Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Cospel 1. 3. 2009 18:57

Zaujimalo by ma ci je mozne cerpat energiu z vakua? Co si o tom myslite?

viac clanky:
Kód: Vybrat vše
http://cez-okno.net/node/1072

Kód: Vybrat vše
http://cez-okno.net/node/1079
Cospel
Čtenář

Odeslat příspěvekod chose01 1. 3. 2009 21:42

Re : Mirass
Nějakou dobu jsem byl mimo, nevím tedy jestli tuto diskusi ještě sleduješ. Ale abych odpověděl na dotaz. Nevím co jsi myslel, v čem jsem měl pravdu. Je zde více proměnných. Co se týče pohybu času, nebo jeho stagnace. Opět by jsme museli definovat čas. Buď jako subjektivní veličinu a v tomto případě bych řekl že odpověď je bezpředmětná. Nebo jako objektivní veličinu a tu si musíme nejdříve definovat. Pokud ji definuješ jako pohyb po určité dráze, je otázka zda definuješ čas s pozice pohybujícího se předmětu nebo naopak dráhy. V obou dvou příklad je odpověď řekl bych opačná. Co se týče měření teploty materiálu ve vaakum na zemi nevím jak by jsme toho dosáhli aby to vaakum bylo 100% i bez záření, světla a dalších sil. Ale jinak děkuji za diskusi.
chose01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirass 2. 3. 2009 18:21

chose01 píše:Re : Mirass
Nějakou dobu jsem byl mimo, nevím tedy jestli tuto diskusi ještě sleduješ. Ale abych odpověděl na dotaz. Nevím co jsi myslel, v čem jsem měl pravdu. Je zde více proměnných. Co se týče pohybu času, nebo jeho stagnace. Opět by jsme museli definovat čas. Buď jako subjektivní veličinu a v tomto případě bych řekl že odpověď je bezpředmětná. Nebo jako objektivní veličinu a tu si musíme nejdříve definovat. Pokud ji definuješ jako pohyb po určité dráze, je otázka zda definuješ čas s pozice pohybujícího se předmětu nebo naopak dráhy. V obou dvou příklad je odpověď řekl bych opačná. Co se týče měření teploty materiálu ve vaakum na zemi nevím jak by jsme toho dosáhli aby to vaakum bylo 100% i bez záření, světla a dalších sil. Ale jinak děkuji za diskusi.

Měl jsem na mysli vaakum pouze podobné jako je ve vesmíru,vytvořit absolutně prázdný prostor je podle mne nemožné,poněvadž by do něj neustále proudila vnější energie,ať už v jakékoliv podobě,jde o nastolení rovnovážného stavu.Pokud budeme definovat čas,tak pochybuji ,že to co již proběhlo můžeme ještě nazývat časem,když jde pouze o záznam v naší mysli,samozřejmně nemíním komukoliv nabourávat jeho vžité představy o čase.Měřit můžeme pouze dráhu pohybu(a můžeme tomu i nadále říkat měření času i když se o skutečné měření času nejedná,čas se změřit nedá),tak jak to děláme dosud.Myslím, víš či tušíš, co jsem myslel,že jsi měl pravdu,jinak by ses neptal,apropos ten,kdo děkuje jsem přeci já. :-)
Mirass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirass 2. 3. 2009 22:35

Také nepochybuji o tom,že při zvyšující se rychlosti se nezkracuje čas,ale dráha pohybu,čímž se stávají všechny spekulace o dilataci času,cestování v čase a jiné paradoxy související s časem nesmyslnými. ;-)
Mirass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Johnnycz 2. 3. 2009 22:54

Zdravím,
jeden zajímavý článek o měření času vyšel v magazínu NewScientist
http://www.newscientist.com/article/mg20126941.900-a-clock-more-accurate-than-time-itself.html
Pro ty, kteří nevládnou angličtinou, shrnu; popisují definici času (sekundy), jako počet oscilací elektronů uvnitř atomu césia (atomové hodiny) (asi znáte) a výrobu řádově několikanásobně přesnějších hodin s použitím jiných atomů. Naznačují, že pokud bychom měli dostatečně přesné hodiny, tak bude záležet dokonce na tom, zda je pověsíme na zeď, nebo je necháme ležet na zemi. Z obecné teorie relativity totiž vychází různé plynutí času v gravitačním poli. Hodiny na zemi tedy půjdou pomaleji, než ty, které budou na zdi. Víte, v kolik hodin vám jede vlak ? :-)
A když si k tomu uvědomíte, že čas plyne různě rychle také v závislosti na tom, zda se pohybujete nebo ne... tak to s tím časem je celkem složité, že? :idea: Je načase se zamyslet :D

ad Mirass:
Dilatace času a zkracování/prodlužování délek spolu celkem dost souvisí. Částici letící rychlostí blízkou c z jejího pohledu se délky zkracují, z našeho pohledu částice urazí za stejný čas delší vzdálenost, protože jí plyne čas pomaleji než nám. Mimochodem časem cestujeme všichni, ale jen do dopředu :) Zpátky v čase se díváme (Hubble, vzdálené galaxie, atd.)

EDIT: Podrobněji zde :
http://www.astro.cz/clanek/3515

S tou teplotou jak se tu pořád nemůžete shodnout máte přeci všichni pravdu, ale nikdo to nějak nedal dohromady... Pokud měříte ve vakuu, tak změříte teplotu pouze záření. Pokud nemáte žádné částice, tak měření teploty ztrácí smysl... Na rozhraní atmosféry Země a Vesmíru máte v 1 krychlovém metru tak málo částic, že jejich teplotu změříte velice těžko. O tom, že také závisí na tlaku tu už bylo také něco řečeno, takže doufám že už jste "doma" :-)
Johnnycz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirass 2. 3. 2009 23:53

Myslím,že odpověď na otázku co je vlastně čas nám dává kvantová fyzika(Planckova konstanta) nepředstavitelně malý kmit(akce) ve kterém vše co považujeme v našem rozměru za hmotu skutečně existuje, pohybuje se, naše mysl či paměť však zaznamenává již proběhlé neexistující dráhy pohybů před tímto kmitem a my se mylně domníváme,že jde o čas.(nepředstavitelně mnoho kmitů,které mohou kmitat tam i zpět v čase) O již proběhlém pohybu nelze mluvit jako o čase(snadno bychom došli k závěru,že čas neexistuje)jde o pouhý záznam pohybu v naší paměti,nebo snad někdo dokáže vnímat co bylo před sekundou,minutou,hodinou?;-) .
Naposledy upravil Mirass dne 3. 3. 2009 12:10, celkově upraveno 1
Mirass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirass 3. 3. 2009 01:08

Johnnycz píše:ad Mirass:
Dilatace času a zkracování/prodlužování délek spolu celkem dost souvisí. Částici letící rychlostí blízkou c z jejího pohledu se délky zkracují, z našeho pohledu částice urazí za stejný čas delší vzdálenost, protože jí plyne čas pomaleji než nám. Mimochodem časem cestujeme všichni, ale jen do dopředu :) Zpátky v čase se díváme (Hubble, vzdálené galaxie, atd.)

Ahoj,co vlastně myslíš pod pojmem čas,abych tomu také rozuměl. :-)
Mirass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirass 3. 3. 2009 22:32

Johnnycz píše:Zdravím,
jeden zajímavý článek o měření času vyšel v magazínu NewScientist
http://www.newscientist.com/article/mg20126941.900-a-clock-more-accurate-than-time-itself.html
Pro ty, kteří nevládnou angličtinou, shrnu; popisují definici času (sekundy), jako počet oscilací elektronů uvnitř atomu césia (atomové hodiny) (asi znáte) a výrobu řádově několikanásobně přesnějších hodin s použitím jiných atomů. Naznačují, že pokud bychom měli dostatečně přesné hodiny, tak bude záležet dokonce na tom, zda je pověsíme na zeď, nebo je necháme ležet na zemi. Z obecné teorie relativity totiž vychází různé plynutí času v gravitačním poli. Hodiny na zemi tedy půjdou pomaleji, než ty, které budou na zdi. Víte, v kolik hodin vám jede vlak ? :-)
A když si k tomu uvědomíte, že čas plyne různě rychle také v závislosti na tom, zda se pohybujete nebo ne... tak to s tím časem je celkem složité, že? :idea: Je načase se zamyslet :D

A tak v prostředí,kde bude gravitace téměř nulová půjdou hodiny jak rychle? Možná nekonečně rychle :pozor .Ale chápu,že gravitace bude mít vliv na částice v atomech a bude deformovat jejich dráhy a tím i chod "přesných" atomových hodin. :-)

Dále napsal jsi:...A když si k tomu uvědomíte, že čas plyne různě rychle také v závislosti na tom, zda se pohybujete nebo ne...

Chápu to tak,že čas považuješ za pohyb když plyne, tedy se pohybuje ;-)
Mirass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Johnnycz 4. 3. 2009 19:11

Mirass píše:Ahoj,co vlastně myslíš pod pojmem čas,abych tomu také rozuměl. :-)

Když se pustíme do debaty o definici času, dojdeme nejspíš někam sem: ..
http://aldebaran.cz/forum/viewtopic.php?t=1008
a také sem http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cas. Já osobně to moc neřeším, abych usnul :D

Mirass píše:A tak v prostředí,kde bude gravitace téměř nulová půjdou hodiny jak rychle? Možná nekonečně rychle :pozor .Ale chápu,že gravitace bude mít vliv na částice v atomech a bude deformovat jejich dráhy a tím i chod "přesných" atomových hodin. :-)

Dále napsal jsi:...A když si k tomu uvědomíte, že čas plyne různě rychle také v závislosti na tom, zda se pohybujete nebo ne...

Chápu to tak,že čas považuješ za pohyb když plyne, tedy se pohybuje ;-)

Takhle očividně gravitace nefunguje, jako přirovnání bych uved třeba světlo (elmag.vlnění), které se vakuem nešíří nekonečně rychle, ale v jiném prostředí se pohybuje pomaleji..
Důležité si uvědomit, že je to relativní a záleží i na místě odkud pozorujeme. Budeme-li padat do černé díry, z našeho pohledu v ní skončíme - čas se nám zpomalí, události okolo nás uvidíme zrychleně. Z pohledu pozorovatele mimo, do černé díry nikdy nespadneme. To z toho důvodu, že nám uplyne konečný čas, ale pozorovateli se časový okamžik prodlouží donekonečna..(ta matematika je ale divná, co?) :hm
Jinak čas nepovažuju za pohyb, ale prozatím spíš za tu čtvrtou souřadnici... pak se s tím dá něco spočítat!
Johnnycz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirass 4. 3. 2009 22:26

Oficiální názory znám téměř dokonale,ale občas neškodí trošku se zamyslet nad tím,co je nám předkládáno,měj se :-)
Mirass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Johnnycz 4. 3. 2009 22:58

Mirass píše:Oficiální názory znám téměř dokonale,ale občas neškodí trošku se zamyslet nad tím,co je nám předkládáno,měj se :-)

rozhodně, ale nedělám si iluze, že uděláme tady na fóru průlom ve fyzice 8-)
Johnnycz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirass 4. 3. 2009 23:11

Ani já ne,proto píšu jenom sem. :-)
Mirass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chose01 4. 3. 2009 23:47

Re : Mirass, Johnycz

Zdravím. Osobně si myslím - a předem říkám, že nejsem fyzik ( i když mě jedna její část velmi baví ) - že to je zajímavá diskuse. Škoda, že máme tak málo informací, které by nám to potvrdili či naopak. Je to ovšem fascinující relativizovat a teoretivizovat. Dobré cvičení. A propos možná bych poopravil padání kohokoliv do černé díry. Myslím si, že to není tak docela pravda. Je pravda že dle Einsteina se nám při průletu horizontem událostí čas a naše tělo poněkud pokřiví. Co se týče pozorovatele, ten samozřejmě vidí vše velmi zpomaleně, ale co se týče nekonečného času průchodu horizontu nejsem si tak zcela jistý - ovšem pokud to znamenalo, že se toho nedožije to je nejspíše pravda.
chose01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirass 5. 3. 2009 13:21

Jistě chápu,platí princip relativity věcí,kupodivu znají ho i lidé,kteří o Ensteinovi v životě neslyšeli.Tedy absolutní pravdu nemám ani já,ani nikdo jiný,co jest pravda pro mne,nemusí být pravdou pro jiného,co je všeobecně uznávanou pravdou pro lidstvo nemusí být pravdou pro mimozemšťany,také co se nám jeví jako pravda v mikrosvětě z pohledu našeho rozměru nemusí být pravdou takovou,jakou bychom pozorovali,kdybychom se zmenšili do těch rozměrů,podobně to platí i o černých dírách.A tak můžeme donekonečna polemizovat a přesvědčovat jeden druhého o svých údajně absolutních pravdách,dokud jiný nebo jiní neuvěří,čím víc tím líp,protože podle toho pak funguje tento náš svět.Samozřejmě princip relativity platí i na to,co jsem tu napsal :-) .
Mirass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chose01 5. 3. 2009 18:57

Ono je samozřejmě pravda, že dnešní svět je postaven na vědecké skepsi, neboli důvěřuj a prověřuj. Samozřejmě, že naše rozumování je postaveno na současných poznatcích vědy, a ta v našem případě černé hvězdy jich má žalostně málo - zejména pro naší diskusi. Je samozřejmě pravda, že svým spůsobem může kdokoli o tomto tématu prohlásit cokoli a díky charakteru této problematiky nikdo neví zda i ten největší "nesmysl" není náhodou pravdou. Mě se ovšem jednalo o diskusi postavenou na současných poznatcích, i když jsem to vzal trochu obecněji. Co se týkalo faktu o horizontu událostí vím, že dnešní věda má v tomto případě názor o nekonečnosti přibližování objektu k horizontu událostí s pozice pozorovatele. Můj názor je prostě ten, že nevěřím tzv. v nekonečno, myslím si prostě - nebo jinak řečeno souhlasím s těmi kdo věří, že vesmír není nekonečně veliký a že vše má svou dobu trvání, neboli věřím v omezenost časoprostoru. Co se týče diletace času dle teorie relativity v závislosti na gravitačním (silovém ) působení hmotného objektu, v našem případě superhmotného objektu černé díry, si prostě nedokážu představit, že by jakýkoliv objekt byl absolutně hmotný - což by mělo být přeci předpoklad k absolutnímu kolapsu času. Já vím, že se pohybuji možná ne na hraně ale daleko za ní. Chtěl jsem pouze otevřít námět k diskusi. Co si o tomto myslíte vy? Apropos o Einsteinovi jsem slyšel, před jeho teorií relativity. Bylo to na základní škole, když nám náš učitel fyziky přibližoval jistého fenomenálního fyzika, který měl veliké problémy právě s fyzikou.
chose01
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka