Pro fyziky - skládání sil (srážka aut)

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod myndel 12. 6. 2006 23:20

christian píše:Marek_Litzman: A proto se nevyplati jet na dalnici mezi 2 kamiony,pac pohltej vsechnu tvoji energii a z tebe nezbyde nic :lol:

:D Při tomhle si vždycky vzpomenu na nějakej film, tuším že jednu z těch prdlých italských kodedií se Spencerem a Hillem jak se tam taky nějakej fiátek dostal mezi dva kamiony a vyjel s asi poloviční šířkou :-))
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal P 13. 6. 2006 06:37

Zpátky k původní otázce. Srazí-li se 2 auta čelně každé v rychlosti 100 rovná se to nárazu jednoho jedoucího auta rychlostí 200 do stojícího auta, které též pohlní nějakou energii. Pojede-li auto rychlostí 100 proti ideální nedeformovatelný zdi pohltí energii neboli zdeformuje se stejně jako v předchozích 2 případech.
Samozřejmě všechno je jen teoretické.
...
Michal P
Přeborník

Odeslat příspěvekod jirka766 14. 6. 2006 22:24

Nějak se mi ta tvoje teorie o malém a velkém autě nelíbí - pokud pojede auto s malou a druhé s velkou deformační zónou a pojedou stejnou rychlostí a budou stejně těžké, tak každé auto se zpomalí z původní rychlosti na nulu, tudíž každé musí "vstřebat" stejné množství energie (kinetickou energii toho druhého E=1/2mv2)- pokud je původní rychlost velká - auto s velkou deformační zónou má výhodu, autu s malou def. zonou může deformační zóna "dojít" a bude se deformovat prostor pro posádku + posádka
Jinak při nárazu je lepší jet větší rychlostí než ten druhý a mít těžší auto. Stejně tak náraz 100 na 100 není jako 200 na stojící auto - když je náraz 100 na 100, je konečná rychlost 0, tudíž všechna energie jde na deformaci, ale když vrazím ve 200 do stojícího, tak se stojící auto pohne, tudíž si odnese část energie, že ? (toto souvisí spíše s hybností než s energií)
jirka766
Návštěvník

Odeslat příspěvekod game_over 14. 6. 2006 23:18

Tak co bych k tomu řek... jestliže vrazíte do nějaký překážky v rychlosti 200km/h a nesedíte ve formuli 1, jsou všechny teorie celkem zbytečný - pravděpodobně to nepřežijete :D
game_over
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mae-geri 15. 6. 2006 08:06

game_over píše:Tak co bych k tomu řek... jestliže vrazíte do nějaký překážky v rychlosti 200km/h a nesedíte ve formuli 1, jsou všechny teorie celkem zbytečný - pravděpodobně to nepřežijete :D"/quote]

Tak toto je dobry postreh :)
2 Andrew_R v jakem aute ze delas tu autoskolu? ;)
mae-geri
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Lukas063 20. 6. 2006 15:26

Tuším že autoškoly disponujou O1 , Fabkama . . . ale třeba v HK sem viděl Mercedesa s L na střeše . :hm
Lukas063
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crashpc 14. 8. 2006 18:30

no je to jednoduchý - pokud jedou ty 2 auta :-D a napálej to, tak je to to samý jako kdyby mezi nima stálo cokoli... pokud to teda nemá absolutní pevnost. pokud jo, energie se nevstřebá :mezi auty: ale mezi zdí, což odpovídá daleko menší deformaci. pokud "deska nastavená mezi auta" není absolutně pevná, ztrácí smysl.

k těm dvoum autům "velké a malé" - jde jen o to že u většího si můžou dovolit větší deformační zóny takže náraz je pro obě auta měkkčí...

osobně si myslim že se má jet tak aby se nebouralo :-) a když jo tak jet taky aby bourací rychlost byla snesitelná... takže když jedu po vesnický silnici kilo, a něco se náhle stane, pravděpodobně to na těch 40-50 s přehledem ubrzdim. pokud pojedu 170 nebo kolik to mý auto dá :-D tak si už jen v rychlosti zkusim zlomit vaz abych nevěděl co bude :lol:
A proč to dělá? ; Přežírám se do bezvědomí ; To se budeš dvit i vočima!
crashpc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fyzikář 17. 8. 2007 00:14

Odpověd pana crashpc byla nejpřesnější, i když u některých kolegů svým způsobem také. Jestliže umístíme ocelovou desku bez podpory těsně před střetem aut, bude energie nárazu pro každé z nich stejná, jako bez desky. Důkaz je ten, že necháme nabourat jen jedno auto do desky, které ji bude vléci před sebou. (zanedbáme rozložení sil na ploše, hybnou energii desky, která je rovna 0 = nepatrné snížení pohybové energie obou aut atd.). Jedno auto udělí pohybovou energii desce, a druhé, z opačné strany taktéž. Deska sice stojí, ale důsledek je stejný jako bez desky, pouze o něco málo zmenšený díky důvodům uvedených výše v závorce.
Deska energii nepohlcovala, ale předala ji dál do druhého auta a navzájem. Jedno kterékoliv auto a deska není stacionární bariéra, jako opora vůči druhému autu, jelikož pokud by tam nebylo, tak se deska pohybuje. (Stane se součástí auta včetně jeho pohybové energie).

Pokud však deska bude pevně ukotvena a sama velmi pevná, nárazy aut bereme jako samostatné, bez sčítání rychlostí. Takže učitel autoškoly pravdu neměl. :pozor2
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Lukecz 17. 8. 2007 10:21

Marek_Litzman píše:mnoho aut je konstruovaných tak, aby vydržely i nárazy v takto extrémních rychlostech....h/quote]

Což o to, auto vydrží, ale lidské orgány budou cestovat dále ve směru jízdy :mrgreen:

Viz SMART: extrémně tuhá karosérie, náraz ve +- 120 do betonové bariéry :arrow: kastle vydržela, motor zajel někam pod podlahu, ale i tak by to bylo dobré jenom k tomu, že by hasiči nemuseli mrtvolu z auta vystřihávat ale pouze by ji jednoduše vytáhli :? :(

video zde
Naposledy upravil Lukecz dne 17. 8. 2007 11:05, celkově upraveno 1
Barman v Nočním klubu* Pauza.cz

šťastně vdaný za Snížka
Call of Duty :UO player
Lukecz
Barman v Nočním klubu

Odeslat příspěvekod kefish 17. 8. 2007 10:43

No z pohledu mizerneho fyzika mi prijde scestne scitani sil (v tomhle pripade), protoze vysledek ti da nulu a tudiz ...:). Kdyz uz, tak hybnosti (p=m*v), nebo energii (po zanedbani x milionu dalsich slozek E = 0,5*m*v^2).
Jsem podpisový virus. Prosím, zkopírujte si mě, abych se mohl rozšířit.
kefish
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crashpc 17. 8. 2007 10:46

tam jde o to že strašnou energii zastavíš na pár centimetrech...

Lukecz: přesně. co je platný že to auto vydrží a nedeformujou se metry plechu když tě to při nárazu "procedí" přes bezpečnostní pás a pak okno....
A proč to dělá? ; Přežírám se do bezvědomí ; To se budeš dvit i vočima!
crashpc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fyzikář 17. 8. 2007 11:42

Tak ten mizerný fyzikář se elegantně vyhnul jakémukoliv sčítání sil a vůbec nepotřeboval hledat někde na wikipedii vzorečky pro výpočet kinetické energie a hybnosti, aby zjistil, že v důsledku to bude 0, ale ta auta budou jaksi zrušena, že. :lol:
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod kefish 17. 8. 2007 12:07

fyzikar: nejak te nechapu. Vzorecky jsem na wikipedii nehledal anzto mam za sebou nekolik semestru fyziky (cimz netvrdim, ze z ni nejak moc umim, ale na tyhle elementarni vzorecky si vzpomenu jeste celkem bez problemu). Mozna jsem se taky spatne vyjadril nebo tomu vubec nerozumim, ale dle meho se v tomto pripade bavit o sile je naprosto irelevantni, protoze samotna sila ti toho o srazce moc nerekne, notabene nevim o zadnem zakonu zachovani sily. Kdyz tomu tak moc rozumis, tak to muzes misto tlemeni se vysvetlit, ze.
kefish
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fyzikář 17. 8. 2007 12:10

V pořádku, já se o síle také nebavil. :wink: (asi malinkaté nedorozumění, to se stává . . . )

ps. to tlemení je na slovo mizerný :D
Fyzikář
Nadšenec

Odeslat příspěvekod kefish 17. 8. 2007 12:17

fyzikar: asi to nebylo z meho prispevku zrejme, ale vztahoval se k nazvu threadu, kde se mluvi o scitani sil
kefish
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka