Pro fyziky - skládání sil (srážka aut)

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Andrew_R 12. 6. 2006 17:37

Zdravím, učitel v autoškole má takovou teorii. Vlastně de o to, že každý ví, že při srážce dvou aut jedoucí proti sobě, se rychlosti sčítají. Pokud tedy jedno auto pojede 100 km/h a to truhé taky, tak bude srážka rovná tomu, jako by jedno auto narazilo v 200 km/h rychlosti.
Učitel má teorii, že pokud byste na místo, kde se ty auta srazí, dali nějakou, například železnou, tenkou, desku, tak se při srážce dvou aut teoreticky nepohne, což se vlastně rovná nárazu do zdi, ale při poloviční rychlosti, protože ta se také nehne.
Co na to říkáte fyzici? :eh
Andrew_R
Nadšenec

Odeslat příspěvekod myndel 12. 6. 2006 17:42

Odkážu tě na Autorevue, nicméně ve chvíli, kdy by se srazila dvě totožná auta jedoucí totožnou rychlostí, platilo by to.
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod christian 12. 6. 2006 17:47

Hezky,ale v praxi stejnou rychlost presne nedosahnes takze to je opravdu jen teoreticky :D
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod Petr.kkk 12. 6. 2006 17:48

Vaše starosti bych chtěl mít. :mrgreen:
Petr.kkk
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mae-geri 12. 6. 2006 17:54

No, teoreticky je to pekne, ale to by ty auta museli mit jeste dokonale hladky a rovny naraznik a ve stejne vysi, ne...?
"V dlouhém období jsme všichni mrtví." J.M. Keynes
mae-geri
Nadšenec

Odeslat příspěvekod hotspot 12. 6. 2006 17:58

No to je snad jasny... Kdyz to pocitas jen teoreticky jako srazku dvou hmotnych bodu, neni co resit, vsak vetsina slovnich uloh by se tezko v realu praktikovala...
"It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt." - Mark Twain
hotspot
Přeborník

Odeslat příspěvekod Andrew_R 12. 6. 2006 19:05

Už nejde o to jestli se ta deska pohne nebo ne, de o to, že buď se síly sčítají nebo ne. Tedy buď platí nejaký fyzikální zákon, nebo jak to vysvětlit?
Andrew_R
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mbing 12. 6. 2006 19:18

Samozřejmě, že by se našlo hodně výhrad v praxi, ale co kdybysme se dohodli na teoretickém uvažování! ;)
Nemám problémy s alkoholem, mám problémy bez něj.
mbing
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod myndel 12. 6. 2006 19:34

Vysvětlení je docela jednoduché - při nárazu se uvolní určité množštvé energie a pokud jsou to stejná auto a o stené energii (schválně nepíšu stejně rychlosti a hmotnosti, neboť když už jsme v té teorii...), obě auta pohltí stejné množství energie. Energie se pohlcuje deformací kovu (karoserie) a proto se obě auta zdeformují totožně...

Ale je to hrozně teoretické, v praxi je to tak, že velká auta jsou dělaná tak, aby pojmula co nejvíc energie a chránila tak malá auta, která do nich nabourají a naproti tomu malá auta moc energie nepohltí...
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kodl 12. 6. 2006 22:07

Já si myslim, že když to ve stovce napálim do auta co jede proti mě taky stovkou, tak mi už bude úplně jedno jestli tam byla kovová deska a jak se sčítají síly :-P
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
Přeborník

Odeslat příspěvekod myndel 12. 6. 2006 22:21

mnoho aut je konstruovaných tak, aby vydržely i nárazy v takto extrémních rychlostech. Nedávno proběhla médii informace, jak nové BMW 5er nezískalo v crash testech pořádaných společností EuroNCAP 5 hvězdiček ačkoliv je to už standartem. Nakonec vyšlo najevo, že nedokáže tak účinně pohlcovat energii v testovaných rychlostech (ca. 60 km/h ), protože je konstruováno na pohlcování nárazu i ve vyšších rychlostech.

Ostatně, tyhle testy jsou v poslední době docela problémem v tom, že všechna auta se začínají dělat tak, aby získala maximální ohodnocení v bariérových testech při rychlosti 56 km/h proti deformovatelné překážce, přičemž většina nehod se odehrává ve vyšších rychlostech, jenomže pokud chcete udělat takovou kostrukci, která bude zvládat vyšší rychlosti, budete cílem posměchu ad. BMW o odstavec výše.

PS. nechci tím zpochybňovat přínosnost crashtestů...
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kodl 12. 6. 2006 22:35

Marek_Litman: Tak to doplním - nejezdím v BMW :-( A srážka s dvoutunovou 760tkou by asi byla moje poslední...
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
Přeborník

Odeslat příspěvekod myndel 12. 6. 2006 22:42

kodl : to byl jeden příklad za všechny

Jinak tady zase platí co jsem psal dřív - u velkých aut se uplatňuje jakási solidaita, velké auto je schopno pohltit část energie, která by jinak příslušela tomu druhému, často menšímu autu.
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 12. 6. 2006 22:51

Andrew_R píše:Zdravím, učitel v autoškole má takovou teorii. Vlastně de o to, že každý ví, že při srážce dvou aut jedoucí proti sobě, se rychlosti sčítají. Pokud tedy jedno auto pojede 100 km/h a to truhé taky, tak bude srážka rovná tomu, jako by jedno auto narazilo v 200 km/h rychlosti.
Učitel má teorii, že pokud byste na místo, kde se ty auta srazí, dali nějakou, například železnou, tenkou, desku, tak se při srážce dvou aut teoreticky nepohne, což se vlastně rovná nárazu do zdi, ale při poloviční rychlosti, protože ta se také nehne.
Co na to říkáte fyzici? :ehe/quote]

Ze to bude tak i tak rana jako prase :D
mickaelb
Nadšenec

Odeslat příspěvekod christian 12. 6. 2006 23:09

Marek_Litzman: A proto se nevyplati jet na dalnici mezi 2 kamiony,pac pohltej vsechnu tvoji energii a z tebe nezbyde nic :lol:
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Hlavní administrátor

Další stránka