Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod ciapka 27. 5. 2008 13:46

ES0 píše:http://www.reflex.cz/clanek31577.html

hehe sry, ale s h i t of the week :D je funny ako niekto co sa do niecoho vobec nevyzna, chce o tom rozhodovat... informacii je o tom docela dost(nie vsetky) a kto nehlada a sam sa nevzdelava nech necaka, ze sa mu to bude niekto snazit vysvetlit :-]
ciapka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ES0 27. 5. 2008 23:26

jen bych upresnil, ze jsem to tu nedal proto, ze s autorem souhlasim, jen se mi libil nazor jednoho vedce na to co se muze stat :)

„Vzhledem k povaze kvantové fyziky existuje určitá pravděpodobnost téměř čehokoli, existuje tedy například i velmi malá pravděpodobnost, že urychlovač vytvoří draky, kteří nás snědí.“
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod jannnn 27. 5. 2008 23:43

ES0: Tak to je hodně dobréé! :tleskani :-D

(ta citace)
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod ciapka 29. 5. 2008 18:12

no myslim ze to uz fyzikar pisal, co sa moze stat ked sa rozoberala tema CERNu v tomto threade. Kvantovka je <> a teoreticky nikdy nevies co sa moze stat. ale tak dajme tomu ze s najvasciou pravdepodobnostou po vytvoreni miny ciernej diery sa vdaka Hawkinsovmu ziareniu ihned vypari...snad som to napisal spravne ak nie sorry. A urcite sa nad tou temou uz v CERNe zaoberali a dany redaktor nie je prvy co na to upozornuje...takze ak projekt pokracuje dalej, s najvacsiou pravdepodobnostou ;-] sa nic zle nestane :D holt pockame este rok dva a ak sa to objavi thread o vysledkoch pokusu vsetko je OK... ak nie, tak nas to uz trapit nemusi :hmm:
ciapka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ciapka 5. 8. 2008 20:41

sakra vie uz niekto kedy daju do zastrcky konecne ten LHC??? to cakanie na cierne diery ma nici!!! :D
ciapka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ciapka 8. 8. 2008 20:46

hmm kedze editovat prispevky nejde, co uz.. inac

LHC sa spusta 10.9.2008!!!

/discuss
ciapka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Johnnycz 19. 8. 2008 13:35

Pro zájemce o VR panoramatické snímky z vnitřních prostor LHC doporučuju:
http://www.petermccready.com/portfolio/05091901.html
Johnnycz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 20. 8. 2008 16:42

Jak je to s polohou a stavem elementárních částic? Prý se nacházejí současně ve všech možných stavech a na všech možných místech, pak je ale pozorujeme a PAF, jeví se nám jen jako částice v určitém stavu a s určitou polohou.
Někdo tvrdí, že je to naším zásahem do systému způsobeným naším pozorováním, ale já tvrdím, že je to hloupost. Žádný systém není uzavřený, takže tvrzení o "náhlém zásahu zvenčí" zní v ten okamžik nelogicky. Čím to potom je? Co když žádná částice nemá svojí "pevnou podobu", není to ohraničený objekt, a její zdání samostatnocti je jen klam? Co když vlnová funkce (či jak se jí říká) stále platí, jen jinak, než si myslíme? Co když se stále nachází na všech možných místech a ve všech možných stavech, jen v některých "o něco víc" a my to pak pozorujeme jako samostatnou ohraničenou částici?

Omlouvám se za případné nepřesnosti ve své hypotéze, je to spíše intuitivní představa, kterou jsem se nějak pokusil dle možností vměstnat do tak nepřesného způsobu vyjádření, jakým je psaný jazyk. Děkuji za pochopení ;-)
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 23. 8. 2008 22:48

Další dost zásadní otázkou je již jednou dotazovaná o možnosti překročit rychlost světla. Kdo a proč tvrdí, že by nešla překročit?
Jako argument nepovažuji rovnici, podle níž se hmotnost objektu letícího rychlostí blízkou rychlosti světla blíží nekonečnu (to je jen hra s čísly; matematika je sama o sobě nepřesnou vědou a fyzici a matematici jsou ještě nepřesnější). Myslím nějaké opravdu logické odůvodnění. Jako protiargument této rovnici stavím tvrzení, že chvíli po velkém třesku dosahovala rychlost rozpínání vesmíru rychlosti větší, než je rychlost světla. Že by měl v tu chvíli vesmír nekonečnou energii? To asi těžko. Navíc: fotony se pohybují rychlostí světla a jejich povaha je jak částicová, tak vlnová. Tak jako tak ale musejí ze svě částicové "subpodstaty" nějakou hmotu, tedy i nějakou hmotnost. Pak by ale ani světlo nemohlo dosáhnout rychlosti světla. To je skutečně pitomost.

Na to vyvstává další nejasnost týkající se též "překračování hranic", a to otázka týkající se absolutní nuly. Pokud má těleso teplotu o hodnotě absolutní nuly, jeho atomy nemají energii pro pohyb a prostě "stojí". Ale nikdo nevzal energii "zpod slupky". Co když odebereme energii i elektronům, aby přestaly obíhat jádro, a co když bude odebrána energie i jádru? Co se stane s atomy a interatomárními vazbami?

A navíc: podle čeho se soudí, že ve kvantové fyzice neplatí determinismus (přesněji řečeno kauzalita).

PS: Ještě se omlouvám, že píši do dalšího příspěvku, nějak se mi nezobrazilo tlačítko "upravit" ;-)
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mareq0 23. 8. 2008 23:18

Mně to trošku připomíná bití klackem do vody, sorry
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod mareq0 24. 8. 2008 21:36

Nepředpokládám že máš aspoň doktorát z (kvantové) fyziky, já samozřejmě taky ne, proto to je bití klackem do vody ;-) Teoretizování, filozofování nebo bláboly, chceš-li...
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod S-Tony 24. 8. 2008 21:49

BTW:
Pro mně je největší paradox vesmíru tento:
Když jsou v obchodě řady (nebo jinde) a je se do některé z nich postavím, tak nakonec vždycky stojím v řadě která se nejvíc vleče.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod suk 25. 8. 2008 16:06

S-Tony: to neni paradox vesmiru ale zakon schvalnosti... na tom neni nic paradoxniho...
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 25. 8. 2008 17:34

mareq0>> Chci to vědět a je pro mě velmi důležité to vědět. Na doktorátu nezáleží.

PS: Když už jsi zmínil filosofování.
philosophía > filein sophia > láska k moudrosti
moudrost ~ Pravda, znalost Pravdy => Ano, jde o filosofování. ;-)
Darth Stewe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ciapka 26. 8. 2008 19:54

http://www.youtube.com/watch?v=j50ZssEojtM

srandovne raperske videjko kde vysvetluju zamestnanci CERNu o co im ide :-)
ciapka
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka