Co se stane kdyz se clovek ocitne ve vakuu?

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Ares952 23. 7. 2007 06:12

Nedavno jsem videl dil StarGate, ve kterem se Teal'c a O'Neill ocitli ve vakuu a byli tam nekolik sekund a nic se jim nestalo.

Co se vlastne stane s lidskym telem ve vakuu? Vzdycky sem si myslel, ze vlivem tlaku zacne krev hned vrit. Je to tak?
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník

Odeslat příspěvekod johnnym 23. 7. 2007 06:22

S tou krví nevim, ale člověk se udusí, protože nemá kyslík.
"Citliví lidé hudbu milují."
Punk's not dead!
Mac user
johnnym
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Marty89 23. 7. 2007 06:37

Udusit se udusíš, ale to taky nějakou chvíli trvá. Co se týče té krve, tak to bych spíš řekl, že ti zmrzne (pokud se teda jedná o vakuum ve vesmíru)
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod Pade 23. 7. 2007 07:15

ve vakuu neni tlak, nebo jo? kdyz ne, tak prasknes
Pade
Přeborník

Odeslat příspěvekod Marty89 23. 7. 2007 07:23

Myslím, že tohle je přesně otázka pro Fyzikáře :-)
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod Ares952 23. 7. 2007 07:50

Mno myslel jsem si, ze tim, ze tam je hoodne nizky tlak, tak se snizi bod varu tekutin a pri 36 stupnich se zacnes varit. Podobne jako voda.
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 23. 7. 2007 08:11

Normálně praskneš. Zkus si připlácnout na obliček skleničku a pusou z ní vysávat vzduch, aby vzniknul podtlak. No a asi tak jako se budou cítit tvoje rty by se cítilo celé tělo, jen mnoho, mnohonásobně silněji.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod F3nd3r 23. 7. 2007 08:17

S tou krví je to pravda, začne ti vřít, protože je tam vlastně nulový tlak, takže teplota těla bohatě stačí na var krve.
F3nd3r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ares952 23. 7. 2007 08:22

a nejake casove meritko by bylo? Za jak dlouho budu KO?
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pade 23. 7. 2007 08:29

kdyz prasknes a uvaris se tak... sekunda? dve?
Pade
Přeborník

Odeslat příspěvekod Jílke 23. 7. 2007 08:31

Dá si bombu do pusy a bouchne :)
phone N70 + 2GB karta :D
Dává pozor, jestli dávám pozor, a když si myslí, že nedávám
pozor, tak > nedává pozor.
Jílke
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DarkLady 23. 7. 2007 09:43

pokusy s lidma ve vakuu dělali nacisté... Tak se nějakého přeživšího zeptejte :D
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jílke 23. 7. 2007 09:45

Tak no protože to žádný nepřezil .. :D
Já nevím ale myslím si že ve vakuu prostě není tlak ...
Tak jen udusit :)
phone N70 + 2GB karta :D
Dává pozor, jestli dávám pozor, a když si myslí, že nedávám
pozor, tak > nedává pozor.
Jílke
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hotspot 23. 7. 2007 10:16

Supermanovi to neudelalo nic, tak to klidne zkus :D
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník

Odeslat příspěvekod Marty89 23. 7. 2007 11:27

Tak jsem se trošku poptal fundovaného odborníka Fyzikáře, jak to s tím vakuem doopravdy je. Tady vám poskytnu, co mi napsal:

Urcite se nenafoukne, jak to vidime ve filmech. Kupodivu zije pomerne dlouho, pokud se mu podari zatajit dech. Po chvilicce se zacne varit krev vlivem dekomprese, a clovek umira udusenim. Nakonec zmrzne.

celkem podstatne zaleli, jestli clovek je vystaven slunci, ci je ve stinu, napr. kosmicke lodi nebo Zeme. Ve stinu okamzite umrza, podle nekterych odborniku, ale vyhledem k tomu, ze vakuuum je izolant, a pokud budeme mit na sobe par svetru, ktere zabrani nasemu tepelnemu vyzarovani, da se take nejakou chvilicku prezit.
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod hotspot 23. 7. 2007 11:37

Konecne vim k cemu jsou svetry dobry, ja je vzdycky nesnasel...
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fido+ 23. 7. 2007 13:45

No podle me hodne zalezi na tom, jestli se clovek dostane do vakua hned nebo po predchozi priprave.
Pokud prejde z normalniho tlaku, dojde nejen k vareni krve (k tomu dojde vzdycky ale par sekund az par desitek sekund to trva) ale hlavne se vlivem snizeni tlaku zacnou z krve uvolnovat rozpustene plyny. Podobne jako kesonova nemoc u potapecu. Pokud se na to clovek pripravi tak, ze nejakou dobu predtim bude pobyvat ve snizenem tlaku s patricne upravenym pomerem plynu tak k tomu dojde pozdeji.
Rada zadrzet dech je sice dobra ale normalni tlak by cloveku ve vakuu roztrhal plice. Takze spis poradne se vydychat ve snizenem tlaku, naplno vydechnout a prejit do vakua. I tak se plyn v plicich bude rozpinat takze clovek bude muset dech poradne zadrzet.
Samozrejme neotvirat oci protoze vakuum by je okamzite vysusilo a navic zmrazilo vyparem vody.
Pak taky zalezi na tom jestli se do vakua clovek dostane nekde v laboratori na zemi nebo ve vesmiru. Ve vesmiru totiz schyta za par sekund takove davky zareni, ze dostane nemoc z ozareni i kdyz se dostane zpatky na vzduch.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suk 23. 7. 2007 14:36

to vypada zajimave, nejakej dobrovolnik?
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod lu.kas 23. 7. 2007 14:39

Aby to clovek prezil, musel by se do vakua dostat nak aby se postupne snizoval i tlak uvnitr jeho tela, ne? Jinak by se prece roztrhl, jako jakykoliv predmet, ktery se dostane do vyrazne nizsiho tlaku nez je jeho obsah.

Sry, lamacky nazor.-
Podpis -> klik na 'www'
lu.kas
Přeborník

Odeslat příspěvekod Ares952 23. 7. 2007 14:46

to znamena, ze ve vakuu, kdyz poradne vydechnu, zadrzim dech a zavru oci muzu "zit" a neomezene si delat co chci celych cca 10 sekund? :hm
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lu.kas 23. 7. 2007 14:47

Nevim, jak dosahnout toho, aby tlak uvnitr organu v tvem tele byl dostatecne nizky na to, aby te nerozthl.
Podpis -> klik na 'www'
lu.kas
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 24. 7. 2007 20:41

Dobrý den páni kolegové.
Děkuji Marty89 za pozvání do diskuze. :D Vidím, že vše bylo velmi dobře zodpovězeno. Zatajením dechu jsem měl samozřejmě na mysli, zatajením při výdechu, jak to upřesnil Fido+. Astronauti mají již tak snížený tlak v obytných prostorách orbitálních lodí. Někde jsem vyčetl, že je to asi 800 miliBarů. No nevím, snad má někdo lepší informace. Není to jen k vůli úspoře, ale hlavně k tomu, abyl nebyl namáhán trup lodi a snížený obsah kyslíku nepodporuje tolik hoření. Zajímavé by bylo to, kdyby se například náhle uvolnili dveře kosmické lodi, a vzduch by naráz unikl do prostoru. Vemte si sifonovou bombičku, kterou prorazíte hřebíkem, a kysličník rychle uniká. Bombička se velmi ochladí tak, že na svém povrchu vytvoří jinovatku. Téměř v každém scifi je dekomprese zobrazována tak, že hrdina se jednou rukou drží pevného madla a druhou se snaží stisknou spínač i přes ohromný odpor vzduchu, který měl tlak přibližně 1 atm, a žádné zmražení také nejde pozorovat. Zkuste na Zemi nafouknout pneumatiku na tlak dvou atmosfér, udělejte do ni větší díru, a uvidíte ten "průvan". :D
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vaclavbarak 24. 7. 2007 20:44

Řekl bych že se v takovém prostředí člověk udusí.
vaclavbarak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fido+ 24. 7. 2007 22:47

To co je ve scifi je samozrejme blbost. On je to nesmysl uz tak jak je to podano tam. Pruvan strhava tezke nekolikatunove stroje ale clovek se v tom samem pruvanu udrzi jednou rukou. Stejne tak jako plameny vybuchu ve vakuu i s patricnym zvukovym doprovodem a spousta dalsich veci. Dobre se na to ale kouka. ;-)
To rychle ochlazeni je fakt a ve scifi s tim vubec nepocitaji.
Jinak nemam tuseni jake presne je slozeni plynu na kosmickych stanicich ani jaky tlak tam presne maji. To namahani trupu je logicke. Nizsi tlak take znamena nizsi naroky na tesneni a dalsi dulezite veci. Nejspis to pomuze i v boji s vlhkosti v uzavrenem prostredi. Pri nizsim tlaku voda zustava dele (i za nizsich teplot) v plynnem skupenstvi a nesrazi se tolik na chladnejsich predmetech. Mam ale dojem, ze pri nizsim tlaku musi byt obsah kysliku naopak vyssi aby se dalo dychat. Ono to horeni bude v nizsim tlaku obtiznejsi i pres vyssi obsah kysliku.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suk 24. 7. 2007 23:15

je to lehce OT ale kdyz z lode by ten vzduch "chtel" utikat, tak jaktoze se treba na zemi drzi?
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod MarkFX 24. 7. 2007 23:26

suk píše:je to lehce OT ale kdyz z lode by ten vzduch "chtel" utikat, tak jaktoze se treba na zemi drzi?

co?? :shock:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod suk 24. 7. 2007 23:29

no jaktoze cela ta atmosfera co je na zemi ze se nerozplyne ve vesmiru
----
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod Fyzikář 25. 7. 2007 00:52

Fido+
Mam ale dojem, ze pri nizsim tlaku musi byt obsah kysliku naopak vyssi aby se dalo dychat. Ono to horeni bude v nizsim tlaku obtiznejsi i pres vyssi obsah kysliku
.

Fyzikář

Ono to hoří poměrně dobře. :D /kyslík + inertní plyn helium/. Na MIRu jim to hořelo pěkně, museli snížit tlak ve vedlejším modulu a otevřít do něj průlez, aby spaliny unikaly právě do něj. S tím héliem to bude asi taky pravda, jelikož když jsem sledoval nějaký jejich přenos, tak měli hlasy nakřáplé jak kačer Donald. :D
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ares952 25. 7. 2007 04:31

suk píše:no jaktoze cela ta atmosfera co je na zemi ze se nerozplyne ve vesmiru

kvuli gravitaci
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník

Odeslat příspěvekod L.O.T.G. 25. 7. 2007 15:48

suk píše:no jaktoze cela ta atmosfera co je na zemi ze se nerozplyne ve vesmiru

Bez urážky, ale to byla hodně blbá otázka... :mrgreen:
Hello losers, bite my shiny metal ass.
Whoever wins... We lose
Přeborník diskuzního fóra Pauza.cz™ :-)
L.O.T.G.
Přeborník

Odeslat příspěvekod suk 25. 7. 2007 15:53

byla ja vim, ale to je ta gravitace tak extreme silna? ja jsem na tohle p1ca, v tom se moc nevyznam ;)
----
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod L.O.T.G. 25. 7. 2007 16:03

No občas je příšerně silná, určitě to znáš ;-)
A ono ten vzduch se nezdá, ale taky něco váží...
Hello losers, bite my shiny metal ass.
Whoever wins... We lose
Přeborník diskuzního fóra Pauza.cz™ :-)
L.O.T.G.
Přeborník

Odeslat příspěvekod web. 9. 8. 2007 09:28

Okamžité zmrznutí člověka ve vakuu je snad největší kravina všech sci-fi. Obdobně zmrzlá potrubí ve "sklepení" ISS :) Meziplanetární vakuum je takřka dokonalý izolant. Kdyby tomu bylo naopak, určitě by ISS a MIR natřeli černou matovou barvou :D
Contraria Contrariis Curantur!
web.
Čtenář

Odeslat příspěvekod Fido+ 9. 8. 2007 15:48

Blbost to samozrejme je. Zmrznuti neni okamzite ale clovek zmrzne (pokud neni zrovna vystaven slunecnim paprskum) ze dvou duvodu. Prvni je ochlazovani zpusobene odparem vody a druhy je tepelne vyzarovani do prostoru.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Najja 9. 8. 2007 16:23

Co se stane kdyz se clovek ocitne ve vakuu?

... Já si myslim, že chcípne nudou :lol:
„Copywriter je prodavač za psacím strojem.“ – Judith Charles
Najja
Nadšenec

Odeslat příspěvekod arwinexwixton 9. 8. 2007 18:59

Najja píše:... Já si myslim, že chcípne nudou :lol:-/quote]

to zas tak jistý neni... záleží na okolnostech :-)
uhmm...
arwinexwixton
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Najja 10. 8. 2007 00:57

arwinexwixton: No a jaký okolnosti? Povídej... :lol:
„Copywriter je prodavač za psacím strojem.“ – Judith Charles
Najja
Nadšenec

Odeslat příspěvekod arwinexwixton 10. 8. 2007 15:30

třeba by se nějakej sadistickej medik nenudil a spíš by se bavil tím, co se to s ním děje a prípadně by na sobě zkoušel pokusy jako:"Co se asi stane, když si prořízku někde kůži?"
no, a někomu by stačilo aby danou okolností bylo, že by ve vesmíru byl s gaučem, generátorem el. proudu a televizí
uhmm...
arwinexwixton
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 14. 8. 2007 13:18

Kdysi jsem viděl typicky americkej film a bludywood se nezapřel... Vyskakovali tam bez skafandru z nákladovýho prostoru do spojovacího tunelu. A doslovně je tam drtil kosmickej tlak... Ale jen padouchy, protože klaďasové přežili bez úhony. Pak se nedivím těm, kteří tomu věří...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Nadšenec

Odeslat příspěvekod weca 20. 8. 2007 11:31

Kua, tak už to někdo zkuste, jsem zvědavej :!:
weca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 23. 8. 2007 18:00

Na patolce nemáme barokomoru, u barokomory nemaj patolku... Zkusím se s nimi domluvit a co půjde, natočím. Už se těším!!!
KOSŤA KOSTIČ
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MarkFX 23. 8. 2007 20:09

aspon tam zkus hodit nějakyho potkana nebo kočku když už se ti tam nebude chtít vlízt osobně... :wink:

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 31. 8. 2007 05:01

Tak vám řeknu, že to, co se v tý komoře dělo, stálo za to! Mraženka se orosila a jen se jakoby nafoukla. Zato ohřátina na cca 40 stupňů dělala "psí" kusy. S rostoucím podtlakem začala poskakovat, kroutit se a pod kůží se dělaly boule, z hlavy a z dalších tělesných otvorů začaly utíkat všechny možný plyny a tělní tekutiny, břicho se nafouklo do netušených rozměrů a tvarů. Bylo to fakt žůžový. Pak se zasraly pozorovací okýnka a bylo po ptákách. Po otevření se vyvalil takovej puch, že to ani nešlo vyvětrat a průser byl, že nikdo neměl žaludek tu komoru umejt. Ono už jen být v tý místnosti bylo na šavli. Ten smrad tam je asi ještě teď. Je taky zajímavý, co zbylo. Taková scvrklotina, že jí ani máma nepozná. Doufám, že tu bezďačku nikdo před kremací prohlížet nebude...
KOSŤA KOSTIČ
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fyzikář 31. 8. 2007 10:33

Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fuck8r 6. 9. 2007 20:25

co kdyby se ve vesmíru třeba vystřelila kulka ? ... nepůsobí na ní gravitace co by jí táhla k zemi, odpor vzduchu apod.

zastavila by se vůbec ? (jestliže by samozřejmě do něčeho nenarazila ... )
A7i + Sigma 40f1.4 + 135f1.8 a Tamron 28-75f2.8.
Fuck8r
Přeborník

Odeslat příspěvekod Pade 6. 9. 2007 21:28

nezastavila
Pade
Přeborník

Odeslat příspěvekod ciapka 11. 12. 2007 12:16

Účinek rychlé dekomprese na člověka - sci-fi vs. realita

Jedná se sice o první článek, ale nehodlám zdržovat vítáním, a proto přejděme rovnou k věci. Kurzívou jsou psány doplňující a rozšiřující poznámky, nepodstatné pro ucelenost základní informace.

Vesmírná loď nebo stanice. V jeden moment dojde k nehodě s porušením její integrity. Nepřipravený člověk je náhle vystaven extrémním podmínkám volného prostoru, chcete-li vesmírného vakua. Co se s ním stane? Na takový dotaz lidé (ovlivněni vědecko-fantastickými filmy a literaturou) většinou reagují dvěma extrémy. Buď názorem, že se tělo roztrhne (rozprskne, vybuchne) nebo že okamžitě zmrzne. A to mě inspirovalo už dříve k napsání krátkého shrnutí této situace, které teď lehce rozvinu. Jak by to tedy proběhlo v reálu?

I. Tlak.
Lidské tělo sice není stavěno na odolání extrémním tlakům, ale zase nejde o balónek naplněný vzduchem. Atmosférický tlak na povrchu mořské hladiny je zhruba 100 kPa (1 atm).

Čistě pro přehled, převody základních tlakových jednotek jsou 1 atm = 101,325 kPa = 760 Torr (mmHg).

Když se člověk potopí ve vodě do hloubky deseti metrů a je vystaven dvěma atmosférám, samozřejmě mu nepopraskají žebra a hrudník není slisován na placku (nestane se to dokonce ani v několikanásobné hloubce). Když se člověk coby horolezec pohybuje v úrovni osmitisícovek, působí na něj naproti tomu tlak mezi 30-40 kPa a rovněž to přežívá bez úhony (vadí mu snížený parciální tlak kyslíku ve vzduchu, ale to je jiná otázka). Plus mínus jedna atmosféra není pro samotné tělo nic zásadního. Samozřejmě popsané situace představují postupnou změnu okolního tlaku při zachovalém dýchání, a rychlá událost typu nehody ve vesmíru je trochu něco jiného. Hlavním problémem jsou při ní tělní dutiny s obsahem vzduchu (plynu). Teoreticky jde o dva hlavní prostory. Plíce a dýchací cesty spolu s přilehlými dutinami v oblasti hlavy. A gastrointestinální trakt. Dále o působení tlaku viz. část IV.

II. Teplota.
Téměř absolutní nula (-270 °C, 3 K) vypadá na první pohled hrůzostrašně. Ale jenom na ten první dojem. Pomocnou ruku podává „nic" ve volném prostoru, situace, kdy na jeden metr krychlový připadá nanejvýš 1 atom hmoty. Nefunguje tak přenos tepla ve formě kondukce a konvekce, kteréžto principy přenosu tepla by se mocně uplatnily pro naháče v -50 °C na Sibiři nebo ještě výrazně lépe v ledové vodě. Ve vesmíru, když uvážíme, že vakuum je téměř dokonalé izolans, nemá proto tahle teplota takový význam. K ochlazení samozřejmě postupně dojde, ale z jiných příčin. Uplatňuje se pouze radiace coby proces relativně pomalý v porovnání s jinými pochody, ale zejména evaporace, i když spíš lokálního charakteru. Za nulového tlaku totiž přechází povrchová tekutina okamžitě do stavy páry a náhlé odpaření vede k prudkému poklesu teploty. Tekutina uvnitř těla však takto nereaguje. Dále o vlivu teploty viz. část IV.

III. Radiace.
Ve vesmíru by byl člověk vystaven celému spektru elektromagnetického záření od dlouhých vlnových délek po ionizující záření gama. To však nepředstavuje skutečně bezprostřední ohrožení, protože k akutní nemoci z ozáření by jistě nedošlo. Nebezpečné by bylo zejména ultrafialové spektrum při přímém vystavení slunci.

IV. Důsledky pro organizmus
Vůbec nejpodstatněji s životní prognózou souvisí vzduch v plicních sklípcích a dýchacích cestách. Při poklesu tlaku okolí se plyn uvnitř těla rozpíná. Pokud by se člověk zadržel dech (a nadto se předtím ještě nadechl), expandující vzduch by mu tenkou stěnu plicních sklípků, ale i větších cest snadno poškodil. Došlo by k masivnímu krvácení a mnohočetné bubliny vzduchu by embolizovaly oběh. Nevyhnutelná smrt by proto proběhla v rozpětí vteřin až desítek vteřin. Kdyby ale naopak tváří v tvář pohromě člověk okamžitě vydechl, případně alespoň umožnil unikání vzduchu ven, získal by šanci na rozepnutí reziduálního plynu bez vážnějších následků, což potvrdily i dekompresní nehody letadel ve vysokých výškách. Ve fázi, kdy již nehrozí přetlakové poškození, je ale přímá komunikace s venkovním prostředím nevýhodná. Dýchací cesty obsahují hojnou tekutinu, která by byla k dispozici k výparu a následnému chladnutí. Zadržení dechu s odstupem se tedy již jeví jako příznivé.

Tak či onak se ale obrátí poměry na alveokapilární membráně a kyslík přehází z místa o vyšším parciálním tlaku (plicní kapilára - okolo 40mmHg) do plicního sklípku (+-0). Jelikož ale neprobíhá kontinuální dýchání, nejde o velký problém, byť se urychluje hypoxémie.

Dodávka kyslíku mozku je základním faktorem přežití. (Odbočka. Pokud dojde k náhlé zástavě srdeční činnosti a tím i cirkulace, bezvědomí nastupuje za několik vteřin). Naše situace je ale ekvivalentní spíše dušení. Ačkoli krev již není okysličována, zachovalý průtok mozkem, byť se stále klesající saturací krve kyslíkem, prodlužuje dobu před nástupem bezvědomí až na desítky vteřin. Porucha vědomí pak samozřejmě vyřazuje člověka s pokusů o vlastní sebezáchranu, ale stále má naději být zachráněn někým jiným. Po nějaké době (zhruba do dvou minut vždy, spíše dříve) dojde i k zástavě srdeční akce. Následuje nevratné poškození mozku.

S dýchacími cestami souvisí i lebeční dutiny a středouší. Zejména v prostoru ucha, by náhlá změna tlaku měla patrně ničivý důsledek pro bubínek, neboť k vyrovnání rozdílu by plyn musel projít Eustachovou trubicí, která rozhodně volně nezeje. Ruptura bubínku je jistě nepříjemná, avšak už se nejedná o život ohrožující stav.

Co se týká žaludku a střev, které mohou obsahovat určité množství plynu, došlo by spíše pouze k jejich distenzi (rezepětí).

Teoretická ruptura části traktu s pneumoperitoneem sice není stav naprosto bezprostředně způsobující smrt, ale vzhledem k vyhlídce na vznik hemoperitonea z poranění cév a následnému šokovému stavu nebo třeba peritonitidu není o co stát. Váhám ale nad možností, že v daleké budoucnosti, kde se podobné nehody ve filmech odehrávají, asi už není operační zákrok přímo na lodi problémem.

Skutečně katastrofický scénář je pouze rezepětím navozené silné podráždění nervových (vagových) zakončení, ústící ve zpomalení až zástavu srdeční akce se všemi důsledky. I to by se mohlo stát.

Kromě zmíněných akutních ohrožení nejsou následující stavy už tak závažné. Odpaření povrchové vody by nejvýrazněji postihlo sliznice úst a nosu a oční rohovku při otevřených očích, takže ty by teoreticky až lokálně omrzly. Kůže naproti tomu nedisponuje vrstvou tekutiny na povrchu a proto by nešlo o celotělový efekt. Uvnitř těla by se tyto mechanismy neuplatnily. Kůže do jisté míry podtlakový efekt utlumí a krev v tepnách i žilách je navíc oddělena další vrstvou - cévní stěnou. Její hladká svalovina spolu se srdeční činností udržuje výrazně pozitivní tlak krve, který zapřičiňuje relativně vysokou teplotu varu, a vylučuje tak další z nesprávných názorů „člověku by se začla vařit krev".

Arteriální tlak je udržován fyziologicky cca nad 110/75 mmHg jinak nastupuje hypotenze. Při diastolickém tlaku 75 mmHg (=zhruba 10 kPa) je ale bod varu 47 °C, což přesahuje s rezervou teplotu lidského těla. Venózní tlak takových hodnot samozřejmě nedosahuje, ale pozvolný vznik malého množství páry intravazálně způsobuje zvýšení tlaku a ustavení nové rovnováhy.

Volná voda v podkoží může reagovat snadněji, i když nijak rychle, za vzniku svědění, pálení a bolesti. To popsal američan Joe Kittinger, člen USAF, poté, co mu při pokusu o rekordní výškový seskok, během vzestupné fáze ve speciálním balónu, unikl tlak z pravé rukavice jeho přetlakového obleku. Přesto pokračoval do požadované výšky 30km, kde se tlak blíží nule, a svůj pokus dokončil bez trvalých následků pro postiženou ruku. Nejsou vyloučeny ani drobné kapilární poruchy v podkoží za vzniku sufuzí až hematomů.
Další podstatnější poranění by mohlo objevit při nepříznivé poloze člověka vzhledem ke slunci (rozuměj kouká přímo do něj). Při přímém vystavení jeho ultrafialovému záření by došlo k poruchám zraku až oslepnutí a nekrytá kůže by byla v relativně krátké době popálena.

Shrnutí:
Poučený astronaut vystavený náhlé extrémní dekompresi pravděpodobně přežije, a to po dobu v řádu zhruba desítek vteřin. Samozřejmě výskyt případných následků narůstá s délkou působení extrémních podmínek. Rozhodně se však neroztrhne, nezačne mu vřít krev, ani okamžitě nezmrzne.

Zdroje:
http://www.sff.net/people/geoffrey.landis/vacuum.html
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_a ... 70603.html
http://www.distantworlds.wz.cz/DisWorld ... t/Meze.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tlak
http://cs.wikipedia.org/wiki/Křivka_sytých_par
http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Kittinger

Připomínky a diskuze vítány...

original: http://myego.cz/item/ucinek-rychle-dekomprese-na-cloveka-sci-fi-vs-realita
ciapka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarkFX 12. 12. 2007 17:46

hmm, zajímavé... :hm

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod Ares952 14. 12. 2007 07:20

to byla hezky vycerpavajici odpoved :-)
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 2. 2008 23:04

Takže shrnuto - člověk ve vakuu zemře - a jak rychle, to záleží jen a pouze na rychlosti poklesu tlaku. Už při poklesu tlaku pod 1/2 běžného atmosférického (pokud tedy pokles netrvá týden) se totiž z krve vyloučí bublinky rozpuštěných plynů - zejména dusík ale i jiné plyny - a způsobí plynovou embólii tkání jako mozek, plíce, srdce. Protože ke ztrátě vědomí nedochází při takovém poklesu okamžitě, oběť si umírání opravdu "vychutná". Plynové bubliny totiž vedou k rozpínání tkání a tělesných dutin a samotné embólie jsou také velmi bolestivé - potvrdí každý, kdo zažil a přežil.
Pokud je pokles tlaku dostatečně razantní a rychlý, z krve a tkání vyloučené plyny tělo (ne)roztrhají ještě dřív, než začnou vřít ostatní tělesné tekutiny na bázi vody - ale ani o takovém způsobu umírání bych nedokázal prohlásit, že by mne zrovna lákal...

Opravdu hezky nastíněná perspektiva...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xmms 13. 6. 2008 20:44

Co přesně se stane s živým organismem (myš, kočka, pes, člověk), když z místnosti odsaju vzduch úplně až do vakua? Ne že bych to chtěl vyzkoušet, ale zajímá mě to, protože scény z akčních amerických filmů mi připadají nereálné. Nemá někdo odkaz na odborné pojednání? :D
Naposledy upravil Michal P dne 14. 6. 2008 06:09, celkově upraveno 1
Důvod: Téma připojeno ke starší diskuzi.
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jony 13. 6. 2008 20:47

jednou jsem videl v TV, kde zkoumali co by se stalo s clovekem, kdyby se dostal nahý do volného prostoru ve vesmíru, a tam pokud se nenadechne tak by se dalo přežít, ale zase je obrovský problém sluneční a jiné záření které okamžitě způsobuje popáleniny
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010

Odeslat příspěvekod S-Tony 13. 6. 2008 21:06

Tak ono to člověka neroztrhne?

viewtopic.php?f=635&t=605145&st=0&sk=t&sd=a
Naposledy upravil Michal P dne 14. 6. 2008 06:10, celkově upraveno 1
Důvod: Děkuji za odkaz, témata sloučena.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod xmms 13. 6. 2008 22:29

Mě to zajímá bez popálenin na Zemi v uzavřené místnosti bez světla nebo v zasklené pěkně na sluníčku nebo uměle osvětlenou místnost zářivkama. To s tím vařením krve je také zajímavé.
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grammator 14. 6. 2008 01:20

kvůli extrémně nízkému tlaku (resp. žádnému) ti začne vřít krev a nepevná hmota tvého těla se vakuum pokusí vyplnit, líbí?
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník

Odeslat příspěvekod Agramon 14. 6. 2008 01:34

Heh, musím si postnout..
není to tak dlouho co jsem tu narazil na top co tu teď rekapituluje kocour, kterej je fakt legrační.. jako že ve vakuu je fajn, jen se nesměj otvírat oči, nebo se nadechnout atd.. :D přežít se v něm nedá ani vteřinu.. respektive po tý vteřině by se to možná dalo rozkejchat, ale to po tom co by se Vám stalo za tu chvilku s mozečkama? Věřte že by jste to nebyli Vy ;)
Agramon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S-Tony 14. 6. 2008 11:34

Znáte někdo vakuovou pumpu na mužské přirození? No a to máte jen malý příklad toho, co se stane ve vakuu s lidským tělem :-D
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Michal P 14. 6. 2008 12:05

Ono to bude podobné jak s potápěči, tam je taky nebezpečná náhlá změna tlaku při rychlejším vynořování.

// bezobsažný příspěvek odstraněn
...
Michal P
Přeborník

Odeslat příspěvekod Grammator 14. 6. 2008 19:44

možná kdybych četl starší odpovědi nemusel bych tu plkat kraviny, no nic, zmýlil sem se...

nicméně si myslím že vakuum by na lidské tělo mělo daleko víc neblahých následků, existuje vícero citlivých míst...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník