zřeknutí se

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod KINGMASTER 1. 2. 2011 11:48

Dobrý den
Je nějak možné se na právní urovni zřeknout matky či cokoliv co by narušilo pouto syn - matka?? Je to velice nutné avšak Legislativu neznám. v Podstětě po 11 letech rozhodování se příští měsíc musim zbavit někoho kdo mi spackal půl života tedy stěhování změna adresy apodobně........Jedná se o vydírání vyhrůžky neustále zadlužování a přenášení těchto dluhů na mě.O mé přítelkyni řekla ,že je ***** aniž by ji znala..Pro takovou matku není v mém srdci ani v životě místo a proto jsem rozhodly nařídit i soudní odstup.Děkui za každou radu která pomůže se osvobodit a začít od znova.

Děkuji
KINGMASTER
Čtenář

Odeslat příspěvekod mikicz 1. 2. 2011 17:19

pokud jsi dospělý, pak neexistuje způsob, jak by na tebe šly převést její dluhy bez tvého souhlasu. Takže sbalit se, vypadnout a nekomunikovat s ní je naprosto dostatečné.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hobitt 1. 2. 2011 21:14

A navíc tuším, že zřeknout se matky není možné. Pouze se můžeš zříct případného dědictví. Ale mohu se mýlit.
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
2006 Škoda Fabia Combi 1.4 16V LPG
2007 Citroën Berlingo 1.4i X
2017 Dacia Dokker 1.6 LPG
hobitt
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 2. 2. 2011 00:35

není? ale mělo by...
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 2. 2. 2011 10:57

Nevím jestli se dá zříci matky, ale dědictví určitě. Buď ho přijmeš kompletně (včetně dluhů) nebo se ho celého zřekneš. Kůrňa, něco ve mě po těch zkouškách i zůstalo :-]
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod 4honza 2. 2. 2011 12:30

V ČR se nejde zřeknout ani dětí ani rodičů.Nic takového v legislativě není. Nějak si nevzpomínám, že by děti měly nějaké povinnosti vůči rodičům zakotvené v zákoně, naopak existuje spousta povinností. Dluhy rodičů nelze automaticky převádět na děti a jak je již zmíněno potomci mají možnost se zřeknout dědictví se všemi důsledky - tj. pokud rodiče mají např. nemovitost se zástavním právem, ve které potomek bydlí, tak se věřitel (banka) uspokojí z prodeje nemovitosti a případná zbylá hodnota připadne státu.

V ČR lze popřit otcovství, matky mohou porodit dítě anonymně a předat ho k adopci. Také v případě, že se rodiče rozvedou a jeden z nich se znovu ožení/vdá a v dalším manželství nový nebiologický rodič dítě adoptuje, tak se může rodič, který je mimo rodinu, vzdát svých práv a povinností vzhledem k dítěti.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bungo 10. 2. 2011 09:36

Zříci rodičů se nelze. Jde se odstěhovat, nekomunikovat, neprojevovat zájem a pak budete jako dva naprosto cizí lidé. Ale pozor! Existuje vyživovací povinnost dětí vůči rodičům a naopak. Kdyby tě tedy matka zažalovala a požadovala by výživné (kdyby třeba neměla možnost příjmu) je zde možné, že bys pak musel výživné platit. Co se týče dluhů tak nevím jakým způsobem by je na tebe mohla převést...
Excuse me, is this the Society for Asking Stupid Questions ?
Bungo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mikicz 13. 2. 2011 13:22

Bungo: a odkaz na konkrétní paragraf konkrétního zákona k tomu taky dodáš? K té vyživovací povinnosti myslím.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Jeffe 15. 2. 2011 13:40

Stat velice rad haze odpovednost za neci vyzivu na nevinne lidi - treba omezovanim moznosti muzu neplatit vyzivne na cizi deti (podle testu DNA), protoze "je v zajmu ditete aby jej nekdo zivil" :D
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marty89 16. 2. 2011 18:19

O té vyživovací povinnosti je to v Zákonu o rodině, §87:
(1) Děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují.

(2) Každé dítě plní tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zdéňa 7. 1. 2012 10:47

Dobrý den, potřeboval bych od někoho znalého zjistit /možno i do mejlu/ , jak to je, když nyní mají mí rodičové značné dluhy, s kterými nemám nic společného a nerad bych někdy v budoucnu, až dovrším dospělosti, měl . Je proti tomu nějaké obrany nebo co se dá vůbec v takových situacích dělat? Připadá mi nesmyslné, aby člověk, který očividně dluhy nezavinil, měl něco po nich dědit a splácet jejich chyby! Děkuji za jakoukoliv odpověď. Zdéňa
zdéňa
Čtenář

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 1. 2012 10:57

Staci odmitnout dedictvi
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ratiopharm 7. 1. 2012 11:05

Přesně tak. Dluhy nejsi povinen dědit. Ovšem je možné,že ty dluhy se ukáží později. Třeba na domě,firmě atd. Bohužel dluhy státu dědí bohužel všichni :lol:
ratiopharm
Čtenář

Odeslat příspěvekod mikicz 7. 1. 2012 14:26

jenom pro upřesnění. dluhy nejsi povinnen dědit, ale nemůžeš se zříci jenom části dědictví. Buď ho odmítneš jako celek nebo ho jako celek (i s dluhy) přijmeš.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ratiopharm 7. 1. 2012 20:53

Tak jsem to také myslel.
ratiopharm
Čtenář

Odeslat příspěvekod number1 15. 2. 2012 18:31

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký formulář na zřeknutí se vyživovací povinnosti ze strany dítěte na rodiče. Tzn.: že nechci, abych jednou dostal předvolání k soudu proto, že po mě rodič chce peníze...Mám proto svý důvody ale na netu jsem nenašel nic, kde bych viděl, jak to má aspoň vypadat. Představoval bych si to asi tak, že tam budu uvedenej já, rodný číslo, trvalej pobyt a rodič, trvalej pobyt, rodný číslo rodiče a napsaný to nějak tak aby bylo jasný že se rodič do budoucna vzdává vyživovací povinnosti ode mě. Nevim jestli bych tam měl uvíst nějaký paragrafy nebo něco dalšího, aby to mělo popř. v budoucnu u soudu nějakou váhu. Napadlo mě, jestli by bylo lepší podepsat takovej list u notáře aby se později rodič nevykrucoval, že nic nepodepsal a že podpis na tom papíře vlastně není jeho. Díky za pomoc ;-]
number1
Čtenář

Odeslat příspěvekod MgX 15. 2. 2012 21:55

Hmm ... tak to nevím. Myslím, že to tak jednoduché nebude. Nemůžeš odporovat svým aktem nařízení s vyšší právní silou. Pokud zákon řekne, že existuje vyživovací povinnost ... pak bude, ať chceš nebo ne. Měl bys nastudovat zákon a mrknout, zda existují nějaké výjimky atp. Tam by se pak dala napasovat Tvoje varianta.

Ale nejsem právník, třeba Ti někdo poradí líp.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 15. 2. 2012 22:29

MgX: i když obecně existuje (nevím jak v případě dítě vůči rodiči, řešil jsem jenom mezi rozvedenými manželi) tak pokud existuje takováhle dohoda s ověřenými podpisy, tak k tomu soud prý přihlíží. Tvrdila právnička mé bývalé...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bungo 16. 2. 2012 11:07

To number1:

Žádný formulář neexistuje. Vyživovací povinnost dětí vůči rodičům je dána ze zákona § 87 zákona o rodině. Dohoda o tom, že se rodič do budoucna vzdává nároku na výživné, by byla dle mého názoru absolutně neplatná pro rozpor s dobrými mravy. Pokud chcte více informaci, na Vaši konkrétní záležitost, doporučuji kontaktovat advokáta.

Vyživovací povinnost dětí k rodičům

Děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují. Každé dítě plní tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí.

Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy. O potřebu rodičů se nebude jednat tehdy, pokud si místo víkendu na Šumavě budou chtít dopřát dovolenou u moře, ani pokud se rozhodnou přesedlat ze stolního vína na archivní. Obecně půjde o případy, kdy rodiče nebudou schopni si sami zajistit prostředky dostatečné k běžnému životu. Navíc děti nejsou povinny zajistit rodičům výživu odpovídající jejich vlastní životní úrovni, ale výživu „slušnou“, což může být rozsah výrazně užší.
Excuse me, is this the Society for Asking Stupid Questions ?
Bungo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 4honza 16. 2. 2012 11:24

Tady je také na místě ocitovat ObčZ.

§ 574
(2) Dohoda, kterou se někdo vzdává práv, jež mohou v budoucnosti teprve vzniknout, je neplatná.

K tomu ještě právní názor na toto ustanovení:

http://www.ipravnik.cz/cz/clanky/obcans ... -obcz.aspx
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 2. 2012 22:07

Tak jsem se skoro trefil :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod number1 17. 2. 2012 16:48

Díky moc. Našel jsem toho o tom na netu hodně, ale nic nesedělo na můj případ. Takže ještě jednou díky za info :)
number1
Čtenář

Odeslat příspěvekod luccap 1. 8. 2012 16:51

Dekuji moc za cenne rady, ktere jsem zde nasla..Nevite jeste nekdo, prosim, jak by to bylo s pohrbem kdyby otec zemrel ? -ja ani bratr nemame zajem neco platit. Otec se znovu ozenil, ale s mazelkou jsou "bezdomovci". Moc dekuji za rady :-)
luccap
Čtenář

Odeslat příspěvekod broucajz 6. 8. 2012 22:19

mikicz píše:Bungo: a odkaz na konkrétní paragraf konkrétního zákona k tomu taky dodáš? K té vyživovací povinnosti myslím.


Zákon o rodině č. 94/1963 Sb. v platném znění - podívej se, tak dlouhé to zase není :oboze
broucajz
Čtenář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků