Darování krve

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Elara 10. 4. 2014 18:22

Dáváte? Já občas, ale hlavně dávám krevní plasmu, příjemný přivýdělek při studiích. Moje kamarádka (medička) tvrdí, že je to cesta do pekel... ale co mám dělat... někdo to darovat musí, a ty love potřebuju.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 10. 4. 2014 18:58

Krev daruji, o plazmě přemýšlím. Proč je to cesta do pekel?
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 10. 4. 2014 19:20

S darováním se však tělo zbaví důležitých hormonů, vitamínů a minerálů. Jejich obnova je nezbytná pro chod těla a vývoj buněk. Není-li po odběru dárci dán potřebný počet hormonů, vitamínů a minerálů, budou tělem odebrány ze stávajících. Budou tedy vstřebávány na úkor kostí, zubů, svalů a nervů. V takovém případě působí často nezvratné poruchy vývoje a stavby těla. Je tedy nutno dárcovství důkladně zvážit.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Darov%C3% ... .AD_plazmy
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 11. 4. 2014 06:55

:hm Zajímavé info.
Já právě někde četl, že plazma se obnovuje rychle a je to méně náročné pro organismus než krev (a to už při odběru krve vůbec žádné problémy nemám).
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 11. 4. 2014 07:22

Tak jistě, když odebereš jen jednu složku, je to jiné, než když vyčerpáš úplně celou "nádrž".

Možná je spíš problém v tom, že když daruješ celou krev, tak ji tělo obnoví kompletně od začátku (vyrobí novou). Ale když daruješ pouze tu plasmu, tělo si "ulehčí práci" tím, že ji obnoví z už existujících věcí, namísto toho, aby její složky vyrobilo znovu.

Mě bylo blbě po prvních dvou sériích darování krve, ale od té doby si na to to tělo už zvyklo.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seterwohipikule 11. 4. 2014 16:56

Darovával jsem, už ne.


Elara: ten druhý odkaz v podpisu si odstraň, je to proti pravidlům fóra :wink:
Bablbam.
seterwohipikule
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 11. 4. 2014 16:58

Pročpak? Skoro každej tu má fotku svý káry.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seterwohipikule 11. 4. 2014 17:22

Odkazy v podpisu vedoucí jinam, než na weby provozovatele jsou zakázány. Proto 99% návštěvníků nemá v odkazu podpis :wink: A nějak jsem si nevšiml, že by tu skoro každý měl fotku auta..
Bablbam.
seterwohipikule
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 11. 4. 2014 19:53

"Darováním" krve, plazmy, dřeně, semene, vajíček, orgánů a dalších "čestných" činů podporujete neuvěřitelně výnosný byznys. Proč?
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ProDarce 6. 9. 2014 18:59

Je darování a "darování". Souhlasím, že výše zmiňovaný výnosný byznys podporujete, pokud darujete plazmu za účelem výdělku v komerčních plazmaferetických centrech (Unica plasma, Sanaplasma apod.). Český červený kříž tento způsob dárcovství po právu dlouhodobě kritizuje a označuje jej za rizikový jak pro příjemce, tak pro dárce: http://www.cervenykriz.eu/cz/proc_bdk.aspx

Nicméně dobrovolné dárcovství krve, resp. krevních složek na transfuzních stanicích je opravdu čestný čin, který si zaslouží uznání. Dobrovolné dárcovství krve má smysl.
ProDarce
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 7. 9. 2014 06:10

Nicméně dobrovolné dárcovství krve, resp. krevních složek na transfuzních stanicích je opravdu čestný čin, který si zaslouží uznání. Dobrovolné dárcovství krve má smysl. --- jaký je technický rozdíl mezi darováním plasmy v komerčních centrech a pro červený kříž?

Jak říkám, já daruji i krev v běžné nemocnici, ale jde tu o ty prachy... za morálku si při studiích nevyděláte.

A ano, v těch plasmacentrech byly lidi kterých bych nesvěřil ani úklid odpadků (cikáni a další existence) ale já byl vždy čistý.

PS: za dárcovství krve dostávám daňovou úlevu, což je také určitá forma peněžní odměny, co skončí v mé kapse.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ProDarce 7. 9. 2014 21:08

Z pohledu dárce je rozdíl hlavně v tom, že komerčním centrům jde v první řadě o co největší počet odběrů (darovat každých 14 dní?) a následky takového počínání na zdraví dárců jsou podřadné. Naopak transfuzní stanice doporučují dodržovat mezi odběry plazmy interval minimálně 1 měsíce.

Pro nemocnice je důležité, aby nedošlo k ohrožení zdraví dárce. Přípravky z darovaných krevních složek se často používají pro konkrétního pacienta a najít shodu bývá obtížné. Transfuzní stanice si proto své dárce hýčkají. Kdežto přístup komerčních center by se dal shrnout slovy "vysát a zahodit".
ProDarce
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 8. 9. 2014 16:01

Spíš mi vysvětlete, proč teda, když se tu tabulizuje darování za peníze, stále existuje "opožděné" ohodnocení dárce pomocí dvoutisícové daňové úlevy.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ProDarce 9. 9. 2014 20:23

Snížení daňového základu je nepřímá odměna, kterou dárci obdrží až zpětně. Navíc to ročně dělá jen pár stovek a určitě to není hlavní motivací dobrovolných dárců krve.
ProDarce
Čtenář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků