Nařízení nošení roušek bylo nezákonné

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod culti 3. 6. 2021 22:43

V posledních dnech se v médiích objevují informace, že NSS zrušil vládou vydávaná opatření ohledně nošení roušek a dalších nařízení v rámci opatření proti Covid 19. Dle NSS byla určitá opatření nezákonná.
Nejsem právník a ani nesleduji aktivně problematiku kolem tohoto tématu, ale zajímalo by mi co to vlastně znamená pro běžného občana. Chápu to správně, že pokud se někdo bude chtít kvůli určitým opatření se státem soudit a bude se odvolávat na verdikty NSS, tak má velmi reálnou šanci uspět a vymoci na státu odškodné?
Děkuji za názory
culti
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 4. 6. 2021 12:59

Dotyčný nejspíš bude muset předložit důkazy o výši škody, která mu vznikla za ty tři týdny, kterých se rozhodnutí soudu týká.
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod culti 5. 6. 2021 14:48

Tak to asi nebude pro lidi problém si sehnat potvrzení třeba od lékaře, že se jim špatně dýchalo, točí se jim hlava atd.. Spousta lidí v roušce není schopna prakticky fungovat. A nebo prostě jen symbolicky dokázat, že stát chyboval. Docela by mi zajímalo kolik takových soudů proběhne. Pokud by to bylo masové, tak by se asi dalo to dát na hromadnou žalobu nebo tak něco. Je mi jasné, že média toto asi záměrně zveřejňovat moc nebudou.
Budu rád, pokud by se připojil do debaty nějaký právník nebo člověk, kdo už je v procesu a nebo o procesu uvažuje.
culti
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 8. 6. 2021 18:41

Asi by bylo vhodné si uvědomit, že některá rozhodnutí sice nemusí ladit se zákonem, ale mají svůj význam. Nošení roušek/respirátorů rozhodně. Pandemie není fenomén ČR, ale celosvětový problém. Sice se řada lidí chová jako drsňáci, co jim nic nehrozí, ale opak je pravdou. A bohužel svým případným nezodpovědným chováním negativně mohou zasáhnout své okolí. Je opravdu velká škoda, že coronavir se netýká jen těch, kteří se případně nechrání a zbytek je na pohodu. Takto by to bylo spravedlivé, kdo chce skočit ať skočí, třeba přežije.

A mimochodem... nejvíce problémů s respirátory a nejvíce tedy křičí ti, kteří si je nasadí na pár minut v obchodě a pak na to kašlou. Ale musejí to hrozně rozebírat, jak je jim špatně a jak se jim v nich špatně dýchá atp. Ono stačí vybrat adekvátní respirátor a nekupovat vše nejlevnější, co trh nabídne. Ale to už zase bude řešit jen někdo.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod culti 28. 7. 2021 23:22

Stoura 1 píše:Dotyčný nejspíš bude muset předložit důkazy o výši škody, která mu vznikla za ty tři týdny, kterých se rozhodnutí soudu týká.

O jaké 3 týdny se konkrétně jednalo prosím?

-- 29. 7. 2021 00:29 --

Jinak situace se nám dále vyvinula. NSS to opět shodil ze stolu a dal vládě nůž na krk jako ostatně ve spoustě podobných opatření. Některé soudy mezi provozovateli, lidmi a státem už běží. Někteří už se domohli nějakých částek jako restaurace atd. Dá se očekávat, že těch pří bude přibývat právě díky verdiktům NSS.
Kolik myslíte, že je reálné vysoudit jako odškodné v případě nenošení respirátoru/roušky?
Mám pár známých, co za nenošení respirátoru/roušky jsou s nimi vedeny správní řízení. Předpokládám, že v tomto asi mají velkou šanci uspět, pokud se budou odvolávat na verdikty NSS.
culti
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwepo753 29. 7. 2021 18:17

Jenze soud to nezrusil zpetne, naopak dal 3 dny cas na doplneni oduvodnení.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ministerstvo-zduvodni-opatreni-o-respiratorech-podle-verdiktu-nss/2069062
qwepo753
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků