Paradoxy vesmíru - vážně, nevážně.

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Fyzikář 24. 11. 2007 14:09

Pokud bychom chtěli jít do hloubky, zjistíme, že fyzika neumí dokázat existenci času a při šikovném nadefinování pojmu zjistíme, že prakticky neexistuje vůbec nic. Vy, já, diskutující a pár stovek čtenářů si jistě dá do souvislosti prostor s časem. Jednoduché modely mají za úkol principiální objasnění, a v další fázi k tomu "přibalit" nezbytné náležitosti. Je možné, že někdo chytrý spadl z Měsíce, a napoprvé to začal vnímat komplexně. :wink: Třeba na Aldebaranu diskutujeme v rámci pokročilejší fáze, kde některé "základy" prostě neřešíme.
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod gronenzon 24. 11. 2007 14:20

No tak pokud vám nevadí že si přiděláváte práci, lidi (třeba já) žijí leta v bludech a šíří je, tak je vše v naprostém pořádku vy základe.

PS: V některých přednáškách je tak vše bez základů a názkakově že předvést tohle u tabule ve svých školních letech já dostal bych naprosto čistýho bůra - 5.

PPS: Stejně kecáte, polovina lidí tam používá znalosti jako naučenou mantru aniž by chápalo vocogo.
Tápu, neznám a proto lžu. Všichni lžou a tváří se přitom jak mudrcové, zoufalý pohled.

{ ... gronenzon total-parmenent logout 29.11.2007. }
gronenzon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 24. 11. 2007 14:33

Stejně kecáte, polovina lidí tam používá znalosti jako naučenou mantru aniž by chápalo vocogol/quote]

:mrgreen: Naprosto souhlasím. Věřím, že to samé si přiznáte i Vy.
Pochybuji, že u školní tabule by po Vás někdo chtěl "vysvětlení". To nikoho nezajímá. Máš učebnici - nauč se - neumíš? Za pět. Dobře ti tak :wink:
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod gronenzon 24. 11. 2007 14:38

Na to nemusíte věřit, mám to už nějaký ten den v podpisu pod každým svým postem.

U tabule po mě nikdo nechtěl vysvětlení, ano, chtěl jsem ho já a nikdy se mi ho nedostalo. To mimochodem taky nikoho nezajímá :mrgreen:
Tápu, neznám a proto lžu. Všichni lžou a tváří se přitom jak mudrcové, zoufalý pohled.

{ ... gronenzon total-parmenent logout 29.11.2007. }
gronenzon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 24. 11. 2007 14:47

Vím (už dlouho) :mrgreen:
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod hijack 24. 11. 2007 16:00

2 fyzik: takovu trpezlivost chcu mit taky.Tebe nic nevytoci?
hijack
Čtenář

Odeslat příspěvekod Fyzikář 24. 11. 2007 23:59

a mělo by? :mrgreen:

Aim_
...dvě částice by mohly ve 3D zaujímat to samé místo, pokud jedna z uhne do 4D (pak by "to samé místo" nezaujímaly). Asi by se tím pádem "nesrazily"... r/quote]

Obrázek

Čtvrtá dimenze v Kleinově teorii, vlastně pátá (3D+t)+1. Čas si opět pro jednoduchost odmyslíme, takže se budeme bavit o 4 rozměrech. Grafické znázornění 4. svinutého rozměru-dimenze je na obrázku presentováno malou kružnicí, která je pro přehlednost umístěna v průsečících mřížky. Malé kružnice-dimenze vyplňují všechny body prostoru (mřížky). Mřížka je dokreslena pouze pro znázornění prostoru. Teoreticky by bylo možné, aby dvě částice jako sdílely jeden náš prostor. Podivné chování elementárních částic (zmizení z naší dimenze a objevení se úplně někde jinde) by toto umožňovaly. Dualismus částic je možná také projevem skrytých dimenzí (pohyb částice v jiné dimenzi z různých příčin, se v naší projevuje třeba jako elm.vlnění).
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Aim_ 25. 11. 2007 00:15

Podle mně čas neexistuje, ale používáme ho, aby nám pěkně vyšly vzorečky ;-)

Pro Fyzikáře: Bezva příklad s tím kvasarem, kam na to chodíte? Je to jediný jakože důkaz?
Aim_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _jux_ 25. 11. 2007 14:19

Aim_ píše:Podle mně čas neexistuje, ale používáme ho, aby nám pěkně vyšly vzorečky ;-)-/quote]

Nebo jak Werich řekl: „Čas je něco, co si vymysleli lidé, aby věděli odkdy do kdy a co za to.“ :mrgreen:
_jux_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 25. 11. 2007 19:59

ale používáme ho, aby nám pěkně vyšly vzorečkyz/quote]

Theologie se dívá na vesmír jako na trojjediný. Odtrhnutí jdnotlivých složek od sebe by znamenal konec světa. Hmota definuje prostor a čas, prostor definuje čas a hmotu, a čas definuje hmotu a prostor. (Otec,Syn a Duch svatý). Tato induktivní "věda" nepřipouští dokazování, a jakákoliv polemizace v tomto směru je tím pádem bezpředmětná.
Dokázat, že hodiny skutečně ukazují uplynulý čas, je nemožné. Periodicky se opakující děje lze stejně dobře popisovat pomocí vlnových délek. V jiných případech se čas musí násobit rychlostí světla a ve výsledku jej vyjádřit v metrech, a navíc s opačným znaménkem. To je v pořádku, ale v časoprostoru při výpočtu pol.vzdáleností (metrika) je nutné časovou souřadnici vyjádřit v
jednotkách délky, a vynásobit něčím, co vypadá jak vycucané z prstu. Teprve pak je řádně začleněn do prostoru. Čas nelze nazývat dimenzi jako takovou. (Ani za čtvrtou,či bůhvíjakou). Podstata času bude jistě jiná a nejspíš souvisí s principem neurčitosti (vnímáme pouze takové veličiny, které vzájemně komutují - viz Wiki). Transformace umožňují pohodlnou manipulaci s časem, pokud je definován právě jako dimenze.
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod sportman 25. 11. 2007 21:49

Co jsem nikdy nepochopil je to jak je mozne ze existuje zivot.Mam na mysli "svobodnou vuli", city lidi, a tak. Jak to vsechno muze byt vlastne "stvoreno" jen z nejakych atomu (ci snad kmitajicich strun) co ma jen par vlastnosti (jako frekvence, naboj atd.). Jak to vsechno muze dat dohromady neco jako mysl cloveka...nikdy nejspis nepochopim.

Jeste k te strunove teorii...proc vlastne clovek vnima jen delku, vysku a hloubku a cas ? Kdyz dimenzi je 11 (tedy mozna 11,pokud strun.t. plati) ? I kdyz..to je asi mozna jen nasim omezenym pohledem na svet ze? Treba to vnimame, a neuvedomujeme si to.
sportman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noclaf 25. 11. 2007 23:56

Nevnimame. Ty dimenze jsou tak male, ze se v nasem makrosvete absolutne zadnym zpusobem neprojevi.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 27. 11. 2007 22:17

...Mam na mysli "svobodnou vuli",...

Svobodná vůle znamená, že máme možnost
volby. Volbu provedeme např. na základě
zkušeností, sociálního postavení, pudu
sebezáchovy, závislosti apod. Možnost
myslet do budoucna nám umožní jakýsi
soukromý "výpočet" následků dnešních
příčin, a tím nasměrovat volbu "správným"
směrem. Mohlo by se zdát, že to zavání
jakýmsi determinismem, ale
vše je podřízeno jedinému - přežití
(výběr té nejjednodušší a nejpohodlnější cesty). Zajímavé je, že
v čím organizovanější společnosti žijeme, tím víc je naše svoboda
rozhodování omezena, dokonce lze simulovat i na počítači, stejně jako "vůli"
jednoúčelového robota s naprogramovanou instrukcí "musíš, nesmíš".
O mysli a "duchu" je tuším psáno někde vpředu.
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod arwinexwixton 3. 12. 2007 17:55

dá se gama-záření odrazit nějakým speciálním zrcadlem?
uhmm...
arwinexwixton
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka