Pravidla Slovenskeho pravopisu a casto pisane chyby...

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Heady 1. 8. 2005 20:49

vzhladom na to, ze dost citam prispevky do rozlicnych for a myslim si, ze slovensky pravopis ovladam dobre, tak ma dooost hneva, ked vidim tie hrubky, co su ludia schopni napisat !!!
takze, najcastejsie chyby:
1. Nominativ mnozneho cisla je vzdy s makkym I !!! pekni chlapci !! ale pekny chapec !!
2. Lokal je taktiez makky !!! O hoteli !! a nie "o hotely" !!
3. samozrejme vybrane slova
4. vynimky icka v predpone "vy": vidiet, visiet, vitat, vitazit, vizitka
5. nemylit si predlozky "s" a "z" !!! "z" sa pozuvia s 2. padom, genitivom - z koho ? z coho ? napr.: z toho som dostal strach || "s" sa pouziva so 6. padom, instrumentalom - s kym ? s cim ? napr.: s kym si bol ??

nuz, viac ma ich teraz nenapada, budem casom doplnat....

p.s.: inspirovany adamsovym prispevkom :)
Naposledy upravil Heady dne 3. 8. 2005 01:05, celkově upraveno 1
Keby aspon 1 z 1 000 slnk malo planetu, keby aspon 1 z 1 000 planet ma zivot a keby aspon 1 z 1 000 zivotov bol zivot inteligentny, tak su vo vesmire miliony inteligentnych zivotov !!!
Heady
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheThing 1. 8. 2005 21:14

pokial dobre viem tak v slovach v 4. to vi nieje predpona...
The answer to the ultimate question of life, the universe, and everything is...42...
TheThing
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Heady 1. 8. 2005 21:39

TheThing píše:pokial dobre viem tak v slovach v 4. to vi nieje predpona...


mas pravdu, ale vela ludi to pozna toho, ze je to predpona, dlho som rozmyslal, ze ako to napisem, cize hento su vynimky, kde slabika "vy/vi" nie je predponou !!
Keby aspon 1 z 1 000 slnk malo planetu, keby aspon 1 z 1 000 planet ma zivot a keby aspon 1 z 1 000 zivotov bol zivot inteligentny, tak su vo vesmire miliony inteligentnych zivotov !!!
Heady
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zuzka112 12. 4. 2017 09:56

Ďakujem :*
Zuzka112
Čtenář

Odeslat příspěvekod Thunderdome 21. 11. 2019 22:04

Áno s tými hotelmi si to dal dobre. Napríklad boli sme v hoteli. Na pláži boli hotely. Správne?

Zaujímalo by ma aj z češtiny taký základ dať. Lebo češi napríklad vyslovujú mäkko to čo slováci nie. Napríklad slovo paralerní... V slovenčine by to bolo paralerní muži (teda osoby v množnom čísle) alebo paralerný signál (neživotné jednotné číslo) lebo paralerné signály (je množne neživotné) a paralerný muž (je jednotné životné) ale v češi to vyslovujú mäkko teda jsou tam paralerní signály, (v slovenčine by bolo - sú tam paralerné signály) alebo v češtine byl to paralerní muž (lebo to vyslovujú mäkko) čo by v slovenčine bolo paralerný muž lebo to vyslovujú tvrdo.

Alebo to aj češi píšu s ypsilonom len to vyslovujú mäkko či ako? Paralerní/ý muž po česky?
Thunderdome
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 4. 12. 2019 17:33

Thunderdome píše: Alebo to aj češi píšu s ypsilonom len to vyslovujú mäkko či ako? Paralerní/ý muž po česky?

V češtině jsou dvě varianty:
- pokud je ten muž paralelní, je paralelní i žena, dítě a všichni. Žádný ypsilon.
- pokud je ten muž mladý, je žena mladá, dítě mladé, muži nebo všichni mladí. Hrady, ženy a děti mladé.
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ninaa 6. 12. 2019 12:16

Thunderdome píše:Zaujímalo by ma aj z češtiny taký základ dať. Lebo češi napríklad vyslovujú mäkko to čo slováci nie. Napríklad slovo paralerní...
Alebo to aj češi píšu s ypsilonom len to vyslovujú mäkko či ako? Paralerní/ý muž po česky?

V češtině je přídavné jméno "paralelní", skloňuje se podle vzoru "jarní"
Čili vymyšlená věta: "Paralelní jarní mladý muž šel s paralelní jarní mladou ženou, s jedním paralelním jarním mladým dítětem a několika cizími paralelními jarními mladými psy na procházku."
https://www.nechybujte.cz/gramatika-cestiny

-- 6. 12. 2019 12:24 --

Thunderdome píše:Áno s tými hotelmi si to dal dobre. Napríklad boli sme v hoteli. Na pláži boli hotely. Správne?

Našla jsem dobrou stránku, kde lze zkontrolovat správnost slovensky napsaného textu. V češtině jsem nic takového nenašla, škoda, ten korektor slovenštiny se mi moc líbí.
https://korektor.sk/korektor
Ninaa
Čtenář

Odeslat příspěvekod Thunderdome 11. 12. 2019 22:37

Mozno niekto najde aj korektor na cestinu. Aku mate skusenost s tymi korektormi na mobiloch ci PC? To vam sice opravi chybu "s kym / s cim" a "z koho / z coho" (tu velmi vela ludi robi chybu) ale ypsilony vam to neda lebo ono nevie ci chcete napisat vybrane slovo...
Thunderdome
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 21. 5. 2020 20:12

Niekolko casto pisanych a vyslovovanych chyb:

1. "od pondelka do piatku" a pod.
- spravne je "od pondelka do piatka"

2. "češi" - aj v tejto teme je to nespravne
- spravne je "česi" (češi je spravne v cestine)

3. "typ (rada)" a "tip (model)"
- spravne je "tip (rada)" a "typ (model)", (v cestine je to presne naopak!)

4. "hold" a "holt", velmi casta a znama chyba
- spravne je "(vzdať) hold" a "holt" je nieco ako "skrátka", v slovencine je skor hovorove, mozno nie je ani spisovne

5. "my (mne)" a "mi (viacerí)"
- spravne je to naopak, "mi (mne)" a "my (viacerí)"

6. "hrozne (pekné)" a "strašne (dobré)", velmi rozsirene a nespravne pouzitie, tieto slova maju negativny vyznam, nemoze byt nieco hrozne pekne, ani strasne dobre
- spravne je napr. "veľmi (pekné)"

7. "(tá) rúška", "(tie) rúšky" - aktualne
- spravne je "(to) rúško", "(tie) rúška" (v cestine je "(tá) rouška")

Je neskutocne, ako casto ludia opakuju rovnake chyby, aj vo verejnopravnej televizii, potom ich ludia opakuju, kedze tak casto pocuvaju nespravne vyrazy.

Este tip na kontrolu pravopisu, Firefox a Thunderbird maju slovniky pre kontrolu pravopisu aj vo verzii bez diakritiky, myslim ze je aj v slovenskej aj v ceskej verzii.
Dreamer
Dreamer
Čtenář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků