Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Fyzikář 21. 6. 2007 23:29

Časový paradox, stroje času

Zajímavým příkladem může být takzv. paradox prarodičů. Představte si, že se vrátíte v čase do doby, kdy Vaši prarodiče neměli děti. Zabijete svou babičku a tím zapříčiníte vaše nenarození. Tento paradox však zakazuje zákon kauzality - příčina, následek, která má zabránit události, jež se nestala. Ale...

Einsteinovy rovnice připouštějí cestování časem. Nevznikne náhodou při takovém výletu do minulosti takzv. alternativní čas, nebo chcete-li, paralelní dimenze, ve které sice usmrtíte předka, ale bude to vlastně cizí člověk, a vám se nic nestane? Zákon kauzality by přitom zůstal zachován.
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marty89 22. 6. 2007 05:45

Tohle mi připomíná film Back to Future.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 22. 6. 2007 08:26

vzhledem k tomu ze vratit v case se proste nejde, jediny co by slo by bylo odletet rychlosti vetsi nez ma svetlo hodne hodne daleko od zeme a potom zachytit svetelny paprsky a treba by se dalo koukat jak zeme vypadala pred nejakou dobou....
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod naigoto 22. 6. 2007 08:39

Jenže pohybovat se větší rychlostí než světlo je vyloučeno...
naigoto
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 22. 6. 2007 08:46

Pohybovat větší rychlostí než světlo už lze(teoreticky) ale z principu nejde vrátit to co se stalo.
polda
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosch 22. 6. 2007 08:55

cestovat časem není problém, doporučený postup je sehnat válec z velice husté hmoty, hodně dlouhý (nejlépe nekonečně dlouhý :mrgreen:) roztočit ho na pár milionů až miliard otáček za minutu a pak proletět deformacemi časoprostoru co způsobí někam do minulosti... a před odletem doporučuju uzavřít životní pojistku :-D

ne vážně teoreticky cestovat časem lze, vyžaduje to celkem extrémní postupy a přežití se nezaručuje... nicméně je stejně tak možné že matička příroda má nějaký fígl jak cestování v čase bránit...
The universe never did make sense; I suspect it was built on government contract.
Robert A. Heinlein
kosch
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 22. 6. 2007 08:59

pokud bude člověk někdy cestovat časem - tak rozhodně ne ve skořápkách ve kterých dnes jejich duče a mysl sídlí.
polda
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Minuska 23. 6. 2007 07:38

u nás na škole máme v rámci fyziky zakázáno říkat,že něco nejde :) a nahrazovat to slovy "dosavadní vědecké poznatky nepodporují tuto teorii" nebo "zatím to není možné" ..
já zastávám teorii,že cestování v čase je možné , ale ne v běžném makrosvětě.. protože fyzikální zákony jaké zatím známe tuto teorii nepodporují.. možná na úrovni mikrosvěta či na jiné dosud neobjevené úrovni to možné bude..
vytvoření alternativnívh světů je podle mě planá teorie ,protože si nedokážu zatím představit jak na to aplikovat zákony zachování hmotnosti ani energie..
Life is a one huge war with the human stupidity... Get ready to fight!
Minuska
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fyzikář 23. 6. 2007 18:40

Paralelní vesmír je více či méně záležist zábavného průmyslu. Cestování v čase je opravdu možné na elementární úrovni. Například nedávný pokus s mikrovlnami, modulované zvukovou vlnou, vykazovaly po průchodu kovovou bariérou s malým otvorem, rychlost 1,5-2c ve střední části válce. Z pohledu dnešního bychom mohli říct, že informace opustila pokusný prostor dříve, než do něj vstoupila, protože c nemůže být větší než jedna.
Fyzikář
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 23. 6. 2007 19:11

....to už jsem taky kdysi dávno slyšel,naštěstí myšlenka nemůže být vyslovena dříve ,než vůbec vznikne....takže aspoň v duševnu to zůstává v klidu a já také.
polda
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ES0 24. 6. 2007 21:32

[quote="Fyzikář"t[b]Časový paradox, stroje časua/b]

Zajímavým příkladem může být takzv. paradox prarodičů. Představte si, že se vrátíte v čase do doby, kdy Vaši prarodiče neměli děti. Zabijete svou babičku a tím zapříčiníte vaše nenarození. Tento paradox však zakazuje zákon kauzality - příčina, následek, která má zabránit události, jež se nestala. Ale...

Einsteinovy rovnice připouštějí cestování časem. Nevznikne náhodou při takovém výletu do minulosti takzv. alternativní čas, nebo chcete-li, paralelní dimenze, ve které sice usmrtíte předka, ale bude to vlastně cizí člověk, a vám se nic nestane? Zákon kauzality by přitom zůstal zachován. /quote]

podle me
kdyz se vratim do minulosti tak uz tam budu jako cizi clovek,takze klidne muzu zabit "svoji" babicku, no a kdyz se vratim do sveho casu tak budu i tam cizi clovek, takze pro me vznikla "alternativni" realita, ale jen jako, ve skutecnosti to bude porad to odkud jsem prisel

ale je mi divny to, kdyz bych do minulosti nepresunul jen sebe, coz je zanedbatelna hmotnost , ale treba celou galaxii, je to totez akorat ve vetsim meritku, nebyl by to problem pro vesmir to stravit? takovy jednorazovy narust hmoty zniceho nic? neodporuje to nejakym zakonum o zachovani energie nebo tak neco?

ledaze by vesmir nebyl jen "prostor" ale opravdu casoprostor, kdyz bych to bral jako hustotu tak by v case t byla snizena a v case t minus 1000 zvetsena, tak by se to akorat nejak "naredilo", ale uz vubec nevim o cem mluvim :(
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosch 24. 6. 2007 21:49

ESO: útěchou ti budiž, že s těmi paradoxy a problémy ohledně cestování časem si neví rady nikdo, proto se mnozí (např. i Hawking) domnívají, že existuje nějaká pojistka proti cestování do minulosti...

jinak na vznik paralelních vesmírů bych nesázel, teorie relativity něco takové nenaznačuje ani náhodou, řešení která vedou k cestování časem se týkají jenom toho jednoho vesmíru, pro který se řeší...
jistou možnost tu sice teoreticky vytváří kvantová mechanika a konkrétně jedna její interpretace, která říká, že při každém kvantovém rozhodnutí se vesmír rozdělí na několik, kde se v každém realizovala jedna varianta...ale tahle interpretace není poslední dobou moc populární a vypadá fakt šíleně...
The universe never did make sense; I suspect it was built on government contract.
Robert A. Heinlein
kosch
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ES0 24. 6. 2007 21:58

kosch píše:...
jistou možnost tu sice teoreticky vytváří kvantová mechanika a konkrétně jedna její interpretace, která říká, že
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosch 24. 6. 2007 22:05

Red Dwarf je jeden z velmi mála britcomů co mě vůbec nebere, takže nemůžu sloužit :-D
The universe never did make sense; I suspect it was built on government contract.
Robert A. Heinlein
kosch
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ES0 24. 6. 2007 22:32

ty nekoukas na RD? nenachazim vhodna slova utechy :D


jinak ja taktez neverim na vytvoreni alt. reality(dle me ji k tomu nepotrebujem), akorat mi neni jasny jak by se mel vesmir vyrovnat s tim ze mu tam zniceho nic pribude dalsi hmota :hm
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků