jak překročit rychlost světla

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Slash_luke 25. 9. 2008 12:10

Hmm..chtěl jsem tu přihodit něco o tachyonech, o kterých jsem slyšel pár let zpátky (mělo jít o částice schopné pohybovat se rychlostí větší než světelnou), ale když jsem se kouknul na wiki, tak prý je už z teorie strun vyjmuli :-- ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Tachyon ). No, nicméně nic (kromě teorie, kterou stejně později nahradí jiná teorie) nebrání tomu, aby opravdu tachyony, nebo jiné částice rychlejší než světlo, existovaly a já tomu budu dál věřit, protože se mi nelíbí omezování :) .. typu "konec vesmíru", "nic nemůže být větší/tenčí/menší/delší/těžší/rychlejší/atd. než.." apod.
Slash_luke
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JozefV 25. 9. 2008 14:27

Tak to nam uz zostava len teleport alebo cervie diery (Stargate) :D
JozefV
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mathey 25. 9. 2008 16:40

uvidíme co nám kámoši vykoumají v novém urychlovači

jo jo SG je fajn seriál, ten mám moc rád, tam není problém pohybovat se nadsvětelnou rychlostí... relativně. protože v hyperprostorovém okně, což je pokud to dobře chápu výsledek zakřivení prostoru letí podsvětelnou rychlostí.
Mathey
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S-Tony 25. 9. 2008 19:50

Se divím, že když překračování rychlosti na silnici je dneska běžná praxe tak překročení rychlostí světla je takový problém. :-)
Ono by stačilo kdyby jeden co překročí rychlost ještě k tomu překročil nějaké světla (lampičky). A tím pádem by pak překročil rychlost, světla.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nl 25. 9. 2008 21:01

Hej, stacilo by uzakonit rychlost svetla ako maximalnu povolenu rychlost na dialnici a to by ju hned nejaky blazon prekrocil :)
nl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Swordman 26. 10. 2008 19:07

Ako prekročiť rýchlosť svetla?

Čo takto zhasnúť a môžeš ísť aj pomaly :shock:

8-)
MB ASUS A7V600-X,Athlon XP 2500+ Barton , 1791 MB RAM ,Radeon 9200SE 128MB, Audigy 2, LG GSA 4163B,LG GSA 4081B, HDD: WD500GB PATA,Seagate Baracuda 80GB SATA,WD200GB SATA,
CRT Belinea 17", Zdroj CHIEFTEC CFP-400-12G
Swordman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 10. 2008 19:33

tarman23 píše:ale stejně je to zajímavej fenomén. Jen aby to nedopadlo, jak s rychlostí zvuku, o které se naši předci domnívali také, že je nepřekročitelná. A nebo je ta teorie postavená na tom, že veškeré vztahy fyzikální platí jen pro rychlosti menší než je rychlost světla a proto tvrdí, že nejde překročit, protože by pak museli vymýšlet kvanta nových vztahů :D


Copak rychlost zvuku, ale ještě v 19. století věřili, že kdyby vlak překročil rychlost 80 km/h, tak by to z něj vysálo všechen vzduch a všichni by se udusili.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JozefV 27. 10. 2008 09:24

PatrikChrz píše:Copak rychlost zvuku, ale ještě v 19. století věřili, že kdyby vlak překročil rychlost 80 km/h, tak by to z něj vysálo všechen vzduch a všichni by se udusili.



Toto bolo dobre.
Aj ked sice rychost svetla je uz trosku vysoke cislo :D
To mi pripomenulo ten limit na 32bitovu verziu windowsu, tych 3GB ramiek, no a 64bitova tiez vyzera strasne vela, ale mozno sa prekroci tiez :D
To ako Billov vyrok s tou 640KB ram :D
JozefV
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Olimant 26. 11. 2008 15:48

Se tady porad mluvi o specialni teorii relativity, ale nebyla nedokonala? ja mam za to, ze tam neco nevychazelo tak jak ma a tak asi 2 roky po ni vydal Einstein Obecnou teorii relativity, ze ktere vychazi i ten priklad kterej tam jannnn dal. Mimochodem pekne vysvetleno, taky jsem to chtel podobne napsat, ale byl jsi o trictvrte roku rychlejsi :-D
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Olimant
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JozefV 28. 11. 2008 09:55

A co ak by sme mali velmi dlhu tyc, napriklad 1 bilion kilometrov.
A tu tyc by sme zacali pohynat, napr: tocit okolo seba.
Ten koniec tyce by nesiel daleko rychlejsie ako svetlo ? :)

Inac by ma zaujimalo, ze kolko by trvalo kym by sa ten pohyb dostal ku koncu tej tyce. To ako uz tu bolo spomenuje ze ak mame velmi dlhu tyca potlacime na jednom konci, tak chvilku by trvalo kym sa ten tlak dostal aj na druhy koniec a tym sa vlastne 2. koniec pohol. Ale kde je vlastne ta hmota tej tyce v tom case toho oneskorenia pohybu oboch koncov? :D
JozefV
Nadšenec

Odeslat příspěvekod 4honza 28. 11. 2008 10:55

JozefV píše:A co ak by sme mali velmi dlhu tyc, napriklad 1 bilion kilometrov.
A tu tyc by sme zacali pohynat, napr: tocit okolo seba.
Ten koniec tyce by nesiel daleko rychlejsie ako svetlo ? :)


Samozrejme, ze i tady plati teorie relativity. Jenze uz to neni inercialni system, v kterem se normalne STR aplikuje. Tyc totiz bude na konci bude diky velke setvracnosti deformovat prostor velkym gravitacnim polem. A pak tento prostor jiz nebude euklidovsky, ale plati v nem jine rovnice prostoru.

Je nutne pak aplikovat Einsteinovy rovnice gravitacniho pole, coz je trochu slozitejsi matematika, a pak samozrejme vyjde, ze tyc se nebude pohybovat nadsvetelnou rychlosti.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 28. 11. 2008 15:43

JozefV píše:Inac by ma zaujimalo, ze kolko by trvalo kym by sa ten pohyb dostal ku koncu tej tyce. To ako uz tu bolo spomenuje ze ak mame velmi dlhu tyca potlacime na jednom konci, tak chvilku by trvalo kym sa ten tlak dostal aj na druhy koniec a tym sa vlastne 2. koniec pohol. Ale kde je vlastne ta hmota tej tyce v tom case toho oneskorenia pohybu oboch koncov? :D


Tohle neni zadny paradox. Predevsim v teorii relativity neni zadna tyc dokonale tuha a pokud na tyc zatlacim na jednom konci, tak je pohyb prenesen opet podsvetelnou rychlosti jako sireni vlny v pruznem prostredi. Hmota se tedy nikde neztraci :)

Podle TR se proste hmota ani informace nemuze pohybovat nadsvetelnou rychlosti.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jokel 1. 12. 2008 07:40

povem vam jedno ze richlejsie nez svetlo je gravitacna ciara
(-:Život je ako cesta do kurína.- Krátka a zajebaná :-)
jokel
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JozefV 1. 12. 2008 13:24

inac ludsky zrak neni rychlejsi ako svetlo ?
alebo myslienky :D
JozefV
Nadšenec

Odeslat příspěvekod 4honza 1. 12. 2008 14:00

Co mas na mysli rychlosti zraku? Nebo myslenky?

Zrak zpracovava svetlo, tj. elektromagneticke vlneni fotonu, ktere se nadsvetelnou rychlosti nesiri ;-) Informace se z oka dale siri nervovou soustavou neurony do zrakoveho centra v mozku.

Pokud je v pripade myslenky minena cinnost mozku, tak ta jednak zavisi na cinnosti neuronu, ktere prenaseji elektricky naboj podsvetelnou rychlosti, a ruznymi chemickymi reakcemi latek v mozku - opet hmotne castice, jez se nemohou interagovat ani ziskat nadsvetlnou rychlost.

Rychlost svetla muze prekonavat mysleny bod (a to je nam vcelku k nicemu), ve wikipedii je zminena jeste moznost prekonani fazove rychlosti svetla, opet jde o neco, co nemuze sirit informaci.

Prekonani rychlosti svetla pri prenosu informace dle soucasnych platnych teorii znamena moznost otoceni sipky casu, tj. moznost ovlivnovat dej z budoucnosti do minulosti.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků