Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 16. 12. 2009 08:29

Tady to nějak Chlapci, taky chcíplo na,,úbytě, že. Když jsou,,kapacity,,...Missing, že?!. No třeba se to ještě tady vzkřísí? Hezké Vánoce a lepší NY 2010 přeji Všem, co tuná, kdy dišputovali a Pábili a hlavně nás všechny poučili, skvělými ,,nalejvárnami,,. díky Fyzikáři a dalším za,,Opatěru,,! Tulák z Hvězd a Nekonečna, Marcel od Zvonu. Docela se mi po tomto Tématu stýská...
Marcel Kudlvasr
Přeborník

Odeslat příspěvekod Johnnycz 16. 12. 2009 17:23

No já bych teda ještě asi něco měl k tomu poslednímu experimentu (číslo 4)...

Fyzikář píše:....
Ten výsledný kvantový stav se de-facto nepřijímá, on se "vytvoří" přečtením.
....

Johnnycz píše:....
4. Měření
Nyní prodloužíme dráhu fotonu "p" oddálením polarizátoru i detektoru "Dp".
Zaznamenáme tedy detektorem "Ds" foton "s" dříve než "p" doletí k polarizátoru ..
(a dříve než nám polarizátor "vymaže" informaci o polarizaci fotonu "p")
=> interferenční obrazec zde stále je (!)
....

V tom experimentu skoro určitě neměli dráhu "p" tak dlouhou, aby přečetli data dříve, než "p doletí k polarizátoru", ale přečetli je později, otázka - Změní se nějak výsledek, pokud bychom ten foton poslali tak daleko, že bychom data stihli přečíst dříve?? (Přestože máme data už naměřená, ale nepřečtená..)
Mířím tím k tomu, zda je možné, že zde existuje nějaká podoba "superpozice" v těch získaných datech - jako alternativní vysvětlení šíření té vlny zpětně do minulosti a pod..(?) 8-)

PS: no jinak všem hezké svátky, a nerozbalujte dárky, nebo zkolabují :D O:-)
Johnnycz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 19. 12. 2009 21:48

Johnnycz píše:PS: no jinak všem hezké svátky, a nerozbalujte dárky, nebo zkolabují :D O:-)

Nedočkavý Hawking by rázně řešil superpozici Schrödingerovy kočky v krabici za účelem
jistého výsledku ještě před rozbalením. :-D

Johnnycz píše:V tom experimentu skoro určitě neměli dráhu "p" tak dlouhou, aby přečetli data dříve, než "p doletí k polarizátoru", ale přečetli je později, otázka - Změní se nějak výsledek, pokud bychom ten foton poslali tak daleko, že bychom data stihli přečíst dříve?? (Přestože máme data už naměřená, ale nepřečtená..)
Mířím tím k tomu, zda je možné, že zde existuje nějaká podoba "superpozice" v těch získaných datech - jako alternativní vysvětlení šíření té vlny zpětně do minulosti a pod..(?) 8-)

Problém je v našem vnímání času . I o případném odcestování do minulosti se bavíme jako o
něčem, co bude, ale ono už bylo (byli jsme v minulosti). Nevíme, kde je ta hranice...
nebo, kdy je ta jistota, že záměr bude na 100 procent zrealizován (časová smyčka?). Foton již
má dávno "prozkoumanou" cestu a pokud budeme myslet čtyřrozměrně (bude minulost),
zjistíme, že není až tak těžké tento paradox pochopit - souvislost s polarizátorem, který byl
před leticí foton rychle předřazen. Celý systém se zachová obdivuhodně - interference, které
měly vzniknout tak zaniknou (nebo naopak) podle předpokladu, ale pozor - foton z jiného
ramene ještě nestačil (v důsledku rychlosti c), projít narychlo připraveným polarizátorem, který
teprve měl změnit kvantovou povahu systému a přitom ten systém se již teď tak chová.
(Kolaps vln. funkce je nelokalní a probíha v celém vesmíru okamžitě, nadsvětelně...)Mezi
důsledkem a zjištěním je vše v superpozici. Měření nebo čtení je jedno a to samé - pro obé
musíme určit, jakým způsobem "odchytneme" zkoumaný foton a tím nevědomky určíme
kvantový stav systému - přestane existovat superpozice. Na tomto principu funguje kvantové
šifrování nebo kv.přenos - nějaká nepovolaná osoba přečte depeši (nebo bude chtít!) pomocí
odposlechu - polopropustným zrcátkem např., platný příjemce to okamžitě pozná a může se
podle toho zařídit.
Když slyším o Schrodingerově kočce, beru do ruky pušku. STEPHEN W. HAWKING
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Johnnycz 20. 12. 2009 23:19

dík,...
Fyzikář píše:Problém je v našem vnímání času . I o případném odcestování do minulosti se bavíme jako o
něčem, co bude, ale ono už bylo (byli jsme v minulosti).

Nesnažím se to úplně "pochopit", ale spíš představit... Tohle mi moc nejde :hm
Lépe si to představím tak, že pro foton letící rychlostí c se čas zastaví, a tak se jakoby může podívat nějakým způsobem "dopředu"... přičemž nám čas plyne dál.. :?:
Viděl jsem pěkné aplety, které znázorňují třeba ten pokus s těmi štěrbinami, ale jediné co si uživatel mohl měnit byla barva laseru, šířku štěrbiny, vypnout a zapnout.. to se mi zdá málo.
Neexistuje nějaký pořádný simulátor? Kde by si člověk nastavil lasery, zrcátka, polarizátory, atd? Nebo je alespoň trochu reálné si to napsat (ten program) a pak si na PC kvantově experimentovat? :mrgreen: (Na základě existujích výsledků a poznatků...)
Johnnycz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 21. 12. 2009 02:04

Johnnycz píše:dík,...
Fyzikář píše:Problém je v našem vnímání času . I o případném odcestování do minulosti se bavíme jako o
něčem, co bude, ale ono už bylo (byli jsme v minulosti).

Nesnažím se to úplně "pochopit", ale spíš představit... Tohle mi moc nejde :hm
Lépe si to představím tak, že pro foton letící rychlostí c se čas zastaví, a tak se jakoby může podívat nějakým způsobem "dopředu"... přičemž nám čas plyne dál.. :?:
Viděl jsem pěkné aplety, které znázorňují třeba ten pokus s těmi štěrbinami, ale jediné co si uživatel mohl měnit byla barva laseru, šířku štěrbiny, vypnout a zapnout.. to se mi zdá málo.
Neexistuje nějaký pořádný simulátor? Kde by si člověk nastavil lasery, zrcátka, polarizátory, atd? Nebo je alespoň trochu reálné si to napsat (ten program) a pak si na PC kvantově experimentovat? :mrgreen: (Na základě existujích výsledků a poznatků...)

Představit si můžeme jakkoliv, do hlavy nám nikdo nevidí. Jedni zpomaleným časem, jiní
zkrácením prostoru.... Asymetrické částice jsou stabilní i při pomalých rychlostech (ve vodě
například - prostředí je limitem rychlosti). Jakmile foton opustí např. kapalné prostředí, nabere
svou rychlost c a letí si vesele dál...to znamená, že se jeho životnost nezkracuje rychlostí v
důsledku nezpomaleného času jak v případě mionů, ale jen má méně energie (delší vlna - rudý
posuv). Příklady na fotonech, jejich zmrazenému času a tím i delší doby života jsou opravdu jen
obecné příklady, ale pokud bychom chtěli být přesní, pak toto konkrétně funguje u nestabilních
částic - např. mionů - rozpadem pionů. Relativistické rychlosti mají za následek dilataci času
(STR) a tím pochopitelně i delší dobu života a delší dráhy letu částice z úhlu pohledu vnějšího
pozorovatele. Dá se to vysvětlit i tak, že částice při té obrovské rychlosti ztěžkne a proto déle
žije.... Totiž zastavený čas by musel platit pro experimentátora a ne pro foton (v případě
"průzkumu" soustavy do budoucnosti), takže tento paradox by se tímto vysvětlit nedal.
Pokročilé a retardované vlny nenabízejí zrovna ideální představu té záhadné informovanosti
fotonu o budoucím rozložení experimentu, takže nezbývá, než si opatřit krystal BaB2O4, laser,
zrcátka, detektory, polarizátory ... a bádat nad paradoxem z korelace těchto "myslících" fotonů.
Simulátor - zkus zagooglovat MATLAB a najít něco v souvislosti s optikou - interference a
podobně. Možná budeš mít štěstí.
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Johnnycz 22. 12. 2009 20:28

K tomu zastavenému času bych měl i jiný příklad..

k tomu MATLABu => to mě nenapadlo(ten matlab 8-)), sice jsem něco málo našel, ale měl jsem namysli něco trošku jiného, nevadí...

:idea: Máme svět kde zastavíme čas (nebo třeba hodně zpomalíme), a v tomto světě se můžeme pohybovat běžnou rychlostí a měnit v něm věci .. Z pohledu pozorovatele z tohoto světa bychom se ale pohybovali (doufám, že je jasné) nadsvětelnou rychlostí.. Přitom se ale ve skutečnosti pohybujeme pomaleji... Tak, a teď něco v tomto světě něco změníme, i na několika místech, třeba. A můžeme čas například i znovu spustit...
Podle mě, přestože jsme se tam pohybovali vlastně rychleji než světlo, tak jsme neporušili kauzalitu.. Do minulosti jsme necestovali, zůstali jsme v přítomnosti.. Něco mi na tom nehraje, ale nevím co :) .. i když trochu tuším
Johnnycz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 24. 12. 2009 03:15

Johnnycz píše:K tomu zastavenému času bych měl i jiný příklad..

k tomu MATLABu => to mě nenapadlo(ten matlab 8-)), sice jsem něco málo našel, ale měl jsem namysli něco trošku jiného, nevadí...

:idea: Máme svět kde zastavíme čas (nebo třeba hodně zpomalíme), a v tomto světě se můžeme pohybovat běžnou rychlostí a měnit v něm věci .. Z pohledu pozorovatele z tohoto světa bychom se ale pohybovali (doufám, že je jasné) nadsvětelnou rychlostí.. Přitom se ale ve skutečnosti pohybujeme pomaleji... Tak, a teď něco v tomto světě něco změníme, i na několika místech, třeba. A můžeme čas například i znovu spustit...
Podle mě, přestože jsme se tam pohybovali vlastně rychleji než světlo, tak jsme neporušili kauzalitu.. Do minulosti jsme necestovali, zůstali jsme v přítomnosti.. Něco mi na tom nehraje, ale nevím co :) .. i když trochu tuším

Nejsem na normálním netu, ale mám uloženu jednu adresu...
http://www.bruker-biospin.com/simulation.html
Simulátorů je hodně - od řízených jaderných rakcí (celý reaktor včetně chladicí soustavy) až po
chování částic... Zkus to tam prohledat, anebo zadej do vyhledávače simulator quantum a
podobně....

Pokud bychom se pohybovali zpomaleně a tím některým jevům dali možnost projevit se
"nadsvětelně", pak by limitou byla právě ta "nadsvětelná" rychlost...
Zkus na to jít jinak. U částic s malou energií existuje jistá pravděpodobnost, že "proskočí"
prostorem (překážkou) - v tom samém čase se ukáže na jiném místě (nadsvětelně). Tyto
hyperskoky se dají očekávat u nízkoenergetických částic - což je zajímavé. Jedná se o tunelový
jev. V hyperprostoru (v dimenzi) neexistuje čas ani prostor, tudíž žádná vzdálenost není
překážkou. Částice může takto samovolně skočit do vzdálenosti jednoho cm nebo na konec
Galaxie - bez energie. Vysvětluje se to tím, že si energii půjčí z budoucnosti. V Cernu se
nepodařil pokus o nalezení božské částice - Higgsova bosonu. Něco z budoucna prý bránilo
zdárnému dokončení srážek...což by se dalo přejít s úsměvem, ale toto řekli dva renomovaní
fyzici - Masao Ninomiya z Institutu Yukawa a Holger Bech Nielsen z Institutu Nielse Bohra !
Totiž, paradox babičky není žádným paradoxem - kdykoliv se můžete vrátit do inkriminovaného
času a babičku zachránit.... de-facto, to co řekli, vychází právě z těchto jednoduchých věcí, o
kterých se tu celou dobu bavíme, jenomže oni jsou dále nejen v myšlenkách, ale i s výpočty.
Hawkingově teorii paradoxu informace predcházel celý rok výpočtů, aby nakonec mohl říci toto
jednoduché: "...v černých dírach se všechny informace neztrácí". Tak nějak podobně mají
důvod mluvit i oba fyzici. To, co je příčinou "půjček" z budoucna do přítomnosti, způsobuje
zároveň i tuto "informovanost" fotonu, ale jak se zdá, jen v malém neškodném lokálním
pokusu. Větší pokus (hadronový urychlovač) a navíc takový, který je zaměřen na podstatu
hmotnosti,gravitace... která se nevymkne kontrole, to ne..., ale může vést
k takovým zjištěním, které ohrozí podstatu prostoru a hmoty...a to Něco se cítí být ohroženo.
:mrgreen: Můžete namítnout, že ve vesmíru existují větší energie, větší srážky částic...ale
tam to probíhá skrytě, bez přítomnosti pozorovatele ! Toto bude problém kvantových počítačů -
obsluha. Co způsobí přítomnost pozorovatele, to jistě víte - předešlé listy
tohoto tématu... Proto se ty velké pokusy nedaří a nedaří...takže předpovězený boson bude asi
nadále hypotetický. ;-)
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 24. 12. 2009 03:50

No Fyzikáři, já si dovolím zase volačo plácnout(po delší době,,pozorování bez přítomnosti pozorovatele,,he tuná...). Co to zkusit pozorovat,,odjinuď,,?! a huž jsem zase,,prýýýč za Bukem,,. Tulák Marcel od Zvonu.
Marcel Kudlvasr
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 24. 12. 2009 04:05

Marcel Kudlvasr píše:No Fyzikáři, já si dovolím zase volačo plácnout(po delší době,,pozorování bez přítomnosti pozorovatele,,he tuná...). Co to zkusit pozorovat,,odjinuď,,?! a huž jsem zase,,prýýýč za Bukem,,. Tulák Marcel od Zvonu.

:-) Ani TV kamerou, ani z dálky... :-) Lepší vůbec nemyslet na nějaký pokus :-) .... prostě
lidský mozek je odrazem vesmíru a jeho vliv na časoprostor není zanedbatelný - některé věci si
lze i vymodlit (nepatrně pozměnit běh událostí) ;-)
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 24. 12. 2009 04:32

No pak jedině z jiné Dimense + senzory?! Ty mi dáváš šance, he Fyzikáři, díky, Brou,...Ponocnej Marcel od Zvonu, co odbíjí Čas-,,Dí cajtung and Zích,,...Zdravím Mistře Jene a Kam s tím Vápnem, Mistře...?!
Marcel Kudlvasr
Přeborník

Odeslat příspěvekod mamlasos 27. 12. 2009 13:43

Jakým mechanizmem funguje čas na částice když ovlivňuje rychlost jejich žití a jakým mechanizmem zpětně působí gravitace částic na čas když má sílu velmi ovlivnit pozice částic a rychlost času.?
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 29. 12. 2009 09:48

No Mamlassi, někde to tady již je...listuj pár stran dozadu, že...Marcel od Zvonu.
Marcel Kudlvasr
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 14. 1. 2010 00:13

Fyzikář píše:Všechno jednou končí a proto jsem se rozhodl po 100 000 návštěvníkovi tohoto "mého" vlákna již nepříspívat. o<:)

Držím slovo, mějte se pěkně :-D
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suk 14. 1. 2010 00:18

Fyzik: uplne nebo jen do tohoto vlakna? ;)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 14. 1. 2010 07:45

Fyzikáři, notak.
Tohle téma se jako jedno z mála dalo opravdu číst se zájmem a člověk se u něj i něco dověděl.
Nech se přemluvit, nebo to budem muset předělat na biologickou sekci a budu to táhnout já, což je poměrně vtipná představa :D
Myslím, že to nebude názor jen můj, když řeknu, že pokud tady přestaneš přispívat, půjde to tu do háje ještě víc, než už to je..
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka