nejde to přesně vyjádřit.
Pepinoo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Weslo 30. 7. 2006 22:59

Právě z důvodů zde uvedených se touto otázkou nezabývám....pokud si tedy já "domýšlivý člověk" připustím že jsem jen zrnko písku na kuličce uprostřed ničeho a tedy že veškerá má snaha pochopit tyto titánské síly které vesmíry pohánějí a tvoří je marná jelikož nemám (pravda že zatím) dostatek smyslů či techniky nebo prostředků jak to pochopit..pak na to kašlu..

ovšem to se nedá říct o problémech které sužují tuto planetu a všechny její obyvatele..tam je naopak velmi žádoucí aby nad tím lidé hloubali..ale zase mě jímá hrůza při pomyšlení že ačkoli toho víme více a jsme schopni překonat většinu překážek tak na světě není lépe a tedy ani pomocí vědy jej nelze spasit...

P.S. sorry za další OT ale po přečtení tohodle threadu na mě přišli depky
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Peter_cz 30. 11. 2006 20:12

MrMephisto píše:Co si myslíte o stránkách http://memento.junweb.cz ?

Jistý pan Pavel Kábrt, hlavní postava českého kreacionismu, se tam dalekosáhle rozepisuje o tom, že Země a Vesmír jsou staré jen cca 6.000 let, že žádná evoluce neexistuje, atd.

Jak je možné, že na začátku 21. století se ještě najde takový exot? Jak je možné, že tomuto člověku poskytují prostor mnohé celostátní deníky (Literární noviny, Lidové noviny, MF Dnes, ...)? Myslejí si snad redaktoři těch novin, že "by na tom mohlo něco být"? Kolik je vůbec lidí, kteří těm nesmyslům věří???i/quote]


Takze podle Vas je kazdy, kdo neveri TEORII evoluce exot? Proc toto nenapisete panu Kabrtovi a nevyvratite mu to, co tvrdi? Nebo proc mu to nejdete vyvratit primo na nejakou jeho prednasku osobne?
Snad nemate strach, ze Vam vyvrati Vasi neotresitelnou viru v evolucni teorii?
Email na pana Kabrta: pavelkabrt@seznam.cz
Par odkazu, ktere potesi Ty, kteri radi premysli (a umi anglicky):
http://emporium.turnpike.net/C/cs/top.htm
http://www.rae.org/revevchp.html
http://www.scienceagainstevolution.org/topics.htm
http://www.changinglivesonline.org/evolution.html
http://evolution-facts.org/EncyclopediaTOC.htm
http://www.christiananswers.net/q-aig/aigks001.html
A mnoho dalsich...
Staci do vyhledavace http://www.google.com zadat "evidence against evolution" etc.
Pro ty, kterym se nechteji cist tyto argumenty, je shrnu do jedne vety:
Makroevoluce je nesmysl, ktery preziva jen diky neochote cloveka uznat existenci Boha.
Jan 3:16
Peter_cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ťuhýk 30. 11. 2006 21:17

To s tou posledni vetou je mysleno vazne? Nesmysl? V tom pripade ti stejne tak muzu do googlu zadat "evidence against creationism" a vyjede mi stejne mnozstvi odkazu z pohledu druhe strany. A tobe a podobnym, doporucim treba hned jeden z prvnich:
http://www.geocities.com/fedor_steeman/10main.html

Vira je jedna vec, neco jineho je ale zaslepenost a notoricka touha presvedcovat ostatni o sve pravde. Presne tohle je jedna veci, ktera mi zhnusila jakekoliv vnimani jakehokoliv nabozenstvi
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku
Ťuhýk
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosch 30. 11. 2006 22:24

velmi přesvědčivá stránka podporovatelů kreacionismu je zde http://www.truechristian.com/christianscience.html :D :D :D :D :D
doporučuju přečíst celé je to docela výživné, i když místama to na rozdíl od té "vědecké" části neni moc vtipný, ale spíš mrazivý...

ovšem jinak kreacionismu je nesmysl, ktery preziva jen diky neochote cloveka myslet hlavou a nevěřit blbostem...
The universe never did make sense; I suspect it was built on government contract.
Robert A. Heinlein
kosch
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Case 1. 12. 2006 11:56

kosch píše:velmi přesvědčivá stránka podporovatelů kreacionismu je zde http://www.truechristian.com/christianscience.html :D :D :D :D :D
doporučuju přečíst celé je to docela výživné, i když místama to na rozdíl od té "vědecké" části neni moc vtipný, ale spíš mrazivý...

ovšem jinak kreacionismu
i]je nesmysl, ktery preziva jen diky neochote cloveka[/i] myslet hlavou a nevěřit blbostem..../quote]


Myslím, že jsi to ani nemusel psát, soudruhu, každý, kdo přemýšlí pokrokově (a je tedy marxistou!!), dávno ví, že těmto zpátečnickým nesmyslům věří jen malá skupina ne-bolševických tmářů. Nezapomeň na lidovou demokracii a pokračuj v dobré práci!
A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska.

1. Korintským 13,13
Case
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosch 1. 12. 2006 12:36

Case: no to trvalo, než jses chytil...kdybych tě odtud neznal tak bych ovšem byl asi hodně zlej :D :D

a ano máš recht nesmysly to skutečně jsou :D :D nebo myslíš, že mají pravdu ti z odkazu co tam je uvedený?? :D v tom případě bych prosil fotečku z okraje Země.. :D
The universe never did make sense; I suspect it was built on government contract.
Robert A. Heinlein
kosch
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrMephisto 1. 12. 2006 15:03

Já jsem si samozřejmě s panem Kábrtem e-maily vyměnil několikrát a z mého pohledu jsem v té diskuzi jednoznačně zvítězil... Naše korespondence skončila tehdy, když mi začal tvrdit, že

1) klokani žili ve starém Egyptě, zaručeně prý jednoho rozpoznal na jisté kresbičce pocházející právě odtamtud
2) uvnitř Země je gigantická (miliardy kilometrů krychlových) jeskyně, odkud se vyhrnula v době potopy voda a zaplavila svět do výše těch nejvyšších hor. Naneštěstí není schopen dát mi ani přibližné souřadnice, kde by se něco podobného mělo nacházet, ani zmínit jméno kohokoliv, kdo by něco podobného kdy pozoroval...
3) Země i Slunce tady existuje opravdu jen 6.000 let. A například na argument, že ve Slunci přibývá Helium a ubývá vodík docela přesně spočitatelnou rychlostí, a ze znalosti současného množství Helia se dá lehce spočítat stáří Slunce, které vychází mnoha řádově někde jinde (5 mld let místo 6.000 let) mi Kábrt odpověděl, že takhle nemůžu uvažovat, protože dřív svítilo Slunce MÉNĚ (cca 70%) než dnes... Chápete? Svítilo méně, tj. helium se tam tvořilo POMALEJI a tedy by zde Slunce mělo být DÉLE, než těch 5 mld let!!! Ani tuhle prostinkou úvahu Kábrt nebyl schopen pochopit...

No a pak jsem to vzdal...
MrMephisto
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrMephisto 1. 12. 2006 15:13

Jinak, ANO, podle mého názoru každý, kdo nevěří v existenci makroevoluce, je exot.

Není bez zajímavosti, že o existenci makroevoluce jako takové se už příliš nepochybovalo ani před Darwinem! Darwin jen nabídl hezký mechanismus, který makroevoluci může pohánět, a tímto mechanizmem je přirozený výběr.

Později se ukázalo, že to není tak docela pravda, že přirozený výběr nebude jediný, ani hlavní motor makroevoluce. To tvrdí Neodarwinismus, který vidí jako hnací motor soutěž mezi alelami, kódujícími jednotlivé vlastnosti. Ani tento pohled asi nebude úplně správný, viz. např. poslední knížka od Jaroslava Flégra - Zamrzlá evoluce, a je třeba hledat ještě malinko jinde.

Ale to, že makroevoluce je reálný, existující, velice komplikovaný a komplexní jev, nezpochybňuje dnes fakt vůbec nikdo (například ani Behe ne!!! Ani papež jan Pavel II, ani Tomáš Halík, ani kardinál Vlk, a mohl bych pokračovat) kromě hrstky extrémních kreacionistických exotů v čele s Kábrtem.

BTW, jsem připraven k jakékoliv diskuzi, kdo si myslí, že má nějaký pádný argument, zpochybňující evoluci, tak sem s ním!!! Kdo má nějaký pádný argument, svědčící pro stáří Země 6.000 let, sem s ním!!! Pročetl jsem fakt dost kreacionistických webů, a troufám si tvrdit, že jsem zatím neviděl ANI JEDEN takový argument, se kterým by si neuměl poradit průměrně schopný maturant z biologie nebo fyziky.
MrMephisto
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrMephisto 1. 12. 2006 15:25

Jinak, jak je zcela jednoznačně vidět na příkladu bývalého papeže, našeho Kardinála a spousty dalších silně věřících lidí (Halík, Grygar, ...) tak evoluce se s vírou v křesťanského Boha rozhodně nevylučuje.

Ano, vylučuje se s DOSLOVNÝM výkladem Bible, ale, ruku na srdce, vážně může normálně uvažující člověk s IQ vyšším než 100 bodů brát Bibli doslova?!
MrMephisto
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Case 1. 12. 2006 15:43

MrMephisto píše:Já jsem si samozřejmě s panem Kábrtem e-maily vyměnil několikrát a z mého pohledu jsem v té diskuzi jednoznačně zvítězil... Naše korespondence skončila tehdy, když mi začal tvrdit, že

1) klokani žili ve starém Egyptě, zaručeně prý jednoho rozpoznal na jisté kresbičce pocházející právě odtamtud
2) uvnitř Země je gigantická (miliardy kilometrů krychlových) jeskyně, odkud se vyhrnula v době potopy voda a zaplavila svět do výše těch nejvyšších hor. Naneštěstí není schopen dát mi ani přibližné souřadnice, kde by se něco podobného mělo nacházet, ani zmínit jméno kohokoliv, kdo by něco podobného kdy pozoroval...
3) Země i Slunce tady existuje opravdu jen 6.000 let. A například na argument, že ve Slunci přibývá Helium a ubývá vodík docela přesně spočitatelnou rychlostí, a ze znalosti současného množství Helia se dá lehce spočítat stáří Slunce, které vychází mnoha řádově někde jinde (5 mld let místo 6.000 let) mi Kábrt odpověděl, že takhle nemůžu uvažovat, protože dřív svítilo Slunce MÉNĚ (cca 70%) než dnes... Chápete? Svítilo méně, tj. helium se tam tvořilo POMALEJI a tedy by zde Slunce mělo být DÉLE, než těch 5 mld let!!! Ani tuhle prostinkou úvahu Kábrt nebyl schopen pochopit...

No a pak jsem to vzdal...t/quote]


Buď rád, že se snažil odpovědět takhle. Stačí do toho zapojit Boha a je po problémech. ; )
A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska.

1. Korintským 13,13
Case
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrMephisto 1. 12. 2006 15:57

A to máš zase pravdu :-) Kdyby prostě řekl: Bůh to tak chtěl, a basta! tak bych na to nemohl namítnout vůbec nic.

Snad jen, proč je ten Bůh tak trošku zlomyslný, proč se snaží narafičit spoustu důkazů, aby to vypadalo nějak, zatímco ve skutečnosti je to všechno jinak... Řekl bych, taková konspirační teorie na nejvyšší úrovni... ;-)
MrMephisto
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Case 1. 12. 2006 15:59

MrMephisto píše:Jinak, jak je zcela jednoznačně vidět na příkladu bývalého papeže, našeho Kardinála a spousty dalších silně věřících lidí (Halík, Grygar, ...) tak evoluce se s vírou v křesťanského Boha rozhodně nevylučuje.

Ano, vylučuje se s DOSLOVNÝM výkladem Bible, ale, ruku na srdce, vážně může normálně uvažující člověk s IQ vyšším než 100 bodů brát Bibli doslova?!v/quote]


Na tohle znám dobrý vtip.

U chodníku sedí mladík a čte si Bibli. Kolem prochází farář. Mladík najednou propukne v hlasité nadšení a zvolá: "Halleluja, Bůh je velký!" Farář se zarazí a zeptá: "Co tady křičíš, co se děje?" "No, tady čtu, že Hospodin rozdělil moře a Izraelité přešli moře suchou nohou!" "No, to nesmíš brát tak doslova. To moře mohlo mít tak tehdy 30cm." Mladík posmutní a čte dál. Když se farář zase vrací, mladík zase zajásá: "Halleluja, Bůh je velký!" "Achjo, co tam zase čteš? Já ti to vysvětlím." "No, tady čtu, že Hospodin utopil faraonovo vojsko ve 30cm vody, to je úžasné!!"

Ale jinak, křesťanský evolucionismus taky existuje, to je fakt a podporuje ho i katolická církev. Osobně se domnívám, že z čistě pragmatických důvodů, ale to je fuk. Ale samozřejmě evoluce není v přímém rozporu s křesťanstvím.
A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska.

1. Korintským 13,13
Case
Přeborník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků