Bezdůvodné obohacení

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Slonik 18. 7. 2013 13:38

Řeším takový problém. Kamarádka dobíjela své jiné své kamarádce kredit do mobilu a upsala se při vyplňování čísla v dobíjecím tiketu. Všimla si toho celkem pozdě, takže transakce už nešla stornovat.

Operátor na infolince rovněž nepomohl.

Na omylem dobité číslo volala s tím, že požádala toho pána, aby jí alespoň část kreditu vrátil (dobíjela 500,- žádala ho o 300-400). Pán se jí vysmál s tím, že má smůlu. Nechce se mi to tak nechávat, jen bych se nerad dopustil blamáže.

Otázka zní - jedná se i v případě takovéto malé částky o bezdůvodné obohacení ve smyslu §451 - 459 Občanského zákoníku? Pokud ano, tak jak postupovat. Máme akorát to telefonní číslo (předplacenka) a fakt, že pán je ze Žďáru nad Sázavou a je to dost nerudný děda (podle hlasu).

Díky za jakékoli realizovatelné a konstruktivní nápady
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 18. 7. 2013 13:44

dedek se dopustil,takze obohaceni musi vydat.je jedno,v jake vysi.jde skutecne o bezduvodne obohaceni.se sporitelnou jsem takhle resil i 45 korun plus poplatky,ktere si za to drze strhli.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myšpulín 18. 7. 2013 13:50

Ten pán to udělal dobře, protože tu bylo spoustu chytráků co rádoby omylem někomu dobili kredit, ten jim ho v dobré víře nabil na to "správné" číslo a oni pak to svoje dobití stornovali. Stornovat to jde, ale jen omezenou dobu po dobití. Moje žena tohle úspěšně řešila na prodejně T-Mobile, když jako pokladní dobila jiné číslo. Měla štěstí, že prodejna T-Mobile byl kousek od obchodu kde tehdy prodávala.

Operátoři naopak často varovali zákazníky, aby nereagovali na prosby cizích lidí na přeposlání sms s kódy a podobné podezřelé akce. Takže se dotyčnému nedivím, že to nechtěl s nikým cizím řešit.
Měl by pomoci operátor, od toho tam je, že by případně on vyzval svého zákazníka k recipročnímu dobití, když už to nemohou stornovat. Ale je to složité, komu věřit, zda-li to nebyl nějaký úmysl někomu dobít číslo.
Měla reagovat hned (do cca 30 minut tuším).
Naposledy upravil myšpulín dne 18. 7. 2013 13:55, celkově upraveno 1
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Slonik 18. 7. 2013 13:54

Myšpulín: Já vím, že se tyhle podvody děly. U T-Mobile ale po takovéto době (je to nyní cca. 16 hodin) přes operátora storno dobití zařídit nejde. Samozřejmě, že jsme nechtěli aby to vrátil jen tak, ale aby zavolal na operátora a sdělil mu, že má kredit část kreditu převést na správné číslo.

Kosťa: No asi pánovi pošleme SMS s výzvou aby to vydal bezdůvodné obohacení. A uvidí se.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myšpulín 18. 7. 2013 13:58

Tak nějaký lehký nátlak v mezích zákona by mohl zabrat. Ale spíš bych se smířil s tím, že jsem o těch pár stovek přišel.
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jack111 18. 7. 2013 15:10

Zbytecne zaplatite za SMS. Jestli vam to nevratil na slusnou zadost, nevrati to nikdy. Nikdy nezjistite, komu cislo patri.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 18. 7. 2013 20:13

Prostě se shodneme, že to ten dědek má vrátit, ale vymahatelnost práva je díky těm zaPaCHajícím darmožroutům v tomhle státu absolutně nulová. Ještě z tebe udělaj hyenu, když chceš po penzistovi významnou část jeho důchodu.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Drejkaa 18. 7. 2013 22:16

Sloníku kdysi dávno se mi to stalo, pokud má kamarádka dobíjecí tiket a stvrzenku, ať se domluví s operátorem že mu to pošle, aby jí věřil, že se opravdu spletla. Oprátor by pak měl vyzvat pána, aby to vrátil, nebo mu odečíst kredit, vrátili mi to takhle, bylo to tenktár čtyřista korun, ale byl to běh na dlouhou trať.
Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.
Drejkaa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 22. 7. 2013 12:21

Tak se věc vyvíjí?
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bungo 17. 8. 2013 01:54

Ano, jedná se o bezdůvodné obohacení a kamarádka má právo chtít vrátit peníze zpět.

Pokud to nepůjde dobrovolně, nezbude než si nějak zjistit jméno, přímení a adresu pána a podat na něj žalobu k soudu.

Pokud by se jednalo o větší částku (nad 5.000 Kč) tak by se to dalo řešit i přes policii (§ 219 trestního zákoníku - zatajení věci). Pokud jde ale "jen" o 500 Kč, tak je ta situace složitá.
Excuse me, is this the Society for Asking Stupid Questions ?
Bungo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Terminator3 17. 8. 2013 07:17

Po pravdě řečeno, kdyby mi zavolal nějakej pubescent, abych mu poslal 500 Kč, tak bych ho taky poslal do háje, o žádnej kredit jsem nestál a nic posílat nebudu. I ze strachu, ze to dobití pak stornují. Ať si pako, co neumí naťukat spravne číslo, zajisti storno. A ať se klidně soudí. Ochoten bych byl penize poslat az s velikým časovým odstupem, až bude ten kredit provolaný - tedy ve chvíli, kdy uz mi ten kredit nevezmou a nikdo mne tedy neokrade. Musíte se na to divat i z pohledu druhé strany..
Terminator3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rorschach 18. 8. 2013 14:18

Souhlasím s Terminátorem. Nevím proč já bych měl něco vracet/platit když jsem o dobití nežádal a nechtěl. Například v mém případě 500kč kredit je tak na půl roku. Kdyby mi někdo volal pošlu ho někam ať si to vyřeší s operátorem
Rorschach
Čtenář

Odeslat příspěvekod Jack111 18. 8. 2013 15:05

Protože jsi ten kredit nezaplatil? Přeji ti, abys narazil na podobnýho dobráka, až někdy uděláš chybu. Nejlíp třeba za volantem na tatru s pískem, aspoň bude o jedno míň :-D
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Drejkaa 18. 8. 2013 18:20

:D
Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.
Drejkaa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Terminator3 18. 8. 2013 18:56

To je hodně radikální pohled. Nemyslíš? Proč bych ja měl doplatit na cizí chybu a platit 500 Kč? Na mé pokusné předplacené kartě je to kredit na nekolik let, který jsem nežádal.
Terminator3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků