Co jste ze školy využili?

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod johnnym 24. 4. 2006 17:41

Ve škole se učí hodně věcí, které v životě nebudete potřebovat. Zajímala by mě Vaše zkušenost. Je něco, co jste nečekaně využili? A co jste se učili naprosto zbytečně?

Já teprv studuju, tak nemužu posoudit. Ale myslím si, že v životě nebudu potřebovat ty blbosti, co se učíme v biologii - buňka, kytky a jejich čeledi (něco z toho se hodit určo bude, ale zdaleka ne vše) a chemii (chemická vazba, termochemie) či fyzice (mechanika), vzhledem k tomu, že se chci časem věnovat ekonomice. Chápu námitky, že to je všeobecnej gympl a beru je. Tak co jste všechno využili??
johnnym
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ally 24. 4. 2006 17:46

Pokud se věnuješ určitému oboru, tak obvykle využiješ odborné předměty. V ekonomice ti přírodopis bude na houby, ale člověk by měl mít trochu všeobecný přehled. Aby jsi nevypadal jak trouba, až se tě tvoje dítě školou povinné zeptá, co je to buňka.
Já jsem dělala hotelovou školu a tak jsem po škole (nastoupila jsem do tehdejšího Interhotelu) pochopitelně využila třeba ekononii, techniku obsluhy, z jazyků jen ruštinu (v osmdesátých letech sem Amíci moc nejezdili), technologii přípravy potravin. Ale zjistila jsem, že většinu toho by se člověk naučil i kdyby tu práci začal dělat bez odborné školy.
Ally
VIP uživatelka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johnnym 24. 4. 2006 18:02

Tak samozřejmě že všeobecný přehled je důležitý, ale myslím si, že se učíme dost věcí navíc, které nevyužiju. A právě sem směřuje moje otázka - Využili jste něco naprosto nečekně?

Uvedu příklad - třeba bych mohl sbalit nějakou botaničku na mé znalosti z biologie :) ..což se nepředpokládá, ale stát se to může
"Citliví lidé hudbu milují."
Punk's not dead!
Mac user
johnnym
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod k-o-l-m-i 24. 4. 2006 18:23

Ve škole se nenaučíš to co v praxi. Toť můj názor!

Ale jinak jsem taky pár základních věcí samozřejmě pochytil z teorie ze střední, ale moc si toho zase (bohužel) nepamatuju :-(
Život je plný nejasností...
k-o-l-m-i
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod christian 24. 4. 2006 18:39

To si obcas taky myslim,ze se ucim veci, ktery nebudu potrebovat a akorat se to hodi do vedomostnich soutezi.. Jako treba ted mne na vejsce elektrotechnice je treba nanic cestina,zemepis apod..
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tark 24. 4. 2006 19:27

Ze školy jsem využil angličtinu, kterou zatím ještě stále studuji a ještě dloouho studovat budu... Ne, hodně věcí jsem využil a hodně věcí se učím stylem stačí to vědět jeden den...
tark
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johnnym 24. 4. 2006 19:46

tark píše:...hodně věcí se učím stylem stačí to vědět jeden den...e/quote]

To já taky. Krátkodobou paměť při učení používá spouta studentů, zvláště u "šprtacích předmětů" jako je výše zmíněná biologie, zeměpis, dějepis (zvláště ten), apod.
johnnym
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kodl 24. 4. 2006 19:55

Vetsina lidi z praxe mi rekla ze i z odbornych predmetu vyuziji max 10% veci ktery do me ve skole tlucou. Vzhledem k tomu ze jsem na odborne vysoke skole je to docela smutne... A podle toho taky me studium vypada. Snazim se nejak prolezt a dulezite veci se ucit v praxi...
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andy 24. 4. 2006 20:18

kolmi píše:Ve škole se nenaučíš to co v praxi. x/quote]
Niektoré veci sa v praxi nenaučíš. Prácu veľa ľudí berie tak, že niečo odrobia a keďto dorobia, tak je to hotové. Zamestnávateľ je spokojný a tým to končí. V škole to však (aspoň ako som si za dva roky štúdia zatiaľ všimol) je také, že sa ťa snažia naučiť niekedy aj nepotrebné(nemôžu vedieť, akým oblastiam sa presne budeš v praxi venovať), avšak dôležité veci, ktoré ťa donútia pozerať sa na veci v tom odbore trochu z iného pohľadu. Nepopieram, že sa to aj v praxi nenaučiš, ale škola dá rýchlo určitý základ, ktorý ťa hneď donúti premýšľať nad tými vecami inak. Ideálne je kombinovať školu a prax pokiaľ máš možnosť, napríklad pri informatike je to priam žiadúce...

oquote="johnnym"]Využili jste něco naprosto nečekně?n/quote]

No ja veci, ktoré som sa zatiaľ v škole naučil, v praxi (aj keď ešte stále chodím do školy) dosť využívam každodenne, a teda slovo "nečakane" v tomto kontexte ani nemôžem použiť.. :-)
Andy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tark 24. 4. 2006 20:55

johnnym píše:
tark píše:...hodně věcí se učím stylem stačí to vědět jeden den...e/quote]
To já taky. Krátkodobou paměť při učení používá spouta studentů, zvláště u "šprtacích předmětů" jako je výše zmíněná biologie, zeměpis, dějepis (zvláště ten), apod.j/quote]


hlavně biologie, v dějepisu mám problém s letopočty apod. jinak se to celkem dá... v zeměpisu taky, tam si zapamatuju tu podstatu a zbytek jde ... (pryč) :D
tark
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deleted user 26. 4. 2006 08:33

Cizí jazyky rozhodně člověk zužitkuje v celé řadě situací. Jinak obecně si myslím, že nezáleží na jednotlivých vědomostech, ale hlavně na tom, co přinesou všechny nabrané znalosti dohromady jako celek. Pak si dokáže člověk v duchu sám odpovědět na řadu otázek, které ho napadnou, může si filozofovat, pochopí dnešní svět a události v něm, dovede dedukovat do budoucna atd..
Deleted user

Odeslat příspěvekod johnnym 26. 4. 2006 16:11

Tak samozřejmě, že bez jazyků se dnes člověk pořádného místa nedočká. Základem je mít aspoň tu angličtinu a pak nejlépe ještě další jako francouzština, němčina, španělština či ruština. Na jazyky se nevyplatí ve škole kašlat, protože to má pak těžké následky.
"Citliví lidé hudbu milují."
Punk's not dead!
Mac user
johnnym
Nadšenec
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků