Ekologie - na co se zaměřit?

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Na co se zaměřit?
Na jadernou energii. 11 %  42%  [ 11 ]
Na obnovitelné zdroje (vítr, voda, slunce). 1 %  3%  [ 1 ]
Na útlum používání ropných produktů (doprava). 1 %  3%  [ 1 ]
Na obnovu přírody. 3 %  11%  [ 3 ]
Na nový zdroj energie. 6 %  23%  [ 6 ]
Na šetření energie, paliv a recyklaci. 1 %  3%  [ 1 ]
Na snížení emisí jiných skleníkových plynů (metan např.). 1 %  3%  [ 1 ]
Na násilný zásah do živ. prostředí (ukládání kapalného CO2 pod zemí např.). 0 %  0%  [ 0 ]
Planý poplach, radši nakrmíme lidi. 1 %  3%  [ 1 ]
Jiné. 1 %  3%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 26

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 7. 3. 2010 22:19

taky jsou původně chtěl napsat, že v tomhle směru ekolog vymyslí ***** (jednak proto, že se učí něco jiného, jednak proto, že kolegové ekologové u nás na fakultě maj celkem omezené mozkovny). ale nechtěl jsem být zlý.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Snekac 7. 3. 2010 23:03

Dávám obnovu přírody. I když budeme mít nové zdroje energie, tak je důležité, abychom si nezničili ekosystém. Už teď je dost problematická míra devastace deštných lesů. Ale nejde jen o ně...

A jakmile jednou ekosystém a přírodu obecně zničíme, je cesta zpátky hodně obtížná.
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 8. 3. 2010 07:46

Já odpovím na všechny svoje anketní otázky, můj názor:

Jaderná Energie - je čistá, efektivní, levná (to sice ne, ale je to nejrychleji vratná investice oproti ostatním zdrojům), bezpečná, momentálně nejideálnější zdroj energie.

Obnovitelné Zdroje - jsou na nic, aby byly alespoň trochu znát, musí zabírat neskutečnou plochu, čímž opět dochází k devastaci přírody a znehodnocování úrodné půdy, taky dělají bordel v síti, protože tam každou chvíli pouští jiné napětí a proud. Jediný co bych vyzdvihl je přečerpávací elektrárna, ta se může hodit.

Útlum Používání ropných produktů - i kdyby se západní svět uchýlil do světa bez ropy, 3 miliardy lidí v Asii ne (indie, čína), takže je dost zbytečné tady cokoli řešit...

Obnova přírody - ta by se měla jen "zazáplatovat" teď na ní není čas ani prostředky...

Nový Zdroj Energie - ať už fúzní neřkuli vakuová energie, ani jedna z nich nebude nasazena do 50ti let a přece tady nebudeme 50 sedět na zadcích a čekat na nový zdroj...

Na šetření energie, paliv a recyklaci - to není řešení, jen jedna z věcí, které by se prostě měly dělat...

Snížení Emisí jiných skleníkových plynů - musíme si dát pozor na metan, produkuje ho i člověk ve značném množství, živočišnou výrobou a pěstováním rýže, metan je daleko účinnější skleníkový plyn než CO2, problém ale je co s ním?

Násilný zásah do životního prostředí - sice by mohl pomoct, ale bylo by to příliš nákladné aby to mělo nějaký efekt.

Planý poplach, radši nakrmíme lidi - když nebudou všude rozesetý solární panely tak třeba bude i kde pěstovat...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 8. 3. 2010 22:13

No dalo by se reagovat na spoustu z těch bodů, ale vybral jsem si 2 klíčové (podle mě):

Grammator píše:Jaderná Energie - je čistá, efektivní, levná (to sice ne, ale je to nejrychleji vratná investice oproti ostatním zdrojům), bezpečná, momentálně nejideálnější zdroj energie.

Je to zatraceně drahá (asi 100 mld. u Temelínu je slušná cifra) a dlohodobá investice, což při současné ekonomické situaci ČR není zrovna zanedbatelná položka. Navíc pokud by ČR chtěla myslet jadernou energetiku skutečně vážně, tak se s další výstavbou mělo začít už "včera". Nebude snadné to uskutečnit, ale souhlasím, že je to nejlepší cesta...

Grammator píše:Obnova přírody - ta by se měla jen "zazáplatovat" teď na ní není čas ani prostředky...

Jen dodatek, že na to nebude čas ani prostředky NIKDY - vzhledem k vývoji současné ekonomicko-politické situace. Neplyne z toho totiž žádný ZISK (Tady vidím kámen úrazu - nejen ekologie !!! ).
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 8. 3. 2010 23:09

mareq0 píše:
Grammator píše:Obnova přírody - ta by se měla jen "zazáplatovat" teď na ní není čas ani prostředky...

Jen dodatek, že na to nebude čas ani prostředky NIKDY - vzhledem k vývoji současné ekonomicko-politické situace. Neplyne z toho totiž žádný ZISK (Tady vidím kámen úrazu - nejen ekologie !!! ).


To není tak úplně pravda. Nejvíc se dá v tomto směru vydělat asi na turistech. Naráží to bohužel(?) na vidinu rychlého většího zisku a myšlenky typu "tohle ještě vadit nebude."
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 8. 3. 2010 23:29

No, u nás těch turistů na přírodní krásy moc nenalákáme, v tomhle nemůžeme dost dobře konkurovat. Turisty můžeme nalákat na kulturní památky (Praha, Č. Krumlov atd.), na zdevastovanou "měsiční" krajinu třeba na Sokolovsku či Karvinsku takový turista těžko narazí...
Naposledy upravil mareq0 dne 8. 3. 2010 23:30, celkově upraveno 1
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 8. 3. 2010 23:30

příroda přežije i bez nás, my bez ní ne, jen si to nikdo nechce přiznat ;) mělo by být víc NP ale blokovat každej projekt, protože tam na 15m2 rostou vzácný orchideje (vlastní zkušenost) to je pitomost...

a bacha na OT ;)
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 9. 3. 2010 08:59

Grammatore, todle je alibismus. Dokud budou lidi říkat, že příroda je všemocná a přežije nás, tak se nikam nepohneme. Ona to sice je pravda, ale osobně si myslím, že náš cíl by neměl být přírodu co nejvíce zdevastovat a pak si jen tak vymřít, ať se s tím vypořádá. Příroda to zvládne, ale 1) my budeme vymřelí, což není ideální stav a 2) dokud budeme žít, budem žít v prachu a špíně.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 9. 3. 2010 10:19

no ano, já to myslel tak, že bychom se o přírodu měli starat především kvůli sobě... je pitomost říkat záchrana planety, všechno to je jen pro záchranu našich vlastních zadků :)
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 9. 3. 2010 10:29

mamlasos píše:Když se to vezme do důsledku tak každá energie je z neobnovitelného zdroje, i slunce se vyčerpá.


vakuová energie je z našeho pohledu a vzhledem k našim požadavkům nekonečná (a ještě dlouho bude), problém je, že pokud budeme brát energii "odnikud" a dávat jí "někam" (používat na zemi) tak všechny přístroje vyzařují teplo, země bude získávat hromady energie, které na ní nikdy nebyly a nebude schopná se jich zbavit, takže nekonečný zrdoj energie má taky svoje úskalí, museli bysme planetu uměle chadit, a na to chlazení bychom museli spotřebovat méně energie, než kolik získáme, protože jinak by to byl přinejmenším bludný kruh, no snad mi rozumíte :D
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Player. 9. 3. 2010 12:31

Cielom ekologov by malo byt to co doteraz - robit velke, kludne aj prehnane, bububu na vlady, velkopodnikatelov a aj beznych ludi.
Player.
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mamlasos 9. 3. 2010 12:55

Grammator píše:vakuová energie je z našeho pohledu a vzhledem k našim požadavkům nekonečná (a ještě dlouho bude), problém je, že pokud budeme brát energii "odnikud" a dávat jí "někam" (používat na zemi) tak všechny přístroje vyzařují teplo, země bude získávat hromady energie...

Energie vakua je zatím jenom koncept takže je to s ní zatím bezpředmětné.
A i kdyby tak bysme museli soupeřit s energií dodávaného zemi sluncem na což se zatím nehrabem ani přibližně a i s neomezeným robustním zdrojem by to byl problém, spotřeba energie by se musela dostat na mez co dodává slunce tj. kolem 1kW/m2 po odpovídající ploše zeměkoule (osvětlená). Kdo chce ať si to spočítá ale nedokážu si představit na co by lidstvo používalo tolik energie.

A vůbec, kde berou lidi jistotu že se vesmír vynořil z (falešného) vakua ? (vydatného toť spekulativně zdroje)
Je těžké být Mamlasos, konkurence je obrovská.
mamlasos
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 9. 3. 2010 14:08

koncept... jaderná energie byla realizovaná od konceptu za 50 let takže....

slunce sice na zemi září, ale země to odráží zpět, teprv to co se neodrazí a je pohlceno skleníkovými plyny nám dělá potíže, země by bez slunce vychladla, takže tady rovnováha je...

nemůžeš ani zkoušet odebírat veškerou energii slunce pro lidi, země jí taky potřebuje, slapový síly to všechno nevyřešej ;) to samý větrný elektrárny odebíraj energii přímo z atmosféry, rád bych věděl jestli někdo zkoumal jestli to nebude mít nějaký následky...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 9. 3. 2010 14:42

Já mám za to, že problémem jakékoli planety ve vesmíru je zima jak bič než teplo. S celou planetou to jsou kecy, to je jak péct chleba a přitom nevědět jaký ingedience se na začátku daly.Na světě je hodně borců co si myslej,že zbaštili Šalamounovo howno.Z čeho za posledních 20 někdo pozná jak to bude dál - akorát odhaduje a věští z křišťálové koule.Více jak 80% zeměkoule je neprobádáno.
Pro mě je neuvěřitelný nesmysl ve spotřebě energií a obrovský znečišťování bordelem-to co je vidět v Pekingu to je bomba.Ale lidská pamět je bohužel krátká a je spousta civilizací co si ujedli větev pod sebou a zároveň očekávám,že i další přibydou.
polda
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grammator 9. 3. 2010 16:18

no tak jasně... tahle planeta už zažila leccos, průměrnou teplotu přes 40°C (díky metanu) i celý povrch pokrytý ledem, problém u nás je, že teplota prokazatelně prudce vzrostla za kratší časové období než kdy dřív...
Na životě miluju hlavně tu rozmanitost... každý den mě nasere někdo jiný.
a šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím...
Jak se vyhnout smrti? Nežít!
Inteligence je omezená, debilita ne...
Grammator
Přeborník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků