Patomský kráter

Diskuze o vesmíru, nových vědeckých objevech i technice v běžném životě

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Slash_luke 14. 6. 2009 20:07

Zdravím..možná toto téma nemá spadat přímo do této sekce, ale určitě má s "Vědou a technikou" spojitost :-)
Dnes jsem se v posledním čísle časopisu Enigma dočetl o velice zajímavém úkazu - Patomský kráter v Rusku. Slyšel/četl jste o něm už někdo?

Pokud bych vám stručně měl popsat o co jde tak: jde o kráter podivného tvaru, který se nachází v geologicky velmi stabilní oblasti (tudíž nemůže jít o pozůstatek sopky, erupce apod.). Vše nasvědčuje tomu, že vznikl během posledních 100 let a podrobně nebyl zkoumán až do roku 2005.
Tedy zkoumán byl, ale s tím, že se vyšetřovalo, zda jde o místo, kde se zřítil tzv. tunguzský meteorit..během tohoto vyšetřování bylo předběžně zjištěno, že s tímto incidentem pravděpodobně nemá nic společného (ani okolí neodpovídá nárazu meteoritu) a byl uzavřen..společně s tímto "uzavřením" zmizelo údajně i několik vzorků neznámého kovu, který byl okolo kráteru nalezen.

Zpět ale k roku 2005..od tohoto roku začal zevrubnější výzkum tohoto místa a ačkoliv výzkum probíhá dodnes a objevilo se víc otázek než odpovědí, tak už je jasná (= 100%) jedna věc..cca 100-200 metrů pod povrchem kráteru se má nacházet 600metrů (!) dlouhý objekt vejčitého (!) tvaru s anomálně velkou elektrickou vodivostí a z neidentifikovatelného kovu.
Pokud jde o meteorit, tak jde o první nalezený tohoto abnormálního tvaru a složení..tato teorie je ale v tomto případě téměř vyloučená (z mnoha důvodů..například proto, že tak velký meteorit by napáchal obrovské škody a takové nikde v oblasti nejsou) a tak nikdo přesně neví, o co může jít. Nejčastěji diskutovanou hypotézou je zřícená kosmická loď, ale tuto hypotézu málokde řekne nahlas, aby nebyl za blázna :-) .. takže nezbývá než čekat na výsledky dalšího výzkumu :-)

Tento objekt si můžete najít např. v google earth, kde se ale bohužel nachází v oblasti (59°17'4.14"N
116°35'20.64"E ), která nemá kvalitní satelitní snímky..jsou k němu ale alespoň přiloženy 2 zajímavé fotky - http://www.panoramio.com/photo/2750265 , http://www.panoramio.com/photo/2750375

Co si o tom myslíte? A nebo nemusíte nic psát, ale aspoň o tomhle trochu popřemýšlejte a zkuste na to nezapomenout..třeba se o objektu pod Patomským kráterem ještě dozvíme velice zajímavé věci :twisted:
Na internetu jde nalézt ještě více informací, ale o moc víc, než jsem zde napsal, jich tam není..i když možná budete v hledání úspěšnější (vytrvalejší), než já :-))

edit:
Obrázek
Obrázek
Slash_luke
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 14. 6. 2009 20:20

Protože to nevzniklo včera, může to být s klidem vytvořeno na zemi třeba tou lávou a nebo meteoritem. V pustý oblasti si toho nikdo moc lidí nevšimne.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slash_luke 14. 6. 2009 20:47

Klidně může :-) .. i když to by nevysvětlovalo ten železný vejcovitý útvar 200metrů pod zemí..ale tak uvidíme za pár let, i pokud půjde o "obyčejný" (jakože obyčejný určitě není) meteorit, tak je to zajímavé :-) (aspoň pro mě teda)
Slash_luke
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 14. 6. 2009 23:33

Píšeš, že kdyby tam spadl meteorit, nadělalo by do děsný škody a bylo by to poznat. A hned v zápětí, že by to mohla být nějaká vesmírná loď. Takže vesmírná loď by dopadla naprosto čistě? Neměly by být následky na okolí při dopadu meteoritu a vesmírné lodi stejné? ;-)
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iggi 14. 6. 2009 23:53

no ked pristane vesmirna lod nemusi napachat nic strasne :)
potom sa zamaskuje pod zem a je to :D
iggi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 15. 6. 2009 01:07

jako myslis, ze vyskocej panacci s tykadlama, v ruce lopatu a zacnou zahazovat lod hlinou? :D ... to mas vlastne recht, to me nenapadlo :D
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slash_luke 15. 6. 2009 05:31

jannnn píše:Píšeš, že kdyby tam spadl meteorit, nadělalo by do děsný škody a bylo by to poznat. A hned v zápětí, že by to mohla být nějaká vesmírná loď. Takže vesmírná loď by dopadla naprosto čistě? Neměly by být následky na okolí při dopadu meteoritu a vesmírné lodi stejné? ;-)


Vesmírná loď může při sestupu aktivně brzdit, meteorit asi brzdové motory nemá :D . Hele já vím, že je pravděpodobnost "vesmírné lodi" mizivá, ale stejně můžu této verzi věřit do doby, než se prokáže, že skutečnost je jiná..a nebo se právě prokáže toto a bude to boom jak sviňa..i když pak mě zase napadá, jestli by si to v takovém případě rusové (armáda) nepohlídali tak, aby se o tom nikdo "nepovolaný" nedozvěděl 8-)
Slash_luke
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 6. 2009 20:36

Právě že jsou to rusové. Těm nevěřím ani ten kráter a jejich výzkumu také ne. U Američanů by to sice bylo dost podobný, ale pořád lepší než ti rusáci :-D
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slash_luke 16. 6. 2009 05:19

Kráter tam je 100%, 100% má i tento velmi neobvyklý tvar, ale je fakt, že co se ruského výzkumu týče, tak za ten bych ruku do ohně nedal :-D
Slash_luke
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexandridis 25. 8. 2009 23:19

Ahoj, o tomhle kráteru jsem se dočetla v jednom časopisu a hodně mě to zaujalo, jelikož to nevypadá na obyčejný kráter od meteoritu nebo něčeho podobného, co se týče sopečné činnosti, ta je vyloučená. Pro mě je největší záhadou tvar toho kráteru, hlavně ta vyboulenina uprostřed...
Alexandridis
Čtenář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků