od Fyzikář 1. 9. 2007 02:56
to sportman
Myslím, že tomu říkají kvantová biologie nebo tak nějak. Kvantové jevy určitě hrají důležitou roli ve formování života. Chemické substance jsou velmi vhodným prostředím pro kvantové jevy. Nemusí to být zrovna laboratoř s lasery, zrcadly, hranoly a podobně. DNA má nejspíš takový tvar, který možná vznikl cestou nejmenšího odporu probíhajících kvantových jevů. Korelované částice mohou mít na "svědomí" informovanosti vazeb mezi sebou.(Správný genetický kód). Vznik života (elementárního) asi nebude velkým problémem. Problém nastává tehdy, pokud si pod pojmem život představíme "hotového člověka", a zapomínáme na to, že jsou zde daleko menší formy, které dnes laboratorně dokážeme sestrojit z chemických látek, zakoupených v drogerii, se všemi projevy života - latková výměna (bakteriofágy). Dokonce i neživý krystal "ví", jak má růst. V případě vyšší organické hmoty (např. člověka, který je také složen z menších živých forem), zapomínáme na jistou dobu ovlivňování prostředím za účelem přežití. Existence člověka je pak vysvětlována nadpřirozenými jevy, náboženských dogmat a podobně. Život najdeme všude tam, kde jsou vhodné prvotní podmínky, a ten se pak pouze přizpůsobuje.
K hojným kvantovým projevům dochází v mozku. Celý mozek je vlastně kvantový počítač s holografickým principem. Všechny části mozku o sobě vědí navzájem (zjednodušeně) a informace se neukládá bitově-sériově, jako u PC, ale paralelně do různých částí mozku. Rychlost vybavování je ohromující, i přesto, že přenos mezi neurony je velice pomalý. Alfa vnly prostupujícím celým mozkem jsou jakýmsi referenčním signálem "skenující" celý mozek, a kvantové stavy částic chemických látek s tímto "zářením" reagují okamžitě a ve všech částech mozku. Zde funguje další kvantový jev přenosu stavu částice na libovolnou vzdálenost okamžitě bez jakékoliv neuronové "dráhy". Pokud by totiž informace měla být předávána mezi jednotlivými neurony pěkně za sebou, nebo i paralelně, naše memorování by díky malým přenosovým rychlostem elektrického náboje v atomech sodíku trvalo velmi dlouho. To by starší PC už bylo rychlejší.
Neurony jsou jaksi připraveny dopředu na určitý budoucí proces (existence vůle), který má snad podstatu v kvantové mechanice. Částice mohou lokálně cestovat do minulosti, aby se v současnosti mohly projevovat tak, jak jsme si přáli. (EPR).
Tento děj je z našeho pohledu okamžitý, a je to vlastně taková zpětná vazba přes čas. Z pohledu minulosti by se "vůle" dala vysvětlit tak, že z budoucnosti přijde povel, který má však příčinu v minulosti, čímž mozek získá časový náskok pro přípravu, a my v budoucnu tento povel vykonáme a máme pocit, že okamžitě provádíme to, co nás zrovna teď napadlo. Můžeme si to celé vysvětlit na příkladu nějakého zařízení, které má provést nějaký úkon. Odcestujeme do nejbližší minulosti, nastavíme zařízení na odpovídající parametry, a vrátíme se zpět do stejného času, odkud jsme vyšli. Toto zařízení si "myslí", že teď ho zrovna "napadlo" provést patřičný úkon, jelikož si "neuvědomuje" že tato vůle a okamžitý nápad vlastně pramenil z minulosti.
Tak abych to zhrnul, retrokazalita pomáhá připravit mozek na stavy, které teprve z našeho pohledu nastanou. Rychlost chemického přenosu je nedostatečná a milióny neuronů by nezvládaly v reálném čase dešifrovat stavy receptorů či vyrábět "chemii" a přenášet informaci po několikametrových neuronových spojích v mozku. To by mohlo trvat i několik minut. Samozřejmě, mozek má jakési mechanismy na vlastní zrychlení - podmíněné a nepodmíněné reflexy. Podmíněné jsou natrénované a souvisí s pamětí. Paměť však musí zapadat do systému s "vůlí", jelikož i memorování je nutno v "minulosti" připravit, a navíc nesmí to být nějaká oddělená část jako v PC složka History. Kvantová podstata mozku neslouží jenom k urychlení chemických procesů a vyhodnocování. Díky svému kvantovému principu je si schopen sám sebe uvědomovat. Existence vědomí je dána schopností soustředit najednou a v tomto okamžiku minulost (paměť) a budoucnost (vůle, dána kvantovou retrokauzalitou). Mozek "koreluje" s minulostí a budoucností.
V případě PC toto není a nebude možné. Pamět je oddělená, potřebná data se nejdříve musí "nahrát" a poté se zpracovávají. Taková PC "inteligence" nevytváří, ale pouze simuluje nějaký stav, jelikož existuje právě teď, a za chvíli to bude také právě teď, bez absolutní návaznosti do minulosti ani do budoucnosti. Nemá vůli ani paměť. (Paměť není přímo integrována do procesu, nemůže "korelovat" s ostatními částmi, ale je to spíše úložiště dočasných dat, nebo záznam algoritmů ke spouštění procesů). Sci-fi filmy o sebeuvědomělých počítačových sítí vycházejí ze špatného pochopení strojového zpracování, ukládání a čtení dat, což vědomí určitě nenastartuje. Jediný stroj, který bude mít vůli a bude si uvědomovat sám sebe, bude kvantový počítač se všemi kvantově- časovými projevy mozku. Takový počítač si lze "vychovávat a učit", nebo celou hotovou osobnost, která je daná pamětí a kvalitou provedení, si nahrajeme přímo do něj. Moje odpověď na otázku, jestli je život také projevem kvantových jevů, odpovídám ano.