Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod tibika 2. 4. 2011 19:01

S tým "náhlym zmiznutím" objektu (ako zdroja grav. poľa) to bude asi komplikované. Z tej kvadratickej extrapolácie vyplýva, pri rovnomernom priamočiarom pohybe aj pohybe po parabole sa bude navonok zdať, že rýchlosť šírenia grav. pola je nekonečná.

Čím viac sa reálny pohyb bude o týchto prípadov vzďalovať, tým horšia bude zhoda medzi extrapolovanou a reálnou polohou telesa, teda začne byť pozorované "oneskorenie". Problém ale je, že "náhle zmiznutie" len sotva popíšeš pohybovou rovnicou.

Jeden model by mohol byť (vo velmi idealizovanom prípade), ako rýchlo by jeden objekt (napr. Zem) zareagoval na náhlu zmenu hmotnosti iného objektu (napr. Slnka; zmena hmotnosti napr. vyžiarením, t.j. pokles o m = E/c^2).

Ale dá sa na to pozrieť trochu inak. Ten náhly pokles hmotnosti by mohol byť v princípe náhodný, nepredpovedatelný a teda zmena grav. pola by vlastne niesla o tejto zmene informáciu - a tá by sa nikdy nemala šíriť rýchlejšie než c. (Inak by bolo možné zmenami grav. pola komunikovať rýchlejšie, než EMN signálom, čo je podla TR nemožné.)

Teda ak to vezmem takto, potom "náhle zmiznutie" slnka by sme 8 minut nielen nevideli, ale ani nepocítili zmenou grav. pola :-)
tibika
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 16cmfan 2. 4. 2011 21:25

Aj takto sa dá nato pozrieť, každopádne je to zaujímavé :-) Dobre sa s Vami diskutuje :) Som zvedavý na ďalšie zaujímavosti... uvidíme kto ščím príde.. alebo tu môžme diskutovať len my o ďalších zaujíamvostiach :-)
Som blbší ako ste Vy. Vy ste blbší ako ja.
16cmfan
Čtenář

Odeslat příspěvekod 16cmfan 3. 4. 2011 18:27

16cmfan
Čtenář

Odeslat příspěvekod 16cmfan 4. 4. 2011 09:14

Napadla mi menšia úvaha o rýchlosti šírenia gravitácie ako prejav zakrivenia časopriestoru. Čierna diera zakriví časopriestor (singularita) na nekonečnú hodnotu ak sa nemýlim, preto svetlo, ktoré sa vydá do čiernej diery a vstúpi do nekonečne zakriveného časopriestoru, vlastne nekonečne dlho cestuje tým zakriveným časopriestorom, to znamená, že gravitácia je rýchlejšia ako svetlo, prinajmenšom, aspoň v tomto extrémnom prípade... toľko k mojej úvahe.
16cmfan
Čtenář

Odeslat příspěvekod tibika 4. 4. 2011 09:40

Je to vcelku zaujímavá myšlienka, lebo dávnejšie napadla aj mňa :D
Z toho vyplývajúci argument bol ale vcelku paródia na logiku:
Z čiernej diery neunikne lubovolne rýchly objekt, ani svetlo. Ak sa gravitácia šíri rýchlosťou svetla, ako je možné, že gravitácia sa vôbec dostane z čiernej diery?

Trochu reálnejšie kontúry to dostane, ak sa zase na to pozriem ako na šírenie informácie - z čiernej diery (vraví sa), neunikne ani len svetlo, teda v podstate nie je možné z nej šíriť ani informáciu. Ale keďže (aspoň hypoteticky) môže grav. pole informáciu niesť, je to pravda?
tibika
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 16cmfan 4. 4. 2011 11:53

Grav. pole informáciu niesť môže aj keď je ovplyvnené samosebou alebo ďalším grav. poľom... to práve súvisí s "možno nekonečnou rýchlosťou gravitácie" ale ktomu je potrebné, aby ju vytvoril nekonečne tažký objekt... to sa dá zase docieliť nekonečnou hustotou... ale tak ma napadá, slnko s hmotnosťou 1 slnka a neutrónová hviezda, ktorá je 1000x menšia má rovnakú hmotnosť ale 1000x večšiu hustotu, ohýba časopriestor "silnejšie?". Čierna diera (singularita) - nekonečne malý bod s nekonečnou hustotou s určitou počiatočnou hmotnosťou, ktorá nebola nekonečná, zrútenie do singularity ale spôsobí nekonečnú hmotnosť telesa, aj keď vlastne žiadny rozmer nemá, je nekonečne malý, nekonečné hustý a neviem čo všetko. Uff :D Musím si to trošku uležať v hlave.. ešte v súvislosti stým mi napadá aká by mohla byť priestorová rýchlosť častíc fotónov (ich kientická energia) ak by padali do singularity... naberie v singualrite fotón nekonečnú energiu ? Ale nenaberie nekonečnú rýchlosť, to je jasné, všetko sa prenáša do priestorovej rýchlosti... fotón s nekonečnou energiou by teoreticky by mal byť zase nakonečne hmotný.. alebo nie ? Idem si pozrieť The Big Bang Theory a trošku vypnúť... aj keď som si dal predsavzatie, že sa povenujem v budúcnosti výpočtu kintetickej energie, relativistickej rýchlosti, hmotnosti atp.. to by bola sranda to ovládať :D
16cmfan
Čtenář

Odeslat příspěvekod hekl 26. 4. 2011 21:11

Myslím, že uvažovat o tom, jak to funguje s gravitací a světlem na hranici černé díry je trochu zavádějící. V extrémních podmínkách, jaké jsou v černých dírách by měla platit supersymetrie a všechny interakce světlo i gravitace se spojí v jednu interakci, o které vlastně nevíme skoro nic.
hekl
Čtenář

Odeslat příspěvekod 16cmfan 21. 5. 2011 08:16

Tu to už asi umrelo, kto by mal záujem: http://www.pretaktovanie.sk/phpBB3/viewforum.php?f=108
16cmfan
Čtenář

Odeslat příspěvekod lepidus 7. 6. 2011 17:09

Grav. pole informáciu niesť môže aj keď je ovplyvnené samosebou alebo ďalším grav. poľom... to práve súvisí s "možno nekonečnou rýchlosťou gravitácie" ale ktomu je potrebné, aby ju vytvoril nekonečne tažký objekt... to sa dá zase docieliť nekonečnou hustotou... ale tak ma napadá, slnko s hmotnosťou 1 slnka a neutrónová hviezda, ktorá je 1000x menšia má rovnakú hmotnosť ale 1000x večšiu hustotu, ohýba časopriestor "silnejšie?". Čierna diera (singularita) - nekonečne malý bod s nekonečnou hustotou s určitou počiatočnou hmotnosťou, ktorá nebola nekonečná, zrútenie do singularity ale spôsobí nekonečnú hmotnosť telesa, aj keď vlastne žiadny rozmer nemá, je nekonečne malý, nekonečné hustý a neviem čo všetko. Uff Musím si to trošku uležať v hlave.. ešte v súvislosti stým mi napadá aká by mohla byť priestorová rýchlosť častíc fotónov (ich kientická energia) ak by padali do singularity... naberie v singualrite fotón nekonečnú energiu ? Ale nenaberie nekonečnú rýchlosť, to je jasné, všetko sa prenáša do priestorovej rýchlosti... fotón s nekonečnou energiou by teoreticky by mal byť zase nakonečne hmotný.. alebo nie ? Idem si pozrieť The Big Bang Theory a trošku vypnúť... aj keď som si dal predsavzatie, že sa povenujem v budúcnosti výpočtu kintetickej energie, relativistickej rýchlosti, hmotnosti atp.. to by bola sranda to ovládať

Za předpokladu, že černé díry opravdu existují. Super černá díra v centru Galaxie může být jen super hmotným tělesem z kvarků nebo jiných femionů. Z principu jakési eqivalence ,Nekonečná gravitace = nekonečná rychlost, by musela reálná černá díra odpochodovat do minulosti. Minimálně by se jednalo o singularitu, ale ta je kosmickou cenzurou zakázána. :hm
Naposledy upravil lepidus dne 7. 6. 2011 18:45, celkově upraveno 3
lepidus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 16cmfan 7. 6. 2011 17:49

Tu to vyschlo... každý má asi zato, že fyzikár je boch a keď tu nie je... škoda no... vyššie máš link na fórum alebo choď na aldebaran.
16cmfan
Čtenář

Odeslat příspěvekod lepidus 7. 6. 2011 18:09

hekl píše:Myslím, že uvažovat o tom, jak to funguje s gravitací a světlem na hranici černé díry je trochu zavádějící. V extrémních podmínkách, jaké jsou v černých dírách by měla platit supersymetrie a všechny interakce světlo i gravitace se spojí v jednu interakci, o které vlastně nevíme skoro nic.

j,Božská částice v nedohlednu
lepidus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mamlasos 3. 7. 2011 17:52

Vyschlo no, pokud má být diskuze smysluplná musí být přítomen někdo kdo věci rozumí, takto se tu můžem sice bavit ale budem vedle jak ta jedle.

Apropo, nevíte o někom kdo se pokusil sestrojit nějakou počítačovou simulaci co by věrně napodobovala fungování fyzikálních zákonů vesmíru v celé jejich šíři ? Vím jenom o specializovaných simulacích ale že by někdo udělal něco všeobjímajícího a pak v tom simulovat nějaký makro objekt(y) tak to né... (třeba komplexní virtuální sestavu experimentu a přístrojů v simulovaném experimentu).
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lepidus 4. 7. 2011 20:18

Pro začátek

Stahuj na:
http://www.edownload.cz/sw/numbers/
lepidus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mamlasos 4. 7. 2011 20:34

Takových hříček jsou mraky, tohle už mám delší dobu... Myslel jsem něco...solidnějšího co simuluje na trochu nižší úrovni než jen jednoduchou newtonovskou fyziku ještě k tomu na tuhých "makro" tělesech. PS:Už jen simulace kapalin pomocí konečných prvků jsou řádově zajímavější (a taky je to programátorsky vyšší level-je jich málo).
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lepidus 4. 7. 2011 21:10

Aplikace sub atomárních nebo atomárních simulací ve vztahu k makro by byla zajímavá. Hlavně ta hranice mezi kvantovou a Newtonovou částí.
lepidus
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka