Radar na mereni rychlosti...

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Xoddam 21. 6. 2007 22:35

Zdravim,

trapi ma otazka ako vlastne funguje radar na meranie rychlosti. Policajny radar a tak ... Hladal som na wikipedii a aj google ale vsetko len nepresne informacia a domnenky.. Nemate niekto vysvetlenie? Nejake dobre, alebo najlepsie link kde by som si to precital?

S akymi vlnami a na akom principe to funguje? Ci je jedno akym uhlom "mierime" na sledovane teleso a ako je mozne ze tym cim odmerae rychlost auta sa da odmerat aj rychlost tenisovej lopty? Na aku je to dialku, a ako je to "presne" a tak ...

Takze ak by to bol nejaky technik / fyzik :) sup s odpovedou.

Dik
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mbing 21. 6. 2007 22:39

Já akorát vím, že radar funguje na principu Dopplerova jevu. Při přibližování se frekvence zvyšuje. Existuje velice jednoduchý vztah (f'=f.((c+vd)/(c-vz))), který se musí použít dvakrát (jednou pro vyslání a jednou pro příjem frekvence odražené vlny) pro určení rychlosti auta z rychlosti světla (c) a vyslané (f) a přijaté (f') frekvence, který radar zaznamenává. Měřit se má přesně souběžně se směrem pohybujího se tělesa. Pokud chceš mohl bych to nastínit na nějakém příkladu s výpočtem. Tak jsem dospěl k závěru, že se rychlost vypočítá v=(c.(f-f'))/(-f'-f).
Nemám problémy s alkoholem, mám problémy bez něj.
mbing
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod polda 22. 6. 2007 09:03

...... tak tak - jednoduše řečeno= výpočet rozdílu vzdálenosti mezi 2 měřeními bodu na objektu,propočtenou časem mezi měřeními.
polda
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Anonymous 22. 6. 2007 11:08

Správnej polda by to měl vědět :wink:
Anonymous

Odeslat příspěvekod mbing 22. 6. 2007 11:13

Asi půjdu na poldu. :tleskani
mbing
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Wracker 22. 6. 2007 11:36

mbing..to bys nesmel byt na nejaky elektrotechnicky, ale v udoli "tupejch hlav" (mistecko v praze :D ) ale muzu te pochvalit.. o tom Dopplerove ejvu sem to chtel taky napsat :-)
Wracker
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mbing 22. 6. 2007 11:58

Wracker píše:to bys nesmel byt na nejaky elektrotechnicky, ale v udoli "tupejch hlav" (mistecko v praze :D )
SPŠ elektrotechnickou jsem už dávno vyšel. VŠ VUT FIT. 8)
-quote="Wracker"]ale muzu te pochvalit.. o tom Dopplerove ejvu sem to chtel taky napsat :-)
Co ty o tom tak můžeš vědět ... :-P
mbing
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Wracker 22. 6. 2007 12:00

to je jedno ale neco sem si pamatoval z doby co sem chodil na zive, zes tam neco rozebiral ;)

no neco jo..ucili sme se o tom ve fyzice :-P
Wracker
Nadšenec

Odeslat příspěvekod polda 22. 6. 2007 14:28

wracker - říká se DUTEJCH hlav - před časem tam postavili i LIDL aby efektivitu znásobili i civilové
polda
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Wracker 22. 6. 2007 15:33

polda sry to je jasny, ze dutejch..sem se prepsal..hlava neco myslela, ale ruce psaly neco jinyho
Wracker
Nadšenec

Odeslat příspěvekod teplice 22. 6. 2007 16:40

Myšpulín: Nevím mě živě moc neříká, byl jsem tam jen párkrát. Když potřebuju něco kolem PC tak se stejně zeptám v garáži, tam se nebojím že mě sjede někdo ve věku mýho syna :-D
teplice
Ovčák 2009

Odeslat příspěvekod Ledni_Medved 22. 6. 2007 20:03

doppler a laser ... to sou dva druhy co se pouzivaj u nas v bananistanu nejvic ...

na zapade se daj potkat jeste vetsi srandicky ...
i just done´did´dat! Yo Momma sed dat things ya all da´day´a´loooong! Thingies like "dont stop youngstah" ´n "Ya da best .. naaaaaah ... da best younstah" ....

and God stands by me when im saying dat "Ya love ya all" :-D
Ledni_Medved
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Xoddam 3. 7. 2007 17:51

skvele dik dik :) zacinam chapat :) .. konecne v tom zacinam mit jasno ...
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarkFX 3. 7. 2007 17:57

no to trvalo... :mrgreen:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod Xoddam 3. 7. 2007 21:03

hehe :) sem tak uz nevedel co bych a kde bych zaspamowal a tak me napadl oze sem si ani nekoukl odpoved na radary : ) tak sem si to vyhledal :)
Xoddam
Návštěvník

Další stránka