Koncesionářské poplatky

Česká televize, TV Nova, kabelovky a ostatní

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod niobe 22. 5. 2005 23:52

Myslíte, že si ČT zaslouží od každého vlastníka televize 75 Kč na koncesionářských poplatcích? Podle mě odvádí tým pana Janečka výbornou práci a těch 75 Kč pro ně rád obětuji.
niobe

Odeslat příspěvekod Asspenn 23. 5. 2005 10:25

Hodnocení práce týmu pana Janečka nechme stranou. Zamysleme se nad samotným principem těch poplatků. Jsou koncipovány jako poplatek z držení televizního přítroje. Takže já si za zdaněný peníze koupím televizi, prodejce ty moje peníze zdaní taky, a ještě mám platit za ČT, která např. zrušila původní Cestománii, kterou vyráběl Fenič, aniž by se kdo zvedl ze židle, a zavedla novou ve stylu cesty kolem světa pro pp. Kaisera a Lábuse (nic proti oběma pánům, Kouzelníka i Ruskou ruletu jsem měl moc rád). Ale jednou je to veřejnoprávní služba, tak ať se platí z rozpočtu = z vybraných daní. Nebo budeme příště platit 750 měsíčně za auto a inkasovat bude správa silnic, dalších 75 za pračku na účet vodáren, 75 za sporák pro plynárny .... mám pokračovat?

Nebo mi někdo logicky vysvětlí existenci koncesionářského poplatku? Co je někomu, kdo se např. dívá jen na UPC, do financování ČT? Někdo třeba její vysílání prostě nechce, a že si to neumí ošetřit tak, aby dotyčný signál nedostal, je jejich problém.
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nesa 23. 5. 2005 10:52

Problém bude asi v tom, že když rozbíhala TV a placení poplatků, tak žádná reklama natož kabelové televize neexistovaly. Takže je to neschopnost *****ů, či monopolismus ČT. Ostatně kdyby nějaký takový zákon prošel o spravedlivějším placení, tak zas Komers a Janeček vylezou do oken, Ruml se přijde vychrápat a budou stávkovat, vypatlaní lidi je půjdou podpořit a zas se budou smát jak to všem natřeli. :)
Nesa
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S-Tony 23. 5. 2005 11:01

Někdo se na žive.cz zmínil, že koncesionářské poplatky vznikly z důvodu budování sítě visílačů. Bylo potřeba sehnat peníze a tak se uzákonily koncesionářské poplatky. Po dokčení budování sítě měyl být zrušeny. Jenže bohužel po ukončení budování sítě se začaly využívat na běžný provoz ČT.
Jeden ze způsobu řešení je vymyslet způsob jak majitele TV, který se na ČT nedívá odprostit od poplatků. TV se v domácnosti použivá také pro účely DVD,VHS,Satelit,PC her. Nevidím důvod proč vlastníka každé tv automaticky zatížit poplatky.
Dalo by se to vyřešti menší technickou úpravou televizoru. V nějakém autorizovaném servisu by z vaší tv odstranili součástku, která je odpovědná za příjem signálu pozemní telvize a vystavili by vám potvrzení o neschopnosti přijímat pozemní signál. Takto upravená televize by byla i nadále schopna přehrávat obraz z DVD i satelitu. Pak by stačilo potvrzení o neschopnsti přijímat signál zaslat české telvizi a ona by vás vyškrtla ze seznamu koncesionářů.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petr1 23. 5. 2005 11:12

Když se podíváte na výši koncesionářských poplatků v zahraničí a u nás, je to nesrovnatelné. Navíc, protože peníze je třeba nějak získávat - na jedné straně stojí čtvrthodinové reklamy a na druhé 75 Kč měsíčně - já mám docela jasnou volbu.
petr1

Odeslat příspěvekod mareq 23. 5. 2005 11:40

Jako, že v zahraničí je to víc? Nebo míň? Jak jasnou vobu, takže budeš platit? Nebo ne? Nějak jsem to nepobral, možná to bude tím, že jsem před chvíli vstával... Nebo ne? :D
.: Powered by Dell Latitude D505 & SE W800i :.
mareq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondra123 23. 5. 2005 18:01

Klidne zaplatim i vic nez 75.Myslim si, ze CT odvadi velice dobrou praci a je vubec div, ze za tak malo penez vubec prijatelne funguje..Proboha zamyslete se-co by to bylo treba za hruzu, kdyby jste meli sledovat zpravy na Nove, sledovat po ranu totalne vymastenou (a asi i vyhulenou) Hrachovcovou ve snidani s nohou a nebo se divat na prenos mistrovstvi sveta, kterej by komentovat Poulicek!!!!!NO FUJ!!!!:oops: A tak bych moh jeste dlouho pokracovat!Jen z pomysleni na to je mi spatne....proberte se lidi....davat kilo za rok neni zas tolik!
Ondra123

Odeslat příspěvekod mitron 24. 5. 2005 01:44

No, pokud jim dáváš kilo ročně, tak to jsi pěknej dlužník.
mitron

Odeslat příspěvekod Ondra123 24. 5. 2005 06:40

Chtel sem napsat mesicne:) Stejne to ale nemuze podle me stacit...
Ondra123

Odeslat příspěvekod Fido+ 6. 6. 2005 10:15

No tak bud reklamy nebo poplatky. CT chce oboji. Vzhledem k tomu ze reklam se asi jen tak nevzdaji tak bych ten poplatek zrusil.
Fido+
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bigdoc 6. 6. 2005 17:17

Asspenn píše: Nebo mi někdo logicky vysvětlí existenci koncesionářského poplatku? Co je někomu, kdo se např. dívá jen na UPC, do financování ČT? Někdo třeba její vysílání prostě nechce, a že si to neumí ošetřit tak, aby dotyčný signál nedostal, je jejich problém.e/quote]


Tak já ti to zkusím vysvětlit logicky :-). ČT stejně jako ČRo jsou veřejnoprávní instituce - jsou hrazeny z veřejných rozpočtů, je to jakýsi služba státu občanovi, a tudíž je občanem placena, protože nikým jiným ani placena být nemůže. Jestli to je formou poplatků nebo se to prostě cáluje ze státního rozpočtu, je už celkem jedno: poplatky jsou zvoleny proto, aby ten, kdo vůbec nemá televizi - například, abych uvedl trochu extrémní možnost, nevidomá osoba - nemusel tyto poplatky "pro jiné" hradit.

Jistě můžeme diskutovat o tom, jestli je veřejnoprávní médium potřeba atd., ale to už je jiné téma.
bigdoc
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asspenn 6. 6. 2005 18:11

bigdoc píše:
Asspenn píše: Nebo mi někdo logicky vysvětlí existenci koncesionářského poplatku? Co je někomu, kdo se např. dívá jen na UPC, do financování ČT? Někdo třeba její vysílání prostě nechce, a že si to neumí ošetřit tak, aby dotyčný signál nedostal, je jejich problém.e/quote]

Tak já ti to zkusím vysvětlit logicky :-). ČT stejně jako ČRo jsou veřejnoprávní instituce - jsou hrazeny z veřejných rozpočtů, je to jakýsi služba státu občanovi, a tudíž je občanem placena, protože nikým jiným ani placena být nemůže. Jestli to je formou poplatků nebo se to prostě cáluje ze státního rozpočtu, je už celkem jedno: poplatky jsou zvoleny proto, aby ten, kdo vůbec nemá televizi - například, abych uvedl trochu extrémní možnost, nevidomá osoba - nemusel tyto poplatky "pro jiné" hradit.

Jistě můžeme diskutovat o tom, jestli je veřejnoprávní médium potřeba atd., ale to už je jiné téma.n/quote]


Bohužel jsi mi nic nevysvětlilo. Je-li to jak píšeš, ať je to koncipováno jako poplatek pro ČT a ČRo jako veřejnoprávní instituce, i když logický důvod pro financování poplatkem a ne z rozpočtu (z daní) neexistuje. Jenomže to vzniklo v době, kdy nic jiného než ČT nebylo. Takže vlastnictví TV přijímače rovnalo se sledování ČT. Dnes je to jiná a protože se ozývaly hlasy těch, kteří ČT skutečně nesledují (a je jedno jestli lžou nebo ne, ta možnost tu existuje), začalo se tvrdit, že jde o poplatek z přístroje. Je to stejně neobhajitelné, jako financování politických stran ze státního rozpočtu.
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 6. 6. 2005 21:48

Nejvice me vadi ze poplatky ct se vztahuji i na TV KARTU v pocitaci... to me docela pobavilo...
jinak poplatky neplatim :)
tv nemam nepotrebuju a kdybych mel stejne bych neplatil
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bigdoc 6. 6. 2005 21:50

Asspenn píše:
Bohužel jsi mi nic nevysvětlilo. Je-li to jak píšeš, ať je to koncipováno jako poplatek pro ČT a ČRo jako veřejnoprávní instituce, i když logický důvod pro financování poplatkem a ne z rozpočtu (z daní) neexistuje. Jenomže to vzniklo v době, kdy nic jiného než ČT nebylo. Takže vlastnictví TV přijímače rovnalo se sledování ČT. Dnes je to jiná a protože se ozývaly hlasy těch, kteří ČT skutečně nesledují (a je jedno jestli lžou nebo ne, ta možnost tu existuje), začalo se tvrdit, že jde o poplatek z přístroje. Je to stejně neobhajitelné, jako financování politických stran ze státního rozpočtu.i/quote]


No není právě logický důvod pro financování rozpočtem, protože by to platili i ti, kteří televizi nemají.
Myslíš, že skutečně jsou platné výmluvy lidí "my sice máme televizi, ale na ČT se vůbec, ale vůbec nedíváme, ani jednou"? Věříš tomu, když to někdo řekne?

Jistě, všechno má své mouchy, ale financování rozpočtem je horší, protože tam jsou evidentně postiženi ti, kteří televizi nemají, nebo ji ani nemohou sledovat.

Financování politických stran z rozpočtu je správné: jinak by se muselo natvrdo povolit veškeré sponzorování a tím se otevírá cesta korupci. Těch pár set miliónů Kč rozpočet nezabije.
bigdoc
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asspenn 7. 6. 2005 18:19

bigdoc:

Např. správu a údržbu silnic prostřednictvím rozpočtu platí lidi, kteří nemají auto, České dráhy jsou dotovány prostřednictvím rozpočtu i od lidí, kteří nejezdí vlakem a takhe můžu pokračovat donekonečna.
Proč mají být televize a rozhlas výjimkou a mají být financovány jen lidmi, kteří mají televizi nebo rádio?

Právě proto, že těm lidem nevěřím, že se nedívají, je systém poplatků nesmyslný, ať je definován jak chce. Skutečně neexistuje jediný rozumný důvod pro odlišné financování než u stovek a tisíců jiných položek, které platíme všichni aniž bychom všechny užívali.

Je spousta věcí financovaných z rozpočtu, které neužívám, a přesto je platím, protože jsou hrazeny z rozpočtu. PROČ má být ČT a ČRo výjimkou?

A politické strany a rozpočet? Na...at. Sponzorování, korupce? Jseně. Neumíme to ohlídat, tak to zakážem a zasponzorujem všichni. Děkuju, nechci. Ať žijou z členských příspěvků.

BTW by to mohl být zajímavý thread ....
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků