Základní kapitál

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Godoy 19. 12. 2010 23:35

Dobrý den,

Chci se zeptat, když založím s.r.o. a použiji tedy vlastní peníze na vložení základního kapitálu, můžu si je po založení s.r.o. převést zpět na svůj účet?
Godoy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 20. 12. 2010 04:41

jelikož základní kapitál jsou prostředky té založené s.r.o., tak tenhle postup (jde vlastně o použití těchto peněz pro soukromou potřebu společníka s.r.o.) podle mě možný není. Domnívám se že jedinou legální možností je uzavření smlouvy o půjčce mezi společností a společníkem. Tato půjčka však musí být poskytnuta za podmínek obvyklých v obchodním styku, to znamená za úrok. (viz. §196a OZ)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 12. 2010 10:26

Dají se koupit ready-made sro za cca 35-40kKč, které žádný majetek nemají.

Jedinou legální a doporučovanou možností je opravdu půjčka za úrok, další způsoby vyvedení peněz jsou sice možné, ale s různými riziky pokut apod. Viz článek a také diskuse:

http://www.podnikatel.cz/clanky/firemni ... ym-ucelum/
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 12. 2010 15:12

4honza: no nevím, jaké přesně riziko pokuty hrozí z toho, že peníze jsou evidovány jako hotovost v pokladně? Navíc ready made mívají někdy dost nepříjemnou vlastnost, a to tu, že ty peníze tam sice nejsou, ale účetně jsou prívě jako hotovost v pokladně a tím pádem tam de facto chybí...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 12. 2010 15:37

mikicz píše:4honza: no nevím, jaké přesně riziko pokuty hrozí z toho, že peníze jsou evidovány jako hotovost v pokladně?

Pokud jsou opravdu v pokladně, tak nehrozí samozřejmě nic, to je jasné. Jenže ony v té pokladně v hotovosti asi nebudou, v horším případě případě už nebudou ani na tom účtě fyzické osoby, takže by pokladna nešla ani doplnit. Finančáku by se stav pokladny v případě kontroly asi moc nelíbil :-)
mikicz píše: Navíc ready made mívají někdy dost nepříjemnou vlastnost, a to tu, že ty peníze tam sice nejsou, ale účetně jsou prívě jako hotovost v pokladně a tím pádem tam de facto chybí...

Jo, většina to asi tak dělá, navím, nějak jsem to nezkoumal :-)
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Godoy 20. 12. 2010 15:46

Dnes jsem byl v jedné nejmenované bance, kde my slečna řekla, že pro složení základního kapitálu mi bude vytvořen kapitálový účet který bude zablokován do doby dodání výpisu z obchodního rejstříku, poté mi budou peníze zpět odeslány na soukromý účet, nebo vyplaceny hotově, nebo vyplaceny na nově založený firemní účet.

Takže teď jsem ztracen totálně :)
Godoy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 20. 12. 2010 15:51

To je v pořádku. Společnost s penězi základního kapitálu může disponovat až v okamžiku zápisu do obchodního rejstříku. Poté s nimi může společnost disponovat (třeba z nich platit nájem kanceláře, materiál pro výrobu, výplaty, ...). Pokud slečně v bance předložíš zápis do OR a řekneš jí číslo účtu (třeba i moje), tak ty peníze na něj pošle nebo je i vyplatí v hotovosti.

To ovšem nic nemění na faktu, že jsou to peníze nově vzniklé společnosti a ty jako společník si je prostě vzít nemůžeš.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Godoy 20. 12. 2010 16:11

Aha, takže můžu mít na firemním účtu 200 000, použít 50 000 na kancelář a ostatní výdaje a dát si 150 000 výplatu?
Godoy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 12. 2010 16:14

A už jsi si také spočítal, kolik jako soukromá osoba zaplatíš na daních z těch 150kKč? ;-)
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Godoy 20. 12. 2010 16:16

Nespočítal no, asi je to blbost tedy .. takže nic no.
Godoy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 20. 12. 2010 18:20

Asi nejrozumnější je ta půjčka na nějaký přijatelný úrok. To co firmě na úrocích zaplatíš jí půjde do zisku (z něj tedy odvede DPPO) a ty si na valné hromadě schválíš vyplacení tohoto zisku. Ten sice musíš zdanit srážkovou daní, ale pořád to vychází relativně nejlépe.

Když si vezmeš od firmy půjčku celých 200.000,-, dejme tomu na úrok 5% (konkrétní úročení bych konzultoval s někým, kdo v tom má praxi), tak firmě zaplatíš ročně 10.000,-. Z toho firma odvede 19% daň z příjmu právnických osob. Zisk k rozdělení je tedy 8.100,- - z něj zaplatíš 15% srážkovou daň a zbyde ti tedy 6.885,- Kč - roční náklady jsou tedy 3.115,- Kč.

Navíc se dá předpokládat, že firma bude vykonávat i nějakou činnost, čili bude mít i jiné výnosy a náklady a aniž bych chtěl k něčemu navádět, tak ty 3 tisícovky, které bys na to doplácel v klidu a míru "vyvedeš" třeba v podobě pár soukromých jízd "na firmu" nebo si "na firmu" koupíš něco domů ...

Ještě jednou zdůrazňuji, že co do úrokové sazby je užitečné se poradit s někým kdo má v tomto praxi, abys pak nenarazil.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod teplice 20. 12. 2010 23:24

Úrok si urči podle velkých bank, nesmí být menší ani větší než je obvyklá hodnota úroků v dané době na daném území. V praxi to znamená, že se podíváš třeba do KB, ČSOB, jaké mají úroky a +- takový si dáš i ty.

Jde o to, že větší by mohlo být bráno jako lichva a za žádný to nejde.
Myšpulín: Nevím mě živě moc neříká, byl jsem tam jen párkrát. Když potřebuju něco kolem PC tak se stejně zeptám v garáži, tam se nebojím že mě sjede někdo ve věku mýho syna :-D
teplice
Ovčák 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 21. 12. 2010 09:59

Asi hned nemusí brát úrok podle velkých bank, to by totiž bylo dneska kolem 15%. Ale taky ne jen za 5% s touhle cifrou nikde neúčelový nezajištěný úvěr nesežene.

Reálně bych to viděl tak od 10%, za to přibližně nabízí Homecredit svoje finanční služby v Tesku.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod teplice 21. 12. 2010 13:12

Však píšu +- :)
Myšpulín: Nevím mě živě moc neříká, byl jsem tam jen párkrát. Když potřebuju něco kolem PC tak se stejně zeptám v garáži, tam se nebojím že mě sjede někdo ve věku mýho syna :-D
teplice
Ovčák 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 21. 12. 2010 15:41

myslím, že stanovení vhodné výše úroku je fakt úkol pro někoho kdo se v branži pohybuje. Půjčky mezi podniky se často poskytují za úplně jiné sazby než od banky.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků